24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden zasadniczo zgadza się na szczyt Ukrainy z Putinem

  • Macron proponuje szczyt Biden-Putin
  • Biały Dom powiedział, że szczyt jest możliwy tylko wtedy, gdy Rosja nie dokona inwazji
  • Biden odwołał podróż do Delaware

21 lutego (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin zasadniczo zgodzili się na szczyt w sprawie Ukrainy, który może utorować drogę do jednego z najniebezpieczniejszych europejskich kryzysów od dziesięcioleci, powiedzieli przywódcy USA i Francji.

Kancelaria prezydenta Francji Emmanuela Macrona poinformowała w poniedziałkowym oświadczeniu, że zaprosiła obu przywódców na szczyt na temat „bezpieczeństwa i strategicznej stabilności w Europie”. Biden zaakceptował spotkanie „w zasadzie”, ale powiedział, że „chyba że nastąpi inwazja”, powiedział Biały Dom w oświadczeniu.

„Zawsze jesteśmy gotowi do dyplomacji” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. „Jeśli Rosja wybierze wojnę, jesteśmy gotowi na nałożenie natychmiastowych i poważnych konsekwencji”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Wezwanie do informacji zwrotnej z Kremla nie powróciło od razu na początku poniedziałku.

Wiele szczegółów dotyczących proponowanego szczytu – które ogłoszono po kilku rozmowach telefonicznych między Macronem, Bidenem, Putinem i prezydentem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem – nie jest jasnych. Biuro Macrona i Biały Dom poinformowały, że istota szczytu zostanie rozwinięta przez sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena i rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa podczas nadchodzącego spotkania zaplanowanego na 24 lutego.

Wiadomość pojawia się tydzień po tym, jak Rosja została sprowokowana przez wojsko wokół granicy z Ukrainą. Siły rosyjskie koncentrują się na swoich sąsiadach od końca zeszłego roku, a narody zachodnie twierdzą, że są prekursorami jakiejś inwazji.

Nerwy dodatkowo osłabły, gdy białoruskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że Rosja przedłuży ćwiczenia wojskowe na Białorusi, które miały się zakończyć w niedzielę. Zdjęcia satelitarne pojawiły się na farmach i lasach w pobliżu Ukrainy, aby pokazać nowe rozmieszczenia rosyjskich wojsk pancernych i wojskowych.

READ  Home Depot przekracza prognozy zysków, odkupuje akcje o wartości 15 miliardów dolarów

Sekretarz stanu USA Anthony Blingen powiedział w niedzielę, że przedłużenie ćwiczeń jeszcze bardziej zaniepokoiło Rosję, że znajduje się na skraju okupacji. Moskwa wielokrotnie zaprzeczała takim planom.

Amerykańska firma Maxar zajmująca się obrazami satelitarnymi ogłosiła szereg nowych rozmieszczeń rosyjskich jednostek wojskowych w lasach, gospodarstwach rolnych i obszarach przemysłowych 15 km (9 mil) od granicy z Ukrainą – powiedział Maxar, sygnalizując zmianę w stosunku do tego, co widział. Ostatnie tygodnie. Czytaj więcej

„Wszystko, co widzieliśmy, mówi, że to bardzo poważne” – powiedział Blinken w rozmowie z CNN.

Powiedział jednak, że ma nadzieję, że inwazji można jeszcze zapobiec pokojowymi środkami.

„Dopóki czołgi się nie toczą, a samoloty będą latać, wykorzystamy każdą możliwą okazję i każdą minutę, aby sprawdzić, czy dyplomacja może powstrzymać prezydenta Putina przed posuwaniem się naprzód” – powiedział Blingen. Czytaj więcej

Okrzyki wojenne były głośne na boisku od kilku dni.

Od czwartku nasiliły się sporadyczne ostrzały wzdłuż granicy oddzielającej ukraińskie siły rządowe od wspieranych przez Rosję separatystów w regionie; Walki trwały do ​​poniedziałku, kiedy w centrum Doniecka rozległa się eksplozja, dokonana przez wspieranych przez Rosję separatystów we wschodniej Ukrainie. Powód tego jest nieznany.

Rosyjska agencja informacyjna RIA poinformowała, że ​​prorosyjscy rebelianci we wschodniej Ukrainie zabili dwóch cywilów w wyniku ostrzału prowadzonego przez siły rządowe Kijowa w poniedziałek.

Kijów oskarżył siły prorosyjskie o ostrzeliwanie własnego narodu we wschodniej Ukrainie, z winy za ataki na ukraińskie siły rządowe.

Walki – i ciągłe gry wojenne Rosji – stawiają Europę na krawędzi.

Premier Czech Peter Fiala powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że kontynent znajduje się na krawędzi katastrofy.

READ  Uczestnikom Burning Mana powiedziano, aby oszczędzali żywność i wodę

„Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Europa jest o krok od wojny, czegoś, co było niewyobrażalne dawno temu” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

raport Biura Reutera; Rafaela Chattera; Montaż przez Lincoln Feast i Stephen Coates

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.