16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna między Izraelem a Hamasem szaleje wraz ze wzrostem protestów w związku z kryzysem w Gazie

8:07 czasu wschodniego, 18 listopada 2023 r

Sześciu lekarzy pozostanie w szpitalu Al-Shifa, a 120 pacjentów będzie zbyt chorych, aby można je było wypisać.

Od Jomany Karadsheh, Sarah Sirgany i Xiaofei Xu z CNN

Sześciu lekarzy pozostanie w szpitalu Al-Shifa w Gazie, aby opiekować się 120 pacjentami, którzy nie mogą się poruszać ze względu na zły stan zdrowia, powiedział w sobotę szef chirurgii plastycznej placówki Ahmed El Mogallalati, a pozostali opuścili szpital po wydaniu nakazu ewakuacji.

Większość personelu medycznego opuściła szpital Al-Shifa, gdy izraelska armia okupacyjna nakazała wszystkim ewakuację szpitala. Wielu pacjentów przebywa na łóżkach na oddziałach intensywnej terapii lub w żłobkach i nie może opuścić szpitala” – powiedział napisał Na X, wcześniej znanej jako Twitter.

„Wzywamy Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) i Światową Organizację Zdrowia (WHO) do podjęcia działań w celu ochrony personelu medycznego i pacjentów szpitala Al-Shifa” – dodał Moghallalati.

Izraelskie wojsko wcześniej odmówiło wydania rozkazu ewakuacji.

Według dziennikarza AFP, który był na miejscu zdarzenia, setki osób opuściło szpital pieszo.

Ich przeznaczenie było niejasne, ale wiele osób – w tym chorzy i ranni pacjenci, lekarze i wcześniej wysiedleni cywile – wydawało się zmierzać w stronę morza – podaje AFP. CNN nie jest w stanie potwierdzić liczby osób, które opuściły obiekt.

Ewakuacja szpitala znajdującego się w strefie intensywnych działań wojennych to „bardzo złożona i wymagająca logistycznie operacja”, a zespołowi na miejscu brakuje paliwa, pojazdów, inkubatorów i innych środków medycznych, powiedziała w sobotę CNN rzeczniczka MKCK Ala’a Nayel.

„Serce pęka, gdy widzimy, jak najbardziej bezbronni ponoszą ciężar konfliktu” – powiedziała Nayal.

Trochę tła: Nie potwierdzono, co spowodowało masową ewakuację największego szpitala w Gazie w sobotni poranek. Tysiące wysiedlonych cywilów znalazło schronienie w ośrodkach medycznych, w których warunki są coraz bardziej tragiczne.

W środę szpital stał się polem bitwy, kiedy wojska izraelskie wkroczyły na niego w ramach operacji przeciwko Hamasowi. Izrael twierdzi, że grupa prowadzi podziemne centrum dowodzenia pod kompleksem – zarzutowi temu zaprzeczają zarówno Hamas, jak i urzędnicy szpitala. CNN nie mogło zweryfikować twierdzeń Izraela ani Hamasu.

Wcześniej, w sobotę, Sprzeczne wersje roszczenia o eksmisję Ujawniono Al-Shifę. Kilku tamtejszych lekarzy oświadczyło, że armia izraelska nakazała im opuszczenie szpitala, a jeden twierdził, że otrzymał telefon od dyrektora szpitala, który polecił uciekającym machać białymi flagami lub chusteczkami. Jednak fakt, że izraelskie wojsko wydało taki rozkaz, budzi kontrowersje.

READ  Źródła policyjne: Mężczyzna, który zachowywał się chaotycznie w metrze, zmarł po tym, jak pasażer go udusił