8 sierpnia, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Muhammad Al-Zubair: Policja indyjska aresztuje muzułmańskiego dziennikarza za obrazę Hindusów

Muhammad Al-Zubair: Policja indyjska aresztuje muzułmańskiego dziennikarza za obrazę Hindusów

KBS Malhotra, zastępca komisarza departamentu ds. cyberprzestępczości w Delhi, powiedział, że Mohamad Al Zubair, współzałożyciel sprawdzającej fakty strony internetowej Alt News, która ujawnia dezinformację w indyjskich mediach, został aresztowany w poniedziałek i powrócił do aresztu policyjnego na noc.

Malhotra powiedział, że Zubair został aresztowany na podstawie dwóch sekcji indyjskiego kodeksu karnego związanych z utrzymywaniem harmonii religijnej.

Zubair często publikuje na Twitterze krytykę indyjskiego premiera Narendry Modiego i jego partii Bharatiya Janata (BJP) za to, co on i inni krytycy twierdzą, że jest tłumieniem praw prawie 200 milionów muzułmanów w tym kraju.

Jego aresztowanie pojawia się w środku Powtarzające się oskarżenia przez krytyków, że BJP posługuje się prawami z czasów kolonialnych, by zmiażdżyć wszelkie formy krytyki i zachęcić do autocenzury.

Prawnik Zubair, Kulpreet Kaur, powiedział, że dziennikarz został wezwany na przesłuchanie w związku z dochodzeniem karnym w 2020 r. dotyczącym jego postów w mediach społecznościowych – przed którymi wcześniej otrzymał ochronę przed aresztowaniem przez Sąd Najwyższy w Delhi. Ale kiedy odpowiedział na wezwanie, policja zatrzymała go w osobnej sprawie, powiedziała.

Kaur pokazał CNN skargę policyjną oskarżającą użytkownika Twittera Zubaira o obrażanie Hindusów na platformie w 2018 roku, w poście o zmianie nazwy hotelu na imię hinduskiego bóstwa.

Zarzuciła władzom, że nie przestrzegają właściwych procedur i nie powiadamiają Zubair.

Malhotra, zastępca komisarza, nie odpowiedział na pytania CNN, czy policja przestrzegała odpowiednich procedur podczas aresztowania.

Na początku tego miesiąca Zubair skrytykował rzecznika BJP, Nupur Sharma, który został za to zawieszony. obraźliwe komentarze O proroku islamu Mahomecie – wypowiedzi, które wywołały awanturę dyplomatyczną. Piętnaście krajów z większością muzułmańską potępiło komentarze Sharmy, a kilka wezwało ambasadorów Indii i określiło je jako „antyislamskie”.

Wśród ostatnich postów Zubair w mediach społecznościowych znajdują się filmy, które rzekomo pokazują hinduskich ekstremistów wygłaszających przemówienia przeciwko islamowi, religii mniejszości w Indiach, gdzie prawie 80% ludzi to Hindusi.

READ  UE przyznaje Ukrainie status kandydata w „historycznym momencie”

Aresztowanie Zubaira rozzłościło polityków, dziennikarzy i organizacje prasowe, które domagały się jego uwolnienia.

Editors Guild of India w oświadczenie „Oczywiste jest, że czujna czujność Alt News spotkała się z urazą ze strony tych, którzy wykorzystują dezinformację jako narzędzie do polaryzacji społeczeństwa i wzniecania nastrojów nacjonalistycznych” – powiedział we wtorek.

Shashi Tharoor, deputowany opozycyjnego Kongresu Indii, powiedział, że aresztowanie było „atakiem na prawdę”.

„Nieliczne serwisy sprawdzające fakty w Indiach, zwłaszcza Alt News, pełnią istotną funkcję w naszym postprawdzie, środowisku politycznym, które jest przesiąknięte dezinformacją”, Tharoor Napisał na Twitterze w poniedziałek. „Ujawniają kłamstwa tych, którzy ich dopuszczają. Aresztowanie (Zubaira) jest zamachem na prawdę. Musi zostać natychmiast uwolniony”.
Komitet Ochrony Dziennikarzy w poniedziałek Nazywany władzami Indii „Natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie” Al-Zubaira i „przestać go nękać w odwecie za jego pracę”.