8 sierpnia, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny po raz pierwszy wystrzeliwują rakiety nad Tajwan, gdy Pekin reaguje na wizytę Pelosiego

Chiny po raz pierwszy wystrzeliwują rakiety nad Tajwan, gdy Pekin reaguje na wizytę Pelosiego

Pelosi spotkał się z premierem Japonii Fumio Kishidą w piątek rano, a ich uwaga skupiła się na Cieśninie Tajwańskiej, gdzie Chiny prowadzą ćwiczenia powietrzne i morskie, aby zaprotestować przeciwko wizycie rzecznika USA na Tajwanie na początku tego tygodnia.

Chiny wcześniej wystrzeliły rakiety na wody wokół Tajwanu – demokratycznej wyspy liczącej 24 miliony ludzi, którą Komunistyczna Partia Chin uważa za swoje terytorium, chociaż nigdy nie kontrolowała – zwłaszcza podczas kryzysu w Cieśninie Tajwańskiej w latach 90. XX wieku.

Ale pociski latają nad wyspą wyraźny Znacząca eskalacja, a amerykańscy urzędnicy ostrzegają, że może być więcej w przyszłości.

„Oczekiwaliśmy, że Chiny podejmą takie kroki – w rzeczywistości opisałem je wam dość szczegółowo właśnie tego dnia” – powiedział w czwartek dziennikarzom w Białym Domu John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. . Oczekujemy również, że te środki będą kontynuowane, a Chińczycy będą nadal reagować w nadchodzących dniach. ”

Kirby dodał, że amerykański lotniskowiec pozostanie w rejonie wokół Tajwanu jeszcze przez kilka dni „aby monitorować sytuację”.

Przemawiając w piątek w Tokio, Pelosi oskarżył Chiny o próbę „izolowania Tajwanu”, zauważając wykluczenie wyspy z międzynarodowych grup, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia.

„Mogą próbować uniemożliwić Tajwanowi odwiedzanie lub uczestnictwo w innych miejscach, ale nie izolują Tajwanu, uniemożliwiając nam podróżowanie tam” – powiedziała.

Dodała, że ​​jej wizyta na Tajwanie miała na celu utrzymanie status quo, a nie jego zmianę.

Kishida powiedział w piątek, że chińskie ćwiczenia wojskowe są „poważną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa naszego kraju i jego mieszkańców” i wezwał do natychmiastowego wstrzymania ćwiczeń. Dodał, że Japonia i Stany Zjednoczone „będą współpracować w celu utrzymania stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”.

Pociski nie stanowią zagrożenia

Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe wokół wyspy w czwartek i wystrzeliły kilka pocisków w kierunku wód w pobliżu północno-wschodniego i południowo-zachodniego Tajwanu dzień po wyjeździe Pelosiego.

READ  Na żywo: Boris Johnson walczy o przetrwanie; 2 brytyjskich ministrów gabinetu podało się do dymisji

Chiński ekspert wojskowy potwierdził państwowemu nadawcy CCTV, że konwencjonalne pociski przelatywały nad główną wyspą Tajwanu, w tym nad przestrzenią powietrzną objętą pociskami obronnymi Tajwanu.

„Uderzamy w cele pod okiem amerykańskiego systemu walki Aegis, co oznacza, że ​​chińska armia rozwiązała problemy z trafieniem celów dalekiego zasięgu w wodzie” – powiedział generał dywizji Ming Xiangqing, profesor strategii w Obronie Narodowej. Uniwersytet. w Pekinie.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało w oświadczeniu pod koniec czwartku, że pociski przeleciały nad atmosferą, a zatem nie stanowią zagrożenia dla wyspy.

Ministerstwo poinformowało, że władze nie wydały ostrzeżeń o nalotach, ponieważ spodziewały się, że pociski spadną na wody na wschód od Tajwanu. Departament dodał, że nie ujawni więcej informacji o trajektorii pocisku, aby chronić jego zdolności wywiadowcze.

Chiny wystrzeliwują rakiety w pobliżu Tajwanu podczas ćwiczeń z żywym ogniem, gdy Armia Ludowo-Wyzwoleńcza oblega wyspę

Japońskie Ministerstwo Obrony poinformowało w czwartek, że uważa się, że pięć pocisków balistycznych spadło w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, w tym cztery, które prawdopodobnie przeleciały nad Tajwanem.

„To poważny problem dotyczący bezpieczeństwa Japonii i jej obywateli. Zdecydowanie go potępiamy” – powiedział dziennikarzom japoński minister obrony Nobuo Kiichi na konferencji prasowej.

W czwartek Chiny wysłały również 22 samoloty bojowe do Tajwańskiej Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej (ADIZ) – wszystkie przekroczyły linię środkową, która wyznacza punkt środkowy między wyspą a Chinami kontynentalnymi nad Cieśniną Tajwańską.

Przybywa na piętach podobnych chińskich najazdów poprzedniego dnia przez niegdyś nieoficjalną, ale bardzo szanowaną granicę linii środkowej między Pekinem a Taipei.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało w oświadczeniu, że czwartkowe najazdy przeprowadziło 12 myśliwców Su-30, osiem myśliwców J-11 i dwa myśliwce J-16.

Później w czwartek ministerstwo poinformowało, że zauważyło cztery drony przelatujące nad „zakazanymi wodami” wokół kontrolowanych przez Tajwan wysp Kinmen w pobliżu Chin kontynentalnych. Ministerstwo poinformowało, że tajwańskie wojsko wystrzeliło flary, aby ostrzec drony, aby trzymały się z daleka, ale nie określiło typu ani źródła urządzeń.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) przeprowadza testy rakietowe na wodach u wschodniego wybrzeża Tajwanu z nieujawnionego miejsca 4 sierpnia 2022 r.

Zakłócenia w handlu

W przemówieniu wygłoszonym w czwartek prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen potępił chińskie ćwiczenia wojskowe jako „nieodpowiedzialne”, mówiąc, że stanowią „celową i ciągłą eskalację gróźb militarnych”.

READ  Kreml wzywa Azerbejdżan i Armenię do powściągliwości wobec walk w Karabachu

„Muszę podkreślić, że nie dążymy do eskalacji różnic ani wzniecania sporów, ale będziemy energicznie bronić naszej suwerenności i integralności narodowej, a także chronić demokrację i wolność” – dodała.

Podziękowała także Grupie Siedmiu, do której należą największe gospodarki świata, która w środę wydała oświadczenie, w którym wyraziła zaniepokojenie ćwiczeniami ogniowymi w Chinach i apelowała do Pekinu, by nie zmieniał status quo w regionie.

Ćwiczenia zakłóciły również rozkłady lotów i statki, a niektóre loty międzynarodowe zostały odwołane, a statki wezwały do ​​korzystania z alternatywnych tras do wielu portów na wyspie.

Chińskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek, że przeprowadzi ćwiczenia w sześciu regionach wokół Tajwanu, ostrzegając okręty i samoloty przed pozostawaniem poza regionami podczas ćwiczeń.

Cieśnina Tajwańska jest głównym szlakiem handlowym statków przewożących towary między głównymi gospodarkami Azji Północno-Wschodniej, takimi jak Chiny, Japonia, Korea Południowa i resztą świata.

Gawon Bae i Yong Xiong z CNN w Seulu, Emiko Jozuka w Tokio, Laura He w Hongkongu, Eric Cheung w Taipei i Sam Fossum z Waszyngtonu przyczynili się do powstania tego raportu.