6 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W wieku 95 lat zmarła Soka Gakkai, przywódczyni japońskiej grupy buddyjskiej

W wieku 95 lat zmarła Soka Gakkai, przywódczyni japońskiej grupy buddyjskiej

TOKIO (Kioto) – Daisaku Ikeda, wieloletni przywódca świeckiej organizacji buddyjskiej Soka Gakkai, jednej z największych grup religijnych w Japonii, zmarł w środę ze starości w swoim domu w Tokio – podała grupa. Ma 95 lat.

Ikeda został trzecim prezesem Soka Gakkai w 1960 roku, który liczy ponad 8,27 miliona gospodarstw domowych. Grupa wspiera Komeito, młodszego partnera koalicyjnego Partii Liberalno-Demokratycznej premiera Fumio Kishidy.

Ikeda założył grupę polityczną poprzedniczki Komeito w 1961 r. i utworzył Komeito w 1964 r. W obliczu kontrowersji wokół rozdziału polityki i religii, Soka, choć miał wpływy w polityce, skupił się na działalności Gakkai.

Ikeda objął stanowisko honorowego prezesa grupy w 1979 roku, cztery lata po założeniu Soka Kakkai International, która liczy 2,8 miliona członków w ponad 190 krajach i terytoriach.

Według strony internetowej Soka Gakkai, podtrzymując „humanistyczną filozofię” buddyzmu Nichirena, Ikeda zaangażował się w dialog ze światowymi przywódcami i intelektualistami, w tym ze zmarłym premierem Chin Zhou Enlaiem i byłym sowieckim przywódcą Michaiłem Gorbaczowem, na temat kroków prowadzących do budowania pokoju na świecie.

Ikeda urodził się w Tokio w 1928 roku w rodzinie hodowców wodorostów. Jak podaje strona internetowa, jego doświadczenia życiowe podczas II wojny światowej zainspirowały go do pracy na rzecz pokoju.

READ  Mountain West skierował się do stanu Oregon w stanie Waszyngton