20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie: 300 000 lat temu starożytni ludzie stworzyli śmiercionośną drewnianą broń

Badanie: 300 000 lat temu starożytni ludzie stworzyli śmiercionośną drewnianą broń

Nowe, zaawansowane techniki obrazowania ujawniają, że ludzie wytwarzali skomplikowaną broń myśliwską z drewna już 300 000 lat temu, obalając stereotyp epoki kamienia.

Archeolodzy już to zrobili podejrzany Ludzie używali narzędzi drewnianych co najmniej tak długo, jak narzędzi kamiennych, ale ze względu na delikatniejszą naturę drewna większość śladów zgniła.

Teraz, używając mikroskopu 3D i skanerów mikro-CT do zbadania 187 drewnianych artefaktów z Schöningen w Niemczech, archeolog Dirk Lederer z Państwowego Urzędu ds. Dziedzictwa Kulturowego Dolnej Saksonii i jego współpracownicy potwierdzili te podejrzenia.

„Drewno było kluczowym surowcem w ewolucji człowieka, ale epokę kamienia przetrwało jedynie w Schöningen Epoka paleolitu Ten okres jest wspaniałej jakości.” On tłumaczy Archeolog z Uniwersytetu w Getyndze Thomas Terberger.

Ten zbiór drewnianych artefaktów jest największym znanym plejstocen (2,58 do 11 700 lat temu) Było co najmniej 10 włóczni, 7 kijów do rzucania i 35 narzędzi domowych. Wszystkie są wyrzeźbione z drewna, które jest zarówno elastyczne, jak i twarde, w tym świerku, sosny i cedru.

Narzędzia wykazywały wyraźne ślady techniki rozłupywania, która wcześniej była stosowana tylko przez współczesnych ludzi, a także ślady rzeźbienia, skrobania i ścierania.

„Sposób, w jaki drewniane instrumenty zostały tak profesjonalnie wykonane, był dla nas objawieniem”. On krzyczy Annemieke Milks, archeolog paleolitu z Uniwersytetu w Reading.

Praca z drewnem na nowy poziom wyrafinowania to powolny, wieloetapowy proces, który wymaga dużo cierpliwości i namysłu. Co więcej, Era Narzędzi zbiega się z dojściem neandertalczyków do dominacji w Europie, wyprzedzając inne wczesne gatunki ludzkie.

Techniki obróbki drewna stosowane do stolarki okrągłej (na górze) i stolarki łupanej (na dole). (Lider i in., Z ludźmi2024)

Stanowisko w Schöningen zawiera również dowody na istnienie aż 25 zamordowanych zwierząt, w większości koni.

„Okazuje się, że to przedsmakHomo sapiens „Stworzyłem narzędzia i broń do polowań na grubego zwierza” – powiedział Terberger Powiedzieć Franz Leeds V New York Timesa. „Nie tylko porozumiewali się ze sobą, aby powalić ofiarę, ale byli na tyle wyrafinowani, że zorganizowali rozbój i pieczenie”.

READ  Koncepcja radykalnego napędu NASA może dotrzeć do przestrzeni międzygwiezdnej w mniej niż 5 lat: ScienceAlert

Naukowcy twierdzą, że te potężne zdolności łowieckie są prawdopodobnie znacznie starsze niż drewniane artefakty znalezione w Schöningen. Umiejętności te zapewniłyby wczesnym ludziom dostęp do wysokiej jakości źródeł żywności przez pokolenia, zapewniając możliwość zwiększenia rozwoju mózgu i powiązanych umiejętności poznawczych.

„W tej samej żyle, [hunting] „Zapewniłoby to zrównoważoną populację nawet w mniej odpowiednich częściach Europy w plejstocenie i przyczyniło się do poszerzenia zasięgu człowieka na całym świecie” – stwierdzili Leder i jego zespół. Napisz w ich gazecie.

Co niewiarygodne, naukowcy znaleźli również dowody recyklingu. Narzędzia, które zostały złamane lub stępione, zostały przerobione do nowych celów.

„Badanie dostarcza unikalnych informacji na temat plejstoceńskich technik stolarskich” – twierdzą naukowcy. Wnioskujemy.

„Drewniana broń myśliwska z Schöningen ucieleśnia wzajemne oddziaływanie między złożonością technologiczną, ludzkim zachowaniem i ewolucją człowieka”.

Ich badanie zostało opublikowane w Z ludźmi.