9 sierpnia, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

G7: Chiny muszą naciskać na Rosję, aby powstrzymała wojnę z Ukrainą

G7: Chiny muszą naciskać na Rosję, aby powstrzymała wojnę z Ukrainą

GARMIS-PARTENKIRCHEN, Niemcy, 28 czerwca (Reuters) – Grupa Siedmiu przywódców wezwała Chiny we wtorek do wykorzystania swojego wpływu na Rosję, aby powstrzymać inwazję na Ukrainę i zrzucić „rozszerzone roszczenia morskie” na Morzu Południowochińskim, w bezprecedensowo ostrej krytyce polityki Pekinu. Rekord praw człowieka.

Wezwali Chiny do wywarcia nacisku na Rosję, aby natychmiast i bezwarunkowo wycofała swoje siły z Ukrainy, powołując się na orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości nakazujące Moskwie zawieszenie operacji wojskowej oraz odpowiednie rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Chiny twierdzą, że sankcje wobec Rosji nie mogą rozwiązać kryzysu na Ukrainie i skrytykowały Stany Zjednoczone i ich sojuszników za dostarczanie broni na Ukrainę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian powiedział na środowym briefingu prasowym, kiedy rzecznik chińskiego MSZ został zapytany: „Kraje G7 stanowią tylko 10% światowej populacji. Nie mają prawa reprezentować świata ani myśleć, że ich wartości i normy powinny obowiązywać na całym świecie. O oświadczeniu G7.

W oświadczeniu końcowym trzydniowego szczytu w Alpach Bawarskich Grupa Siedmiu bogatych demokracji przemysłowych skupiła się na czymś, co nazwali przymusową nierynkową polityką chińską, która wypaczyła globalną gospodarkę.

Chińska część oświadczenia, podkreślona przez Stany Zjednoczone, odnosiła się do „nieprzejrzystych i zakłócających rynek interwencji” oraz innych form wytycznych gospodarczych i branżowych.

Liderzy G7 zobowiązali się do współpracy w celu zapewnienia równych warunków dla swoich firm i pracowników.

W oświadczeniu wyrażono również poważne zaniepokojenie sytuacją na Morzu Wschodniochińskim i Południowochińskim oraz jednostronnymi próbami zmiany status quo siłą lub przymusem.

„Potwierdzamy, że nie ma podstaw prawnych dla ekspansjonistycznych chińskich roszczeń morskich na Morzu Południowochińskim” – powiedziała.

Grupa G7 jest teraz „głęboko zaniepokojona” – termin, którego nie użyto na szczycie rok temu – sytuacją praw człowieka w Chinach, w tym pracą przymusową w Tybecie i Xinjiangu. Powiedzieli, że Chiny powinny również wypełnić swoje zobowiązania w zakresie przestrzegania praw, wolności i wysokiego stopnia autonomii w Hongkongu.

READ  Pyszna nazwa, ale bez Big Mac: Rosja otwiera przemianowane restauracje McDonald's

Szczyt NATO, który rozpoczyna się bezpośrednio po szczycie G7, ma zająć się głębokimi więzami Chin z Rosją od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę i co jest postrzegane jako rosnąca tendencja Pekinu do projekcji swojej geopolitycznej potęgi za granicą. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raport Philipa Blinkensopa), Dodatkowe raporty Yu Lun Tian w Pekinie; Montaż przez Marka Heinricha i Franka Jacka Daniela

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.