15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kontrakty terminowe na Wall Street i euro rosną w związku z nadziejami na szczyt Biden-Putin

Kontrakty terminowe na Wall Street i euro rosną w związku z nadziejami na szczyt Biden-Putin
  • Biden i Putin akceptują „zasadę” szczytu w sprawie Ukrainy
  • Kontrakty terminowe na S&P wzrosły o 0,5%, akcje europejskie o 0,34%
  • Euro wzrosło o 0,3% w stosunku do dolara

LONDYN (Reuters) – Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe wzrosły, euro wzrosło, a światowe akcje ustabilizowały się w poniedziałek, gdy pojawiła się iskierka nadziei na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu między Rosją a Ukrainą.

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin zgodzili się co do zasady na zorganizowanie szczytu w sprawie kryzysu na Ukrainie. Czytaj więcej

Kreml powiedział, że nie ma konkretnych planów zwołania szczytu, ale w każdej chwili może odbyć się rozmowa telefoniczna lub spotkanie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Szczyt odbędzie się tylko wtedy, gdy Rosja nie dokona pierwszej inwazji na Ukrainę, co kraje zachodnie powiedziały, że mogą zrobić w każdej chwili pomimo wielokrotnych zaprzeczeń. Rosja kontynuowała ćwiczenia wojskowe na Białorusi, które mają się zakończyć w niedzielę, a kraje zachodnie twierdzą, że kontynuują budowanie swoich sił na granicy z Ukrainą. Czytaj więcej

„Rynki biorą prezydenta Putina za słowo, że nie chce eskalacji na dużą skalę, zmienność jest wysoka, ale nadal ograniczona” – powiedział Giles Coghlan, główny strateg walutowy w HYCM.

Aby przypomnieć o ryzyku, Reuters poinformował, że Biden przygotował pakiet sankcji, które obejmują uniemożliwienie amerykańskim instytucjom finansowym przetwarzania transakcji dla głównych rosyjskich banków. Czytaj więcej

Kontrakty terminowe na akcje S&P 500 wzrosły o 0,5%. Kontrakty terminowe Nasdaq zyskały 0,3%, po spadku o ponad 1%. W poniedziałek rynki amerykańskie są wolne, ale kontrakty terminowe nadal są w obrocie.

Światowy indeks giełdowy MSCI (.MIWD00000PUS) Niewiele się zmieniło powyżej dwuipółtygodniowych minimów, które spadły w piątek.

Akcje europejskie (.stoxx) Akcje brytyjskie wzrosły o 0,34% (.FTSE) Wzrósł o 0,4%.

READ  Pentagon twierdzi, że na Morzu Czerwonym zaatakowano amerykański okręt wojenny i statki handlowe. Huti twierdzą, że zaatakowali dwa statki

Najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (MIAPJ0000PUS.) Odciął poprzednie straty do 0,3%, podczas gdy japoński Nikkei (.N225) Spadek o połowę zmniejszył się o 0,8%.

Euro wzrosło o 0,3% do 1,1355 USD, podczas gdy indeks dolara amerykańskiego spadł o 0,27% do 95,866, znacznie poniżej półtorarocznego maksimum 97,441 osiągniętego w zeszłym miesiącu.

Dolar spadł do 114,91 w stosunku do jena.

zaostrz odżywianie

Niepokojąca dla rynków była również możliwość silnego zacieśnienia ze strony Rezerwy Federalnej USA w miarę rozprzestrzeniania się inflacji. Preferowana przez Fed miara inflacji bazowej zostanie opublikowana jeszcze w tym tygodniu i oczekuje się, że wykaże roczny wzrost o 5,1% – najszybsze tempo od wczesnych lat 80-tych.

„Styczniowe odczyty inflacji zaskoczyły nas pozytywnie” – powiedział Bruce Kasman, główny ekonomista JP Morgan.

„Chcemy teraz podnieść Fed o 25 punktów bazowych (pb) na każdym z kolejnych dziewięciu posiedzeń, przy czym na początku przyszłego roku stopa procentowa zbliża się do pozycji neutralnej”.

Co najmniej sześciu urzędników Fed ma przemawiać w tym tygodniu, a rynki będą bardzo wrażliwe na ich poglądy na możliwą podwyżkę o 50 punktów bazowych w marcu.

Ostatni komentarz był przeciw tak drastycznemu posunięciu, a kontrakty futures ograniczyły szansę na wzrost o pół punktu do około 20% z dużo powyżej 50% w zeszłym tygodniu.

Pomogło to krótkoterminowym Treasuries odrobić część strat w zeszłym tygodniu, podczas gdy bycza krzywa została całkowicie spłaszczona, ponieważ bezpieczne kupowanie zepchnęło 10-letnie rentowności do 1,9268 proc.

Niemieckie obligacje rządowe na 10 lat

Ożywienie gospodarcze w strefie euro gwałtownie odbiło się w tym miesiącu, ponieważ złagodzenie ograniczeń nałożonych przez koronawirusa pobudziło dominujący sektor usług w bloku, według złożonego PMI IHS Markit.

Na rynkach ropy cena ropy Brent wzrosła o 28 centów do 93,80 USD, podczas gdy cena ropy w USA wzrosła o 23 centy do 91,30 USD.

READ  Rosja twierdzi, że F-16 eskalują wojnę na Ukrainie; Kijów mówi, że przechyli szalę na jej korzyść

Ropa poniosła pierwszą tygodniową stratę od dwóch miesięcy w zeszłym tygodniu, wyciągając ją z najwyższego poziomu od siedmiu lat, w obliczu niepewnych oznak postępu w porozumieniu z Iranem, które może wprowadzić na rynek nowe dostawy.

Porozumienie pozostaje jednak nieuchwytne, kompensowane ryzykiem sankcji wobec produkującej ropę Rosji w przypadku inwazji na Ukrainę.

W niedzielę ministrowie z arabskich krajów produkujących ropę odrzucili wezwania do zwiększenia pomp i powiedzieli, że OPEC+ – sojusz krajów OPEC i innych dostawców, w tym Rosji – powinien trzymać się obecnej umowy, aby dodać 400 000 baryłek ropy dziennie.

Złoto zyskało na swoim statusie jednego z najstarszych bezpiecznych portów, ponieważ osiągnęło najwyższy poziom od dziewięciu miesięcy, wynoszący 1908 USD za uncję, po czym spadło do 1896 USD za uncję.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Montaż przez Kennetha Maxwella, Lincoln Fest, Peter Graf

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.