26 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ceny ropy w Chinach spadają w najszybszym tempie od 15 lat, gdy gospodarka walczy z deflacją

Ceny ropy w Chinach spadają w najszybszym tempie od 15 lat, gdy gospodarka walczy z deflacją

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

W styczniu ceny konsumenckie w Chinach spadły w najszybszym tempie od 15 lat, wbrew oczekiwaniom analityków i uwydatniając wyzwania stojące przed decydentami próbującymi przywrócić zaufanie inwestorów do drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Według oficjalnych statystyk opublikowanych w czwartek, indeks cen towarów i usług konsumenckich w kraju spadł o 0,8 procent rok do roku w styczniu, co stanowi czwarty z rzędu miesiąc spadków i największy spadek od 2009 roku.

Spadek, który był bardziej gwałtowny niż spadek o 0,5 procent w ankiecie przeprowadzonej przez analityków Reuters i spadek o 0,3 procent w grudniu, nastąpił, gdy chińska gospodarka stoi w obliczu przedłużającego się kryzysu na rynku nieruchomości, załamania na giełdzie i słabych przychodów z eksportu.

„Wiele wskaźników miga obecnie na czerwono, wskazując na ryzykowny okres dla chińskiej gospodarki i chińskich rynków finansowych” – powiedział Eswar Prasad, profesor ekonomii na Uniwersytecie Cornell i były szef chińskiego oddziału MFW.

Indeks cen towarów i usług konsumenckich wzrósł w ujęciu miesięcznym o 0,3 procent, czyli mniej niż prognoza sondażu Reutersa mówiąca o wzroście o 0,4 procent, ale mocniej niż wzrost o 0,1 procent w grudniu.

Indeks cen producentów poprawił się nieznacznie, spadając w styczniu o 2,5% rok do roku, co stanowi niewielką poprawę w porównaniu ze spadkiem o 2,7% w grudniu i oczekiwaniami analityków na poziomie 2,6%.

W lipcu chińska gospodarka pogrążyła się w recesji, a ceny utrzymywały się na stałym poziomie lub spadały w każdym miesiącu od sierpnia, co skłoniło ekonomistów do ostrzeżenia, że ​​przedłużające się pogorszenie koniunktury może podważyć zaufanie przedsiębiorstw i konsumentów.

Analitycy twierdzą, że presja deflacyjna wpływa na zyski przedsiębiorstw i prowadzi do spadków na giełdzie. W środę Chiny zwolniły szefa organu nadzorującego rynek Ye Huimana, co zdaniem analityków miało na celu uspokojenie inwestorów wściekłych z powodu ogromnych spadków na akcjach.

READ  Wall Street i Pekin zmagają się ze skutkami ataku oprogramowania ransomware na największy chiński bank

„Utrzymująca się deflacja w Chinach i spadające rynki akcji sugerują, że popyt gospodarstw domowych i zaufanie sektora prywatnego pozostają słabe, co stwarza znaczne ryzyko dla perspektyw wzrostu gospodarczego” – stwierdził Prasad. W miarę pogłębiania się deflacji w Chinach potrzebne będzie coraz większe wsparcie polityczne, aby odbudować zaufanie i wyciągnąć gospodarkę z bagna.

Krajowe Biuro Statystyczne stwierdziło, że na dane o inflacji konsumenckiej wpływ miał termin obchodów Księżycowego Nowego Roku, który zwiększył wydatki w styczniu ubiegłego roku, ale w tym roku wypada w lutym.

To wzmocniło spadek wskaźnika CPI w zeszłym miesiącu, powiedział Lin Song, główny ekonomista ING Bank w Chinach, dodając, że wpływ cen wieprzowiny, które wiodły deflację, powinien w lutym osłabnąć. Powiedział, że zwiększone wydatki konsumentów podczas tegorocznego festiwalu pomogą w zwiększeniu wzrostu cen w tym miesiącu.

Urząd statystyczny podał, że podczas gdy ceny żywności spadły w zeszłym miesiącu o 5,9 procent, ceny towarów nieżywnościowych wzrosły o 0,4 procent rok do roku.

Urząd dodał, że na styczniowe ceny producentów „wpływały wahania światowych cen surowców”. Indeks cen producentów w Chinach spada od 16 miesięcy z rzędu.

Ekonomiści zaczęli z niecierpliwością oczekiwać corocznych „dwóch sesji” chińskiego parlamentu i jego kluczowego komitetu doradczego w marcu, kiedy to rząd prezydenta Xi Jinpinga ma ustalić priorytety na ten rok.

Wzrost gospodarczy w ubiegłym roku nieznacznie przekroczył cel rządowy wynoszący 5,2 proc. Aby jednak osiągnąć ten poziom, decydenci musieli wdrożyć szereg środków, aby zaradzić spowolnieniu na rynku nieruchomości i słabszemu niż oczekiwano ożywieniu konsumpcji po pandemii koronaawirusa.

Oczekuje się, że w przyszłym miesiącu urzędnicy ustalą cel wzrostu PKB na poziomie około 5 procent w 2024 r., podobnie jak cel na 2023 r., który był najniższy od dziesięcioleci.

Częściowe środki stymulacyjne zastosowane przez Pekin obejmują złagodzenie kluczowych stóp procentowych kredytów i skierowanie kredytów do strategicznych sektorów, a także selektywne wysiłki mające na celu wsparcie sektora nieruchomości, który zazwyczaj odpowiada za ponad jedną czwartą działalności gospodarczej.

READ  Złodzieje kradną ze słynnego teksańskiego grilla co najmniej 20 kromek całego chleba o wartości tysięcy dolarów