15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

10 zachodnich dyplomatów ma zostać wydalonych z Turcji, mówi Erdogan

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, 20 października 2021. Selektory / Apokalipsa

  • Kavala jest w więzieniu od końca 2017 roku
  • Zaprzecza zarzutom udziału w nieudanym puczu i masowych protestach
  • Grupy prawicowe twierdzą, że jest to symbol represji w Turcji

STAMBUŁ, 23 października (OBS) – Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w sobotę nakazał Ministerstwu Spraw Zagranicznych ogłoszenie 10 zachodnich ambasadorów wezwania do uwolnienia paramilitarnego Osman Guardiana jako „persono non grata”.

Kavala spędził cztery lata w więzieniu, sfinansował ogólnokrajowe protesty w 2013 roku i był zamieszany w nieudany spisek w 2016 roku. Zaprzecza zarzutom.

We wspólnym oświadczeniu z 18 października ambasadorowie Kanady, Danii, Francji, Niemiec, Holandii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych wezwali do sprawiedliwego i szybkiego rozwiązania tej sprawy. Awaryjne zwolnienie.” Zostali wezwane przez MSZ, które uznało raport za nieodpowiedzialny.

„Dałem naszemu ministrowi spraw zagranicznych niezbędne instrukcje i powiedziałem mu, co ma robić: tych 10 ambasadorów należy od razu ogłosić jako nieindywidualnych. Załatwicie to natychmiast” – powiedział Erdogan w przemówieniu w mieście Eskisehir w północno-zachodniej Turcji.

„Będą znać i rozumieć Turcję. W dniu, w którym nie poznają i nie zrozumieją Turcji, odejdą” – wiwatował z tłumu.

Ambasady USA, Niemiec i Francji oraz Biały Dom i Departament Stanu USA nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.

Kawala została wydana w zeszłym roku Zarzuty dotyczyły protestów z 2013 roku, ale w tym roku wyrok został uchylony i powiązany z zarzutami w innej sprawie dotyczącej próby zamachu stanu.

Organizacje prawnicze twierdzą, że jego pozew jest sygnałem formalnego śledztwa antymonopolowego w sprawie Erdogana.

Strażnik powiedział w piątek, że będzie „Bez znaczenia” Ostatnie komentarze Erdogana sugerują, że uczciwy proces nie jest dla niego możliwy, aby wziąć udział w procesie.

Erdogan był cytowany w czwartek, mówiąc, że zainteresowani ambasadorowie nie wypuszczą „rabusiów, morderców i terrorystów” we własnych krajach.

READ  Zmarł pierwszy na świecie biorca przeszczepu nerki od świni

„Uważam, że uczestnictwo w śledztwach i oferowanie mojej ochrony nie ma już sensu, ponieważ w tej sytuacji nie ma możliwości sprawiedliwego procesu” – powiedział Kavala w pisemnym oświadczeniu.

Europejski Trybunał Praw Człowieka Wezwał do natychmiastowego uwolnienia strażnika Pod koniec 2019 roku zatrzymanie go, twierdząc, że nie ma uzasadnionego podejrzenia, że ​​popełnił przestępstwo, miało go uspokoić.

Podobny wyrok zapadł w tym roku w sprawie byłego przywódcy Kurdyjskiej Partii Ludowo-Demokratycznej (HDP) Selahata Demirdasa, który przebywa w więzieniu od prawie pięciu lat.

Rada Europejska, która nadzoruje wykonanie decyzji ETPC, zapowiedziała, że ​​rozpocznie represje wobec Turcji, jeśli strażnik nie zostanie zwolniony.

Kolejna rozprawa w sprawie przeciwko Kavali i innym odbędzie się w listopadzie. Zaplanowano na 26.

Raport Darrena Butlera; Montaż przez Petera Groffa i Kevina Liffey

Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.