9 sierpnia, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy skazują 101-letniego byłego nazistowskiego strażnika obozowego na pięć lat więzienia

Niemcy skazują 101-letniego byłego nazistowskiego strażnika obozowego na pięć lat więzienia
Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Niemiecki sąd skazał 101-letniego byłego strażnika obozu koncentracyjnego za współudział w tysiącach morderstw i skazał go na pięć lat więzienia – ostatni z serii procesów byłych nazistów w kraju.

Stulatka – który utrzymywał swoją niewinność przez cały proces przed sądem stanowym w Neuruppen we wschodnich Niemczech – został skazany we wtorek za ponad 3500 asystentów liczy morderstwa.

Prokuratorzy oskarżyli go o powiązanie z Tysiące Żydów zostało zabitychoraz więźniowie polityczni i inne mniejszości prześladowane przez nazistów w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen w latach 1942-1945.

„Chętnie wspierałeś to ludobójstwo swoją działalnością” – powiedział we wtorek sędzia mężczyźnie, gdy jego werdykt został odczytany w gimnazjum w mieście Brandenburg an der Havel, gdzie mieszka.

Zarzuca się, że 100-letni były nazistowski strażnik stanie przed sądem w sprawie tysięcy zarzutów współudziału w morderstwie.

Człowiek, znany na całym świecie jako Józef Schweitz I podobnie jak Joseph S. w Niemczech ze względu na przepisy dotyczące prywatności, ma Wielokrotnie zaprzeczał zarzutom Twierdził, że był w tym czasie robotnikiem rolnym w innym regionie kraju, jak podaje Deutsche Welle. Nie został zidentyfikowany na rozprawie skazującej.

„Nie wiem, dlaczego tu jestem”, powiedział Schweitz w ostatnim dniu procesu, według do Agencji France-Presse. Jego adwokat Stephen Waterkamp nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz z The Washington Post. Watercamp powiedział wcześniej AFP, że… Apel o przekonanie.

Według Deutsche Welle Schuetz jest Wypróbuj najstarszą osobę na świecie w Niemczech za współudział w zbrodniach nazistowskich podczas II wojny światowej.

takie jak Wcześniej zgłoszony postNiedawny proces i wyrok skazujący Schwitza odzwierciedlają „jak funkcjonariusze organów ścigania ścigają się z czasem, aby zamknąć część ocalałych z Holokaustu i ich rodziny, ponieważ coraz więcej nazistów i ich ofiar umiera ze starości”.

READ  Wyłącznie dla The Associated Press: Wenezuela więzi 3 Amerykanów pośród amerykańskich kontaktów

96-letni były sekretarz obozu nazistowskiego miał stanąć przed sądem. Zamiast tego próbowałem uciec.

Przez cały czas trwania procesu Schwitza, który rozpoczął się w październiku i był kilkakrotnie przerywany z powodu jego widocznego złego stanu zdrowia, prokuratorzy opierali się na starych dokumentach tożsamości, aby zbudować sprawę, że był nazistowskim strażnikiem w Sachsenhausen w latach 1942-1945, w którym to czasie twierdzili, że pomagał i podżegali do rozstrzeliwania różnych grup więźniów i zatrucia gazami, według do Agencji France-Presse.

Dziesiątki tysięcy ludzi zginęło w SachsenhausenJest to obóz pracy przymusowej i zagłady, w którym przebywali Żydzi, radzieccy jeńcy wojenni i inne prześladowane mniejszości zastrzelony i komora gazowa. Obóz został wyzwolony przez wojska sowieckie w kwietniu 1945 r.

Schwitz powiedział podczas procesu, że nie wie, co się dzieje w obozie koncentracyjnym i podał sprzeczne relacje na temat swojego miejsca pobytu podczas II wojny światowej, podała AFP.

„Sąd doszedł do wniosku, że wbrew temu, co twierdzisz, pracowałeś w obozie koncentracyjnym jako strażnik przez około trzy lata” – cytował niemiecką agencję prasową (dpa) sędzia Udo Lichtermann.

Były sąd niemiecki utworzony w 2011 r. z wyrokiem skazującym Jan DemianiukD., 91 lat, jest oskarżony o współudział w 28 000 morderstw podczas pracy jako strażnik w nazistowskim obozie koncentracyjnym Sobibor w okupowanej Polsce.

Decyzja sądu utorowała drogę do skazań, które w dużej mierze opierały się na tym, czy oskarżony służył w nazistowskim obozie zagłady, w którym miały miejsce zbrodnie. Prokuratorzy wcześniej musieli udowodnić, że oskarżeni popełnili na kimś określone przestępstwa – próg wyższy, biorąc pod uwagę rzekome wydarzenia, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu. Demianiuk kto Zmarł w 2012 rokuZaprzeczył, że był strażnikiem.

Chociaż nie oczekuje się, że starsi ludzie skazani za bycie byłymi nazistami będą spędzać czas w więzieniu, niektórzy kłócić się Aby ich ściganie i skazanie mogło przywrócić wymiar sprawiedliwości potomkom ich ofiar i zapewnić, że ich zbrodnie nie pozostaną nieuznane.

READ  Wojna między Rosją a Ukrainą: Zachód mówi, że Putin „zwiódł” swoich doradców | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

W innej głośnej sprawie, Irmgard Forechner, Rozpoczęła wyścig na kilka godzin przed jej próbą w zeszłym rokuwciąż czeka na werdykt.

97-latek pracował jako sekretarz w obozie koncentracyjnym Stutthof w latach 1943-1945. W wieku zaledwie 18 lat Forchner został prywatnym sekretarzem komendanta obozu Paula Wernera Hoepego. Została oskarżona o współudział w morderstwie w 11380 przypadkach.

Według niemieckiego magazynu Der Spiegel Furchner po wojnie ożenił się z byłym oficerem SS i rzekomo utrzymywał kontakt z Hoppem i byłym katem obozowym. Przez cały proces kwestionowała swoją niewinność, argumentując, że nie ma nic do powiedzenia w sprawie, dokąd została przydzielona podczas wojny.

Deportowani z USA byli gwardziści nazistowscy, których rola w wojnie została odnotowana na karcie znalezionej w zatopionym statku

Wkład w opracowanie tego raportu wnieśli Andrew Jeong i Florian Neuhof z Berlina.