15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bezpośrednie zapowiedzi: Rosja okupuje Ukrainę

Minister obrony Ukrainy Olekshi Resnikov. (Przewodnik rządowy)

Minister obrony Ukrainy Oleksi Resnikow powiedział w sobotę, że siły rosyjskie „postępowały w pewnych kierunkach”, ale ukraińskie siły bezpieczeństwa „stawiają twarzą w twarz z okupantami i wyrzucają ich”.

„Oczywiście wróg posuwa się w niektórych kierunkach, jednak kontroluje tylko niewielkie obszary. Nasi strażnicy zaciekle stawiają czoła okupantom i wypędzają ich”, powiedział w oświadczeniu, „ponieważ tempo ataku jest powolne, a opór Ukraińcy, Rosja zmienia taktykę”.

„Na dzień dzisiejszy ukraińskie niebo jest bardzo wrażliwe” – powiedział. „Okupant szeroko i aktywnie wykorzystuje swoje zdolności lotnicze i rakietowe. Wszystkie rodzaje samolotów bombardują nasze miasta, miasteczka i infrastrukturę cywilną, w tym infrastrukturę krytyczną i niebezpieczną – elektrownie jądrowe i wodne”.

Resnikow powiedział, że siły rosyjskie biorą na cel budynki mieszkalne, szkoły, przedszkola i szpitale. „Wróg niszczy kościoły i katedry. Ostrzeliwuje stacje kolejowe, które ewakuują tysiące kobiet i dzieci” – powiedział.

„To sztuczki przestraszonych lisów” – powiedział. „Mam nadzieję, że wróg zapłaci za każde życie i każdą łzę”.

Resnikow powiedział, że obecna sytuacja jest „bardzo skomplikowana” w miastach takich jak Mariupol, Wołnowoka, Charków, Czernihów i Kerson: „Mamy nadzieję, że korytarz humanitarny będzie działał i ewakuował ludność cywilną”.

Resnikow powiedział, że główne wysiłki sił rosyjskich będą nadal koncentrować się na okrążeniu Kijowa i tłumieniu opozycji w miastach i miasteczkach.

Jakiś kontekst: Rosja rutynowo zaprzecza spowodowaniu ofiar cywilnych na Ukrainie. Międzynarodowe media i obserwatorzy szczegółowo udokumentowali ofiary cywilne i szkody wyrządzone infrastrukturze cywilnej.

READ  17 najlepszych ofert Apple na Czarny Piątek już teraz — AirPods Pro, MacBook Air, iPhone 15 i inne