20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ranga Dias, fizyk z Uniwersytetu w Rochester, podała w wątpliwość odkrycie

Ranga Dias, fizyk z Uniwersytetu w Rochester, podała w wątpliwość odkrycie

Brak tarcia. Do tego właśnie dąży Ranga Dias.

Fizyk z Uniwersytetu w Rochester spędza większość czasu w prywatnym laboratorium przy Blossom Road, niestrudzenie dążąc do wyczynu, którego, jak twierdzi, już dokonał: nadprzewodnictwa otoczenia, w którym prąd elektryczny może poruszać się bez oporu w temperaturze pokojowej i pod stosunkowo normalnym ciśnieniem atmosferycznym.

Odblokowanie tego osiągnięcia zmieniłoby świat. Energia będzie tania i dostępna w dużych ilościach; Technologia chipów komputerowych przesunie się o lata świetlne.

Dias zrekrutował naukowców i analityków z całego świata i zabezpieczył fundusze venture capital o wartości 17 milionów dolarów. Zależy im na dokładnym określeniu, w jaki sposób materiał, który nazywają Reddmatter, może uwolnić elektrony spod nieprzeniknionych praw przewodnictwa.

„Nauka jest prawdziwa” – powiedział Dias w niedawnym wywiadzie dla D&C, jednym z niewielu, jakich udzielił w zeszłym roku. „Nauka już tam jest… to jest początek”.

Inni czołowi fizycy uważają, że jego podejście można udowodnić teoretycznie poprawne, ale chcą zobaczyć dane, które to potwierdzają. Tutaj leży tarcie.

Dias pracuje we własnym laboratorium, a nie na Uniwersytecie Urugwaju, głównie dlatego, że jest wyrzutkiem uniwersytetu i w ogóle świata fizyki akademickiej. Jego seria artykułów naukowych zachwalających niezwykły postęp została wycofana z powodu zarzutów o oszustwo. Niedawny przegląd zlecony przez UR wykazał, że dopuścił się on niewłaściwego postępowania badawczego i zalecił jego zwolnienie.

Szeroki konsensus naukowców, w tym wśród jego pracodawców oraz byłych studentów i współpracowników, jest taki, że Dias sfabrykował lub zniekształcił swoje dane.

powiedział N. Peter Armitage, fizyk z Johns Hopkins University: „BS został ukończony”. „Wszystkie gazety miały problemy.[…]Jego studenci powiedzieli, że dane nie zostały pobrane, a analiza pozostałych danych była całkowicie sfałszowana. Taka jest historia”.

Osiągnięcie niemożliwego

Nadprzewodnik działający w temperaturze pokojowej i pod stosunkowo niskim ciśnieniem – innymi słowy poza wyspecjalizowanym laboratorium – byłby jednym z przełomowych osiągnięć naukowych w historii ludzkości.

Wytwarzanie niezanieczyszczającej energii w drodze syntezy jądrowej stanie się znacznie prostsze i tańsze, co umożliwi szybkie odejście od paliw kopalnych. Pociągi mogą latać po szynach dzięki silnemu magnetyzmowi, który zmniejsza opór niemal do zera. Beztarciowa transmisja między nadprzewodzącymi chipami komputerowymi lub przez nadprzewodzące linie energetyczne zrewolucjonizowałaby komunikację i przesył mocy.

Dias wywołał szał w 2020 roku Twierdząc, że rozwiązał połowę problemu, tworząc nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej, ale wciąż pod ogromnym ciśnieniem.

Artykuł ten, opublikowany w prestiżowym czasopiśmie Nature, był Wycofało się po dwóch latach Po tym, jak fizycy z zewnątrz zgłosili nieprawidłowości w danych. Dias i jego koledzy z drużyny sprzeciwili się tej zmianie, a po wewnętrznej ocenie poparł ją wówczas Urugwaj.

READ  Pierwsza w historii realizacja stanu Laughlina

Kontynuował swoje badania, a w 2023 roku ogłosił jeszcze bardziej godne uwagi osiągnięcie, opublikowane ponownie w czasopiśmie Nature. Tym razem Dias powiedział, że osiągnął coś pozornie niemożliwego: nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej i pod niskim ciśnieniem. Główną innowacją było zastosowanie metalu ziem rzadkich zwanego wodorkiem lutetu wraz z niewielką ilością azotu. Nazwał ten materiał Reddmatter.

„Mógłby być najlepszym fizykiem zajmującym się wysokimi ciśnieniami na świecie i oczekuje się, że zdobędzie Nagrodę Nobla”. Jeden z naukowców powiedział „New York Times”. W 2023 r. „Albo dzieje się coś innego”.

W ciągu kilku dni inni fizycy zaczęli sprzeciwiać się nowym twierdzeniom Diasa. Znaleźli w danych niezwykłe wzorce, które sugerowały możliwą manipulację lub sfabrykowanie. Do doktorantów, którzy pracowali nad eksperymentami w laboratoriach Diasa, dołączyli inni współautorzy Prosząc naturę o wycofanie artykułu, Twierdząc, że w laboratorium Diasa wystąpił „brak przejrzystości… (i) staranności naukowej”.

Niecały tydzień po opublikowaniu przełomowego artykułu w marcu 2023 r. Narodowa Fundacja Nauki, która sponsorowała niektóre prace Diasa, UR został poproszony o zbadanie tej sprawy Zarzuty dotyczące niewłaściwego postępowania.

Ten dokument również został wycofany. Opublikowano także trzy inne artykuły badawcze, co daje w sumie pięć.

Krytycy zwrócili również uwagę na fragmenty rozprawy doktorskiej Diasa i innych opublikowanych prac, które zostały skopiowane niemal dosłownie z prac innych autorów, przykłady, które Dias odrzucił jako niezamierzone, trywialne lub z powodu wcześniejszych trudności w nauce języka angielskiego.

„Nie można ufać”

Wewnętrzny przegląd, taki jaki zarządzono podczas Rundy Urugwajskiej w 2023 r., zwykle pozostawałby tajny. Na początku tego roku opublikowano m.in. Mimo to w aktach prawnych związanych z pozwem złożonym przez Diasa przeciwko uczelni. Zwraca się do sędziego, aby zmusił Uniwersytet Urugwaju do utworzenia komisji ds. skarg „dotyczących wolności akademickiej”.

Trzej fizycy z zewnątrz, którzy napisali raport, ostro skrytykowali Diasa. Oskarżyli go o fałszowanie i fabrykowanie danych oraz stwierdzili, że nie przekazał swoim współpracownikom odpowiednich, nieprzetworzonych danych, aby spróbować powtórzyć swoje ustalenia.

„Dochodzenie zaleca, aby Dias nie mógł uczyć studentów, być ich mentorem lub nadzorować ich na jakimkolwiek poziomie… ani prowadzić niezależnych badań finansowanych przez agencje rządowe lub podmioty prywatne (zarówno przemysłowe, jak i filantropijne)” – napisali „Dowody „To, co wyszło na jaw w toku śledztwa, pokazuje, że nie można mu ufać”.

READ  SpaceX odwołuje start samolotu kosmicznego Falcon Heavy X-37B z powodu problemów z ziemią

Orr przyjął raport i pozbawił Diasa obowiązków studenckich i dydaktycznych, chociaż nadal miał dostęp do swojego laboratorium. W aktach prawnych Uniwersytet podał, że zwrócił się do wewnętrznej komisji ds. kadencji i przywilejów o zwolnienie Diasa, który nie ma pracy.

Dias przesłał śledczym 175-stronicową odpowiedź, a po opublikowaniu swoich ustaleń dodał ponad 100 stron dodatkowych komentarzy. Powiedział, że raport odzwierciedla „serię nieporozumień i niewłaściwego zastosowania standardów i metodologii naukowych” i ignoruje dowody odciążające.

„Ścieżka do odkryć naukowych jest pełna wyzwań, ale dzięki tym przeciwnościom możemy ulepszyć nasze metodologie, wzmocnić nasze przekonania i wnieść wkład w rozległą strukturę ludzkiej wiedzy” – podsumował. „Idźmy naprzód, wspólnie dążąc do prawdy, uczciwości i nieustannego dążenia do doskonałości naukowej”.

W wywiadzie Dias przyznał, że nigdy więcej nie będzie wykładał na uniwersytecie w Urugwaju.

„Moje doświadczenia z ostatnich czterech lat są bardzo gorzkie” – powiedział. „Jestem pewien, że chcą, żebym zniknął, ja też nie chcę tam być”.

Magazyn Nature został poddany ostrej krytyce po opublikowaniu dwóch badań Diasa, a konkretnie drugiego. Armitage, fizyk z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, powiedział, że Urugwaj również dopuścił się „zaniedbania obowiązków”, nie postępując zgodnie z wcześniejszymi ostrzeżeniami dotyczącymi badań Diasa.

Szczególnie zwrócił uwagę A Film 2023 Uniwersytet powstał, aby promować jego twierdzenia na temat nadprzewodnictwa.

„Uważam, że zachowanie Urugwaju było dziwne” – powiedział. „Wyraźnie chcieli, aby tak było na wszystkich poziomach organizacji… Mieli w oczach znaki dolara”.

Powolna i samotna praca

A jeśli Dias ma rację?

W zeszłym roku przeważnie unikał rozmów kwalifikacyjnych, ale obszernie wspomniał o swojej sprawie w dokumentach sądowych oraz w notatce dla kolegów z UR.

Mówi, że spadki były wynikiem nowych metodologii i nieporozumień. Coś w rodzaju buntu dwóch „niezadowolonych” doktorantów; Uczelnia porzuciła go ze względów public relations, a nie naukowych. Dias posiada obszerną dokumentację dotyczącą każdego z tych punktów, ale audytorzy wewnętrzni – którzy, jego zdaniem, mieli konflikt interesów, który powinien zostać wyeliminowany – uznali ją za nieprzekonującą.

Jeśli chodzi o samo pytanie badawcze, Dias i jego partnerzy z Unearthly Materials są pewni, że mają rację.

„Jeśli przeczytałeś artykuły teoretyczne, był to niemal naturalny wniosek” – powiedział Ron Sealam, dyrektor ds. technologii. „Wiemy, że teoria mówi, że będzie istniało nadprzewodnictwo. Jedynym pytaniem jest, jak pobrać odpowiednią próbkę”.

READ  Pomysłowość NASA śmigłowca Mars będzie latać do września (przynajmniej)

Prace w laboratorium na Blossom Road skupiły się ostatnio na pytaniu, w jaki sposób opracować dodatkowe próbki czerwonej materii, które miałyby taki sam efekt nadprzewodnictwa, jaki Dias, jak powiedział wcześniej zaobserwował. Oznacza to inżynierię wsteczną na podstawie małej, poniżającej próbki, którą już posiadają.

Jest to powolna i samotna praca, wykonywana w izolacji od całej społeczności naukowej. Jednak ktokolwiek kontroluje podstawową technologię stojącą za przełomem w dziedzinie nadprzewodnictwa, może zyskać ogromne zyski.

Wartość spółki Unearthly Materials wynosi obecnie 200 milionów dolarów na podstawie 15 milionów dolarów inwestycji europejskiej firmy venture capital Plural, powiedział Dias. Oczekuje się, że ogniwo nadprzewodnictwa pojawi się w północnej części stanu Nowy Jork, w tym na Uniwersytecie Cornell i Uniwersytecie w Buffalo.

Są też dwa Odpowiedni Patenty, Obydwa opierają się na pracy Diasa na Uniwersytecie Urugwajskim i dlatego są własnością uniwersytetu. Zgłoszenia są obecnie rozpatrywane w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych.

Jest to główne źródło frustracji Diasa: Orr porzucił swoje badania wszędzie z wyjątkiem jednego miejsca, w którym mógłby się wzbogacić, gdyby został uniewinniony.

„Jeśli artykuł badawczy zawiera sfabrykowane dane, zgłoszenie patentowe zawiera sfabrykowane dane” – stwierdził. Poprosił UR o wydanie jego patentów, jeśli nie wspierają one badań podstawowych.

W oświadczeniu rzeczniczka UR Sarah Miller powiedziała, że ​​uniwersytet „jest w trakcie ponownej oceny powiązań uniwersytetu z własnością intelektualną, patentami i działalnością komercyjną profesora Diasa i zamierza wykluczyć te interesy, których ważność naukowa jest obecnie poważnie wątpliwa”. „

Wszystko to – wycofanie się, zszarganie jego nazwiska i być może utrata tytułu profesora – to „szum w tle” – stwierdził Dias. Wierzy w swoje badania i metody i ma pewność, że w końcu zostanie uniewinniony.

„Jedyne, co mnie trzyma przy życiu, to fakt, że znam się na nauce” – powiedział. „Wiem, co widzę. …Potrzebuję tylko czasu, aby to udowodnić”.

-Justin Murphy jest weteranem reportażu „Demoractic and Historical Journal” i autorem „Twoje dzieci są narażone na zbyt duże ryzyko: segregacja w szkołach w Rochester w stanie Nowy Jork”. Śledź go na Twitterze pod adresem twitter.com/CitizenMurphy Lub skontaktuj się z nim pod adresem [email protected].