23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Blinken sygnalizuje wsparcie USA dla Ukrainy przez przejście graniczne

  • Szefowa dyplomata USA spotkała się z ukraińskim wysłannikiem na polskiej granicy
  • Blingen mówi, że poparcie dla Ukrainy wzrośnie
  • Blingen rozmawia z polskim premierem i ministrem spraw zagranicznych

Granica polsko-ukraińska, 5 marca (Reuters) – sekretarz stanu USA Anthony Blinken i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba spotkali się w sobotę na granicy z Ukrainą, aby omówić wysiłki Zachodu na rzecz wsparcia Ukrainy i izolacji Rosji podczas obecnej wojny. Dzień.

W warunkach silnej ochrony Blingen i Guleba negocjowali w namiocie na granicy, gdzie uchodźcy, głównie kobiety i dzieci, przechodzili obok ze swoimi rzeczami w bagażu na kółkach i plecakami.

Obaj szli po obu stronach namalowanej linii, która wydawała się oznaczać koniec polskiego terytorium.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Cały świat stoi za Ukrainą. Stoję tu na Ukrainie z moim przyjacielem, moim kolegą” – powiedział Blingen.

Guleba dodał: „Mam nadzieję, że ludność Ukrainy zobaczy w tym jasny wyraz tego, że mamy przyjaciół, którzy naprawdę stoją z nami”.

Guleba powiedział, że obaj omawiali dostawy broni na Ukrainę i kampanię mającą na celu izolację Rosji na arenie międzynarodowej i zniszczenie jej gospodarki przez sankcje.

Powiedział, że Ukraina ostatecznie wygra wojnę z Rosją, ale jej międzynarodowi zwolennicy powinni zapewnić dodatkową pomoc, aby jak najszybciej zakończyć konflikt.

Powiedział, że Ukraina w szczególności potrzebuje myśliwców i systemów obrony przeciwlotniczej, dodając, że pomogłaby broń przeciwlotnicza dostarczana przez kraje zachodnie. Powiedział, że w sobotę trzy rosyjskie samoloty zostały zestrzelone przez siły ukraińskie.

Jeśli nadal będą dostarczać nam potrzebnej nam broni, ceny spadną. Powiedział, że to uratuje wiele istnień ludzkich.

Guleba powiedział, że nie ma postępów w rozmowach z Rosją w sprawie zawieszenia broni na granicy ukraińskiej z Białorusią, ale „musimy kontynuować rozmowy”. Trzecia runda zaplanowana jest na poniedziałek.

Rosnąca presja na Rosję

Flinken spotkał się wcześniej z polskim premierem i ministrem spraw zagranicznych oraz odwiedził obóz dla uchodźców.

Oczekuje się, że do końca tygodnia liczba uchodźców, która obecnie wynosi 1,3 miliona, wzrośnie do 1,5 miliona, powiedział w sobotę szef Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Blinken przyjechał do Polski z Brukseli, gdzie w piątek spotkał się z sojusznikami NATO, grupą G7 i ministrami spraw zagranicznych UE, aby omówić starania Zachodu o blokowanie Rosji poprzez trudne embargo.

Odnosząc się do szkód wyrządzonych rosyjskiej gospodarce w ostatnich dniach, Blinken powiedział, że sankcje przyniosą „ostateczne rezultaty”. „Ta presja nie będzie trwała i będzie trwała do końca wojny wyborczej” – powiedział.

Członkowie NATO udzielają Ukrainie pomocy wojskowej, której większość przechodzi przez Polskę. Odrzuciła jednak wezwania do wprowadzenia strefy zakazu lotów na całej Ukrainie.

Rosja opisuje swoje działania jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy, stawienie czoła temu, co uważa za agresję NATO, i schwytanie tak zwanych neonazistowskich przywódców. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Simona Lewisa; Montaż przez Garetha Jonesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.