16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Z sondażu wynika, że ​​rosnąca liczba wyborców Partii Konserwatywnej uważa, że ​​Kanada oferuje Ukrainie „zbyt duże wsparcie”.

Z sondażu wynika, że ​​rosnąca liczba wyborców Partii Konserwatywnej uważa, że ​​Kanada oferuje Ukrainie „zbyt duże wsparcie”.

To zdjęcie udostępnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na platformie mediów społecznościowych (Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na platformie mediów społecznościowych X za pośrednictwem AP – zdjęcie)

W miarę zbliżania się ponurej rocznicy zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę nowy sondaż sugeruje, że zaangażowanie Kanadyjczyków w konflikt maleje, a poparcie dla Ukrainy słabnie – szczególnie wśród konserwatystów.

Jedna czwarta Kanadyjczyków uważa, że ​​Kanada zapewnia „duże wsparcie” Ukrainie w jej walce w porównaniu z 13 procentami, które stwierdziły to samo w maju 2022 r., jak wykazało sondaż opublikowany przez Instytut Angusa Reida we wtorek rano.

Według sondażu siłą napędową tego wyniku są zwolennicy konserwatystów.

Według opinii publicznej odsetek Kanadyjczyków, którzy w ostatnich wyborach głosowali na konserwatystów, a obecnie twierdzą, że Kanada robi zbyt wiele, aby pomóc Ukrainie, wzrósł ponad dwukrotnie – z 19 procent w maju 2022 r. do 43 procent obecnie. Wyniki Grupy Badania Opinii.

„To… ogromny skok” – powiedziała Shachi Kurle, dyrektor Instytutu Angusa Reida. „To prawdopodobnie będzie trudny węzeł polityczny dla Pierre’a Poilievre’a”.

Corll powiedział, że ustalenie przyczyn tej zmiany jest na tym etapie w dużej mierze spekulacją.

Z jednej strony – stwierdziła – istnieje długoletnia tradycja poparcia dla wojska wśród konserwatywnych wyborców. Dodała, że ​​sytuacja może być napięta w przypadku wsparcia konserwatystów dla małego rządu i obniżek podatków.

„Nie chcę tego przeceniać… ale to, co kwitnie, co zaczyna wyrastać z chwastów w całkiem zdrową sadzonkę, to prawie mentalność Trumpa: «najpierw Kanada»” – powiedziała. Powiedział.

„Ta konserwatywna mentalność nie reprezentuje większości konserwatywnej bazy w kraju ani całej bazy. Jest to mniejszość, ale jest to mniejszość entuzjastyczna, głośna i rosnąca”.

Z sondażu wynika także, że wśród wyborców Narodowej Demokracji i Liberałów rośnie przekonanie, że Kanada daje Ukrainie zbyt wiele. Odsetek wyborców, którzy uważają, że Kanada wiele robi dla Ukrainy, wzrósł z 5 do 10 procent wśród zwolenników Liberałów w 2021 r. i z 5 do 12 procent wśród zwolenników NPR w 2021 r.

READ  Sąd Najwyższy Gwatemali przystępuje do wyborów i wstrzymuje publikację oficjalnych wyników

Od początku 2022 roku rząd federalny przeznaczył dla Ukrainy ponad 2,4 mld dolarów pomocy wojskowej i ponad 352 mln dolarów pomocy humanitarnej.

Żarliwa debata na temat handlu z Ukrainą

Sondaż ukazał się dzień po kolejnej emocjonalnej debacie w Izbie Gmin na temat projektu ustawy wprowadzającej aktualizację umowy o wolnym handlu między Kanadą a Ukrainą.

Liberałowie oskarżyli przywódcę konserwatystów Pierre'a Poilievre'a i jego partię o opuszczenie Ukrainy, gdy parlamentarzyści konserwatywni głosowali przeciwko ustawie w listopadzie. Premier Justin Trudeau przypisał sprzeciw „amerykańskiemu myśleniu pod wpływem MAGA”.

Poilievre, którego partia od kilku miesięcy utrzymuje w sondażach znaczną przewagę nad liberałami Trudeau, powiedział, że jego partia w dalszym ciągu wspiera Ukrainę i że jego sprzeciw dotyczy wzmianki o „cenach emisji dwutlenku węgla” w ustawodawstwie.

Lider konserwatystów Pierre Poilievre przemawia przed Klubem Narodowych Konserwatystów na Wzgórzu Parlamentarnym w Ottawie w niedzielę, 28 stycznia 2024 r.Lider konserwatystów Pierre Poilievre przemawia przed Klubem Narodowych Konserwatystów na Wzgórzu Parlamentarnym w Ottawie w niedzielę, 28 stycznia 2024 r.

Lider konserwatystów Pierre Poilievre przemawia przed Klubem Narodowych Konserwatystów na Wzgórzu Parlamentarnym w Ottawie w niedzielę, 28 stycznia 2024 r.

Lider konserwatystów Pierre Poilievre przemawia do Klubu Narodowych Konserwatystów na Wzgórzu Parlamentarnym w Ottawie w niedzielę, 28 stycznia 2024 r. (Sean Kilpatrick/Canadian Press)

„Naprawdę uważam, że to pokazuje, jak patologiczną obsesję Trudeau ma na punkcie podatku węglowego” – powiedział w listopadzie Poilievre – „że choć ma nóż na gardle Ukraińców, użyje go, aby narzucić tym biednym swoją ideologię podatku węglowego ludzie.”

Umowa handlowa nie nakłada na rząd Ukrainy żadnego obowiązku nałożenia podatku węglowego.

W zeszłym tygodniu Poilievre wezwał rząd liberalny do przekazania Ukrainie dziesiątek tysięcy nadwyżek rakiet powietrze-ziemia, które mają zostać przekazane Ukrainie.

Sondaż Angusa Reida wskazuje, że Kanadyjczycy w stosunku trzy do jednego uważają, że głos konserwatystów przeciwko umowie o wolnym handlu między Kanadą a Ukrainą podważyłby reputację Kanady na arenie światowej. Z sondażu wynika, że ​​połowa prawdopodobnych wyborców Partii Konserwatywnej uważa, że ​​nie będzie to miało żadnego wpływu.

READ  Brytyjska policja prowadzi dochodzenie w sprawie oszustwa polegającego na sekstingu typu spear phishing, w ramach którego prawodawca przyznaje się do udostępniania numerów telefonów swoich kolegów

Corll powiedział, że wybory oparte na kwestiach polityki zagranicznej są w Kanadzie rzadkością, ale po raz pierwszy od miesięcy przeciwnicy Poilievre'a mają o czym rozmawiać.

„Spędzał bardzo mało czasu na obronie, co pozwoliło mu zachować dużą dyscyplinę w przekazie i dużą koncentrację na ciągłych atakach na rząd. I nie twierdzę, że w niektórych przypadkach te ataki nie zadziałały. ” „To nie było przekonujące lub nie było wynikiem szeregu prywatnych celów tego rządu” – stwierdził Corle.

„Ale wiesz, po raz pierwszy możemy zobaczyć coś, co stawia Poilievre’a w defensywie…”

Zainteresowanie Kanadyjczyków maleje

Sondaż Instytutu Angusa Reida wskazuje, że liczba Kanadyjczyków uważnie śledzących wiadomości o konflikcie spadła z 66% w maju 2022 r. do 45% obecnie.

„Ogólnie rzecz biorąc, Kanadyjczycy szukają wyjścia z tego konfliktu” – powiedział Corll.

„I widać, że ci, którzy są mniej zaangażowani, częściej mówią: «Wiesz, za bardzo pomagamy, wypełniliśmy nasze zobowiązania»”.

Sondaż wskazuje, że Kanadyjczycy pozostają podzieleni co do roli, jaką Kanada powinna odegrać w następnej wojnie.

Jedna trzecia respondentów zgodziła się, że Kanada powinna wspierać Ukrainę „tak długo, jak będzie to konieczne”, natomiast jeden na dziesięciu uważa, że ​​wsparcie powinno być kontynuowane tylko przez kolejny rok.

Kanadyjska minister spraw zagranicznych Mélanie Jolie rozmawia z mediami podczas konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą w Kijowie na Ukrainie, piątek 2 lutego 2024 r. Kanadyjska minister spraw zagranicznych Mélanie Jolie rozmawia z mediami podczas konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą w Kijowie na Ukrainie, piątek 2 lutego 2024 r.

Kanadyjska minister spraw zagranicznych Mélanie Jolie rozmawia z mediami podczas konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą w Kijowie na Ukrainie, piątek 2 lutego 2024 r.

Minister spraw zagranicznych Melanie Jolie rozmawia z mediami podczas konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kulebą w Kijowie na Ukrainie, piątek, 2 lutego 2024 r. (AP Photo/Evgeniy Maloletk)

Kolejne 30% nie ma pewności, a 20% twierdzi, że wojna powinna się teraz zakończyć negocjacjami pokojowymi zainicjowanymi przez Ukrainę.

Tylko pięć procent respondentów chce, aby Kanada całkowicie zaprzestała subsydiów.

READ  Urzędnik powiedział, że Hongkong stoi przed „trudnym zachowaniem równowagi” w zakresie złagodzenia przepisów granicznych

Instytut Angusa Reida przeprowadził ankietę internetową w dniach 29–31 stycznia 2024 r. na losowej próbie 1617 dorosłych Kanadyjczyków będących członkami Forum Angusa Reida.

Dla celów porównawczych próbka prawdopodobieństwa tej wielkości ma margines błędu plus minus dwa punkty procentowe, 19 razy na 20.