25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Moody’s obniża perspektywę kredytową Chin do negatywnej, powołując się na niski wzrost i ryzyko związane z aktywami

Moody’s obniża perspektywę kredytową Chin do negatywnej, powołując się na niski wzrost i ryzyko związane z aktywami

5 grudnia (Reuters) – Agencja ratingowa Moody’s obniżyła we wtorek swoją perspektywę ratingów długu publicznego Chin do negatywnej ze stabilnej, powołując się na ryzyko związane z wolniejszym średnioterminowym wzrostem gospodarczym i poważną korektą w szerzej rozumianym sektorze aktywów kraju.

Obniżenie ratingu odzwierciedla rosnącą liczbę dowodów na to, że władze muszą zapewnić finansowanie zadłużonym samorządom lokalnym i przedsiębiorstwom państwowym, co stwarza większe ryzyko dla siły finansowej, gospodarczej i instytucjonalnej Chin, jak stwierdziła Moody’s w raporcie.

„Zmiana strukturalna odzwierciedla również zwiększone ryzyko związane ze strukturalnym i utrzymującym się niskim średnioterminowym wzrostem gospodarczym oraz ciągłym kurczeniem się sektora nieruchomości” – stwierdził Moody’s.

Posunięcie Moody’s jest pierwszą zmianą w perspektywach dla Chin po obniżeniu ratingu o krok do A1 w 2017 r., powołując się na oczekiwania dotyczące spowolnienia wzrostu i rosnącego zadłużenia.

Podczas pokrywy Potwierdzony We wtorek szacunki chińskich długoterminowych emitentów w walucie lokalnej i zagranicznej A1 przewidują, że roczny wzrost PKB tego kraju wyniesie średnio 4,0% w latach 2024 i 2025 oraz 3,8% w latach 2026–2030.

Większość analityków uważa, że ​​gospodarka jest na dobrej drodze do osiągnięcia w tym roku wyznaczonego przez rząd rocznego celu wzrostu na poziomie 5%, jednak wyniki są bardzo nierówne.

Druga co do wielkości gospodarka świata stara się zapewnić silne ożywienie po pandemii Covid, ponieważ pogłębiający się kryzys na rynku mieszkaniowym, ryzyko zadłużenia samorządów lokalnych, wolniejszy globalny wzrost i napięcia geopolityczne hamują dynamikę. Okazało się, że szereg środków wsparcia polityki przyniósł skromne rezultaty, wywierając presję na władze, aby wprowadziły więcej bodźców.

READ  Korea Północna każe prezydentowi Korei Południowej „zamknąć się” po udzieleniu pomocy

Według najnowszych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zadłużenie samorządów lokalnych osiągnie w 2022 r. 92 bln juanów (12,6 bln dolarów), co stanowi 76% produkcji gospodarczej Chin, w porównaniu z 62,2% w 2019 r.

Ekonomiści twierdzą, że po dużych inwestycjach w infrastrukturę, dochodach ze sprzedaży gruntów i zwiększonych wydatkach na walkę z Covid-19 zadłużone gminy stanowią obecnie poważne ryzyko dla gospodarki.

Ministerstwo Finansów Chin wyraziło rozczarowanie obniżką ratingu Moody’s, dodając, że ożywienie gospodarcze będzie się utrzymywać. Stwierdzono również, że ryzyko związane z nieruchomościami i władzami lokalnymi jest możliwe do opanowania.

Ministerstwo stwierdziło, że obawy Moody’s dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego Chin, stabilności finansowej i innych aspektów są nieuzasadnione.

W październiku Chiny ujawniły plany emisji obligacji skarbowych o wartości 1 biliona juanów (139,84 miliarda dolarów) do końca roku, podnosząc docelowy deficyt budżetowy na 2023 rok do 3,8% produktu krajowego brutto (PKB). 3% oryginału.

W ostatnich miesiącach bank centralny wpompował w gospodarkę więcej pieniędzy, obiecując utrzymanie wsparcia politycznego poprzez wprowadzenie umiarkowanych obniżek stóp procentowych.

Doniesienia Gnaneshwara Rajana z Bangalore i Kevina Yao w Pekinie; Montaż: Tom Hoke i Kim Coghill

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę