20 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Całkowite zaćmienie Słońca, wschód Marsa i Saturna, cienki sierp Księżyca, kometa 12P

Całkowite zaćmienie Słońca, wschód Marsa i Saturna, cienki sierp Księżyca, kometa 12P

W kwietniu 2024 roku obserwatorzy nieba będą mogli podziwiać całkowite zaćmienie Słońca, które będzie można zobaczyć w całych Stanach Zjednoczonych, przy czym Mars i Saturn spotkają się na początku miesiąca, a koniunkcja Jowisza i półksiężyca nastąpi 10 kwietnia. Kometa 12P będzie również widoczna, tworząc wrażenie zatłoczonej planety. Miesiąc niebiańskich wydarzeń. Źródło: SciTechDaily.com

Jakie są najważniejsze atrakcje Skywatchingu w kwietniu 2024 r.? Złapać Mars I Saturn wysokość i Jowisz Spotkanie z kometą 12P. Plus NASA Niezależnie od tego, czy wybierasz się na całkowite zaćmienie, czy obserwujesz je z daleka, możesz zobaczyć całe zaćmienie.

Całkowity czas zaćmienia!

Całkowite zaćmienie słońca będzie można zobaczyć w całych Stanach Zjednoczonych 8 kwietnia. Obszary USA poza całością będą cieszyć się częściowym zaćmieniem i będą mogły dołączyć do transmisji zaćmienia na żywo w Internecie prowadzonej przez NASA!

Przegląd najważniejszych wydarzeń

  • Przez cały miesiąc – Jowisz to jasne, stałe światło nisko na zachodnim niebie po zachodzie słońca.
  • 8 kwietnia – Całkowite zaćmienie słońca w całych Stanach Zjednoczonych, gdy cień księżyca przesuwa się z Teksasu na północ przez Maine. Poza ścieżką totalności, reszta kontynentalnych Stanów Zjednoczonych będzie świadkiem częściowego zaćmienia. Ilość słońca zakrytego przez Księżyc podczas maksymalnego zaćmienia zależy od odległości od ścieżki całości.
  • 8-12 kwietnia – Mars i Saturn wschodzą razem mniej więcej na godzinę przed wschodem słońca. Najbliżej są 10 i 11 kwietnia – odległość około pół stopnia, czyli szerokość pełni księżyca.)
  • 10 kwietnia – Poszukaj cienkiego półksiężyca Księżyca (oświetlonego tylko w 7%) wiszącego nad jasnym Jowiszem na zachodzie po zachodzie słońca. Kometę 12P można zobaczyć przez lornetkę lub mały teleskop około 6 stopni poniżej Księżyca, tuż poniżej i na prawo od Jowisza.
  • 23 kwietnia – Pełnia księżyca
Wykres wschodzącego nieba na Marsie, kwiecień 2024 r

Mapa nieba pokazująca wschód Marsa wraz z Saturnem w drugim tygodniu kwietnia. Najbliżej będą 10 i 11 kwietnia. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltch

Wersja wideo

Co nowego w kwietniu? Niektóre planety są łatwiejsze do zauważenia, wciąż jest czas na obserwację Komety 12P i dowiedzenie się, jak cieszyć się zaćmieniem słońca w tym miesiącu, jeśli nie jesteś na ścieżce całości.

READ  Astronomowie rozwiązują zagadkę zaginionych bliźniaków w centrum galaktyki

Przez kilka dni w pierwszej połowie kwietnia osoby wstające o poranku mogą oglądać wspólne wschody Marsa i Saturna o poranku. Patrząc na to około pół godziny przed wschodem słońca, na wschodzie jest nisko, około 10 stopni nad horyzontem. Najbliżej będą 10 i 11 kwietnia, ale pozostaną bardzo blisko nieba przez cały drugi tydzień kwietnia.

Teraz wieczorem 10 kwietnia można znaleźć Księżyc wraz z Jowiszem na zachodzie. Jowisza można łatwo rozpoznać jako jasne, nieruchome światło, widoczne nisko na zachodzie po zachodzie słońca, przez cały miesiąc. Zaledwie dwa dni po fazie „nowiu”, księżyc pokazuje tego wieczoru jedynie 7% swojej powierzchni oświetlonej, tworząc piękny półksiężyc, który świeci tam wraz z gigantyczną planetą Jowisz.

Zarys półksiężyca nad niebem Jowisza w kwietniu 2024 r

Mapa nieba pokazuje sierp Księżyca nad Jowiszem i Kometą 12P na zachodnim niebie po zachodzie słońca 10 kwietnia. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

To także dobra noc, aby rzucić okiem na Kometę 12P/Pons-Brooks, która stała się jaśniejsza i można ją łatwo dostrzec za pomocą lornetki lub małego teleskopu, zwłaszcza jeśli można uciec od jasnych świateł miasta. Kometa będzie znajdować się bezpośrednio pod Księżycem, na prawo od Jowisza, ale trzeba się spieszyć, ponieważ jej wysokość spada do mniej niż 10 stopni na godzinę po zachodzie słońca, a zachodzi godzinę później. Musisz więc mieć dobry widok na horyzont i wypatrywać go, gdy zapadnie zmrok. Jeśli chcesz złapać tę kometę, zrób to szybko, ponieważ będzie ona zbyt blisko Słońca na niebie, aby można ją było obserwować po połowie kwietnia, a później, gdy osiągnie najbliższy punkt Ziemi, będzie już w drodze na zewnątrz od Słońca i coraz słabszy.

Całkowite zaćmienie słońca w 2024 roku

Po drodze będzie całkowite zaćmienie słońca, co jest dość ważne. Mieliśmy naprawdę szczęście, że mogliśmy ostatnio zobaczyć dwa całkowite zaćmienia na dużym obszarze Stanów Zjednoczonych, pierwsze w 2017 r., a teraz 8 kwietnia 2024 r. Następny raz takie zaćmienie przejdzie przez Stany Zjednoczone za 21 lat . Jeśli mieszkasz na ścieżce całości lub w jej pobliżu, albo podróżujesz tam, aby doświadczyć zaćmienia, czeka Cię niesamowite przeżycie.

Mapa NASA przedstawiająca całkowite zaćmienie słońca w Stanach Zjednoczonych w 2024 roku

Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne na wąskiej ścieżce rozciągającej się od Teksasu do Maine 8 kwietnia 2024 r. Częściowe zaćmienie będzie widoczne we wszystkich 48 sąsiadujących ze sobą stanach USA. Źródło zdjęcia: NASA/Studio Wizualizacji Naukowej/Mikala Garrison; Obliczenia zaćmienia wykonane przez Erniego Wrighta z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA

Ale co, jeśli nie możesz osobiście doświadczyć całkowitego zaćmienia? Czego możesz się spodziewać i jak możesz się tym nadal cieszyć? Na początek NASA transmitowała to na żywo w Internecie z wielu lokalizacji, gdy cień Księżyca przesuwał się po całym kraju. Dołącz do nas, aby obejrzeć całkowite zaćmienie online, niezależnie od Twoich planów.

READ  SpaceX ma zamiar wystrzelić kolejną rakietę Falcon 9 nad niebem SoCal – NBC Los Angeles

Jeśli znajdziesz się gdziekolwiek w Stanach Zjednoczonych poza zasięgiem całkowitego zaćmienia, nadal będziesz doświadczał częściowego zaćmienia słońca. Ilość słońca, które Księżyc zakryje podczas maksymalnego zaćmienia, zależy od tego, jak daleko jesteś od ścieżki całości.

Podczas obserwacji częściowego zaćmienia nadal będziesz musiał używać specjalistycznej ochrony oczu, takiej jak okulary zaćmieniowe, projektor otworkowy lub teleskop z filtrem słonecznym. Jednym z najprostszych sposobów jest to, co większość z nas ma w swojej kuchni – zwykły durszlak. Są to doskonałe kamery otworkowe, które wyświetlają zaćmienie na Ziemi. Tyle że płatki słońca pełzające po liściach drzew robią coś bardzo podobnego. Warto również zwrócić uwagę na dziwny sposób, w jaki światło słoneczne przyćmiewa podczas zaćmień, szczególnie w miejscach, gdzie Księżyc pokrywa 80% lub więcej tarczy Słońca.

NASA dysponuje szeregiem materiałów dotyczących zaćmień, które pomogą Ci przygotować się na to niesamowite wydarzenie na niebie. Znajdują się tam informacje na temat bezpiecznego oglądania, możliwości nauki obywatelskiej, a także „Eksplorator zaćmień”, w którym można znaleźć szczegóły zaćmienia dla konkretnego kodu pocztowego.

Gdziekolwiek spojrzysz, zaćmienie słońca jest spektakularnym wydarzeniem. Oglądajcie więc bezpiecznie i dołączcie do transmisji na żywo w internecie, bo to wydarzenie, którego na pewno nie możecie przegapić.

Poniżej fazy księżyca w kwietniu.

Fazy ​​​​Księżyca kwiecień 2024 r

Fazy ​​Księżyca w kwietniu 2024 r. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech