8 sierpnia, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biały Dom wzywa ambasadora Chin, by upomniał go za reakcję Tajwanu

Biały Dom wzywa ambasadora Chin, by upomniał go za reakcję Tajwanu

Zawieszenie

Biały Dom wezwał ambasadora Chin w czwartek, aby potępił eskalację działań Pekinu przeciwko Tajwanowi i podkreślił, że Stany Zjednoczone nie chcą kryzysu w regionie, po tym, jak wizyta na wyspie przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (D-Calif.) gwałtownie wzrosła napięcia. W Cieśninie Tajwańskiej w tym tygodniu.

„Po nocnych działaniach Chin zostaliśmy wezwani [People’s Republic of China] W oświadczeniu wysłanym do Washington Post rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział, że ambasador Qin Gang jest w Białym Domu na dyskusję na temat prowokacyjnych działań Chińskiej Republiki Ludowej. „Ubolewaliśmy nad działaniami militarnymi Chińskiej Republiki Ludowej, które są nieodpowiedzialne i sprzeczne z naszym od dawna celem utrzymania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”. Apel to protest złożony kanałami dyplomatycznymi.

Chiny pokaz siły Atak na Tajwan w czwartek obejmował wystrzelenie pocisków do morza i zagrożenie wód terytorialnych wyspy. Tajwan powiedział, że Chiny wystrzeliły 11 pocisków balistycznych na wody u północno-wschodnich i południowo-zachodnich wybrzeży, a japońscy urzędnicy powiedzieli, że pięć chińskich pocisków wylądowało w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii.

Biały Dom powtórzył również Chenowi, że chce zachować otwarte wszystkie linie komunikacyjne i że nic się nie zmieniło w amerykańskiej polityce jednych Chin, która stwierdza, że ​​istnieje jeden chiński podmiot i nie ma niezależnych enklaw. Ale Biały Dom podkreślił również, że uważa działania Pekinu za niedopuszczalne i będzie bronił swoich wartości w regionie Indo-Pacyfiku.

Według urzędnika Białego Domu, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, spotkanie, o którym wcześniej nie informowano, odbyło się między Chenem i Kurtem Campbellem, zastępcą asystenta wiceprezydenta Bidena i koordynatorem ds. Indo-Pacyfiku w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Udostępnij szczegóły prywatnej rozmowy.

Działania wojskowe Chin w czwartek podniosły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej do najwyższego od dziesięcioleci poziomu, budząc obawy przed poważnym błędem w obliczeniach w jednym z najbardziej napiętych geopolitycznych punktów zapalnych na świecie. Pekin publicznie wyraził swój gniew Wizyta Pelosi na Tajwaniektóre uważa za część swojego terytorium oczekującego na zjednoczenie, a stosunki amerykańsko-chińskie były już napięte przez spory dotyczące handlu, praw człowieka i innych kwestii.

READ  Pływająca restauracja jumbo w Hongkongu tonie w morzu

Pelosi: Dlaczego miałbym jechać na Tajwan?

Kirby powiedział, że Biały Dom zwrócił uwagę na oświadczenie Grupy Siedmiu Demokracji Przemysłowych, które podkreślało, że Chiny nie powinny wykorzystywać wizyty Pelosi jako pretekstu do agresywnych działań wojskowych w Cieśninie Tajwańskiej. Biały Dom wyraził również poparcie dla oświadczenia Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej, czyli ASEAN, wzywającego wszystkie strony do złagodzenia napięć i podjęcia dialogu.

Wyjaśniliśmy to ponownie, podobnie jak robiliśmy to prywatnie na najwyższych szczeblach i publicznie: W polityce jednych Chin nic się nie zmieniło. Daliśmy też jasno do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone są przygotowane na wszystko, co zdecyduje się zrobić Pekin. Nie będziemy szukać ani nie chcemy kryzysu. Jednocześnie nie wycofamy się z działań na morzach i niebie Zachodniego Pacyfiku, zgodnie z prawem międzynarodowym, jak to robiliśmy od dziesięcioleci – wspierając Tajwan i broniąc wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”.

Chiński państwowy nadawca CCTV poinformował, że Dowództwo Teatru Wschodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przeprowadziło ćwiczenia z dalekiego zasięgu i „uderzenia precyzyjne” we wschodnich częściach cieśniny. Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wystrzeliła 11 pocisków balistycznych Dongfeng.

Biały Dom dążył do deeskalacji napięć z Chinami przed i podczas wizyty Pelosiego, którą rzecznik złożył wbrew woli administracji. Urzędnicy Białego Domu ostrzegli na początku tego tygodnia, że ​​Chiny przygotowują się do możliwych agresywnych działań, które mogą być kontynuowane poza wizytą Pelosiego.

Urzędnik Białego Domu powiedział, że wszyscy wysocy rangą członkowie zespołu bezpieczeństwa narodowego Bidena prywatnie wyrazili silne zastrzeżenia co do podróży i jej terminu. Byli szczególnie zaniepokojeni, ponieważ napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami są już wysokie, a Waszyngton szuka Chin Współpraca w wojnie na Ukrainie i inne problemy.

Urzędnik powiedział, że wyżsi urzędnicy Białego Domu publicznie bronili prawa Pelosi do podróży na Tajwan i do swoich odpowiedników w Chinach, ale mimo to niektórzy z nich nadal nie uważają, że podróż była dobrym pomysłem.

READ  Mariupol: Szef ukraińskiej armii mówi, że ludzie ryzykują życiem za każdym razem, gdy opuszczają schronienie

Chiny od lat starają się dyplomatycznie odizolować Tajwan. Chińska Partia Komunistyczna twierdzi, że wyspa, autonomiczna demokracja licząca ponad 23 miliony ludzi, jest jej terytorium, a chiński przywódca Xi Jinping obiecał „zjednoczyć” Tajwan z Chinami, w razie potrzeby siłą.

Ambasador Chin: Dlaczego sprzeciwiliśmy się wizycie Pelosi?

Ale Pelosi podwoiła się w czwartek, mówiąc chiny Nie uda ci się znęcać się nad wyspą.

„Mogą próbować uniemożliwić Tajwanowi odwiedzanie lub uczestnictwo w innych miejscach, ale nie będą izolować Tajwanu” – powiedziała Pelosi w Tokio, podczas ostatniego etapu swojej trasy. „Oni nie realizują naszego harmonogramu podróży. Chiński rząd tego nie robi.”

Na czwartkowym briefingu Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone reagują na działania Chin.

Powiedział, że Stany Zjednoczone przeprowadzą rekordowe tranzyty drogą powietrzną i morską przez Cieśninę Tajwańską w ciągu najbliższych kilku tygodni i podejmą „dodatkowe kroki”, aby stanąć po stronie sojuszników w regionie, w tym Japonii, chociaż nie określił, jakie te środki być. Będzie. Kirby dodał, że lotniskowiec USS Ronald Reagan i jego grupa bojowa pozostaną w pobliżu Tajwanu, aby monitorować sytuację.

Lily Koe przyczyniła się do powstania tego raportu.