15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Załoga SpaceX2 wykryła wyciek moczu w statku kosmicznym Dragon

SpaceX pierwszy Samolot turystyczny Wyglądało na to, że w zeszłym miesiącu poszedłem popływać, ale pod deskami podłogowymi był ukryty problem.

Ten problem pochodzi z łazienki – The Toaleta jest zamontowana na dachu statku kosmicznego Crew Dragon, który jest ukryty w Prywatności Prywatność. Rura odprowadzająca mocz z toalety pękła w obszarze pod podłogą komory statku kosmicznego, uwalniając jego zawartość do wentylatora. Ten wentylator służy do wytworzenia ssania do toalety, co jest niezbędne, ponieważ gdy robisz to w mikro grawitacji, nie ma siły, aby ciągnąć nieczystości w żadnym kierunku. Potem ten wentylator rozpylił pszczołę na całym ukrytym pudełku.

Chociaż wszystko to dzieje się w mikrograwitacji, oddawanie moczu nie trafia do kabiny. Trzymał go z dala od czterech pasażerów statku kosmicznego: miliardera Jareda Isaacmana, geologa dr. Sean Proctor, lekarz-asystent Hailey Arsinox i inżynier Chris Chembroski. Przedstawiciele SpaceX powiedzieli dziennikarzom w poniedziałek, że nie zauważyli problemu podczas misji Inspiration 4, kiedy krążyli wokół Ziemi przez trzy dni.

Załoga Inspiration 4 pozuje przed rakietą Balkan 9 umieszczoną bokiem na pasie startowym w nocy

Załoga Inspiration 4 pozuje przed rakietą Falcon 9 i statkiem kosmicznym ze smokiem załogi, który wyśle ​​ich w kosmos.


Inspiracja 4 / John Cross„Tak naprawdę tego nie zauważyliśmy, a załoga nie zauważyła tego, dopóki nie wróciliśmy” – powiedział urzędnik SpaceX Bill Kirstenmeyer na konferencji prasowej w poniedziałek. New York Times. „Kiedy odzyskaliśmy pojazd, zajrzeliśmy pod podłogę i zobaczyliśmy, że pod podłogą Inspiration 4 jest zanieczyszczenie”.

Jednak mechaniczna usterka wentylatora toalety, gdy Inspiration 4 był na orbicie, uruchomiła alarm, skłaniając pasażerów do dostosowania się, powiedział Isaacman. CNN Biznes We wrześniu. Nie ujawnił, jak rozwiązano problem. Kiedy statek kosmiczny powrócił na Ziemię, technicy SpaceX otworzyli podłogę pokoju, aby zbadać problem z wentylatorem. Wtedy odkryli wyciek moczu.

Zgodnie z obietnicą dyrektora generalnego SpaceX Elona Muska Świergot, Trwa modernizacja systemu toalet. SpaceX przeprojektowuje nieszczelną rurę pod bazą Crew Dragon na kolejny start, który w ten weekend przeniesie czterech astronautów NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dzięki nowemu ulepszeniu rura nie powinna wrócić „lepka”, powiedział Gerstenmaier.

Bądź wolny na innym statku kosmicznym SpaceX

Kolejna kapsuła Crew Dragon jest obecnie podłączona do stacji kosmicznej Przeniósł czterech astronautów Przybycie na stację kosmiczną w kwietniu i czekanie na zabranie ich z powrotem na Ziemię w nadchodzących tygodniach. Ale ma taką samą strukturę wodno-kanalizacyjną jak cieknąca kapsuła.

Statek kosmiczny Team 2 Astronauts Team Dragon

Astronauci Crew-2 podczas treningu w Hawthorne w Kalifornii. Od lewej: Thomas Baskett, Megan McArthur, Shane Kimberly i Akihiko Hosheid.


SpaceXObawiając się tych samych problemów z toaletą, SpaceX poprosił astronautów na stacji kosmicznej o włożenie kamery do pudełka z rurkami pszczelimi pod ziemią. Oczywiście znaleźli ten sam problem, co w Inspiracji 4.

„Tak, były pewne oznaki, że pod podłogą znajdowało się jakieś zanieczyszczenie” – powiedziała Kirstenmeier.

To może być bardzo poważny problem dla tego statku kosmicznego, który znajduje się na orbicie okołoziemskiej od prawie sześciu miesięcy i cały czas przenosi luźny mocz.

Po oddaniu moczu astronautów mocz jest mieszany z substancją zwaną aksonem, która usuwa amoniak, aby nie tworzył się w powietrzu. Ale akson może być korozyjny, więc SpaceX bada, czy związek aksonów i pszczół mógł uszkodzić statek kosmiczny po kilku miesiącach unoszenia się pod podstawą kabiny.

Britta Peterson Zdjęcie: Basen: AFP przez Getty Images

CEO SpaceX Elon Musk

Britta Peterson / POOL / AFP przez Getty Images


Inżynierowie SpaceX przetestowali tę teorię na ziemi, według Timesa, zbierając niektóre aluminiowe części podobne do tych na statku kosmicznym i zanurzając je w mieszaninie aksonów z moczem, powiedziała Kirstenmeier. Inżynierowie umieszczają komponenty w pomieszczeniu zgodnym z poziomem wilgotności stacji kosmicznej. Zostawili je tam na „długi czas”, ale Gerstenmaier nie określił, jak długo.

Jak dotąd SpaceX nie wykrył znaczącej korozji w tych modelach.

„Na szczęście lub celowo wybraliśmy stop aluminium, który nie jest zbyt wrażliwy na korozję” – powiedział Kirstenmeier.

Zauważył również, że wewnątrz kapsuły Crew Dragon przymocowanej do ISS wystąpił niedobór moczu, ponieważ astronauci byli na pokładzie statku kosmicznego tylko przez około 24 godziny przed przybyciem na stację kosmiczną.

Podziemny test SpaceX wciąż trwa.

„Sprawdzimy wszystko dwa razy, sprawdzimy dwa razy i mamy dwie próbki, wyciągniemy je z pomieszczeń i sprawdzimy” – powiedziała Kirstenmeyer. CNN. „Ale będziemy gotowi do drogi i upewnimy się, że załoga bezpiecznie wróci”.

READ  1 strażak nie żyje, 11 zostało rannych w wyniku eksplozji domu w Wirginii: urzędnicy