12 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna między Izraelem a Hamasem: ponad 12 300 Palestyńczyków zginęło w Gazie – twierdzą urzędnicy ds. zdrowia

Wojna między Izraelem a Hamasem: ponad 12 300 Palestyńczyków zginęło w Gazie – twierdzą urzędnicy ds. zdrowia

RAFAA, Strefa Gazy (AP) – siły izraelskie uwolniły dwóch zakładników wczesnym rankiem w poniedziałek i weszły na silnie strzeżony teren. Strefa Gazy i uwolnił jeńców w dramatycznym ataku, co było małym, ale symbolicznie znaczącym zwycięstwem Izraela. Według urzędników służby zdrowia na oblężonym terytorium w wyniku ciężkich nalotów podczas operacji zginęło co najmniej 67 Palestyńczyków.

Los zakładników głęboko wstrząsnął Izraelczykami, a akcja ratunkowa w gęsto zaludnionym Rafah na krótko poprawiła nastrój w narodzie, który wciąż nie może się otrząsnąć po zeszłorocznym transgranicznym ataku Hamasu, który rozpoczął wojnę. Izrael opisał Rafę jako: Miasto na południowym krańcu Strefa Gazy – ostatnia twierdza Hamasu na tym terytorium – z której uciekło 1,4 miliona Palestyńczyków, walcząc gdzie indziej – zasygnalizowała, że ​​jej ofensywa lądowa może wkrótce wycelować w miasto.

W Gazie posunięcie to wywołało kolejną tragedię w wojnie, w której zginęło 28 340 Palestyńczyków na tym terytorium, wysiedlono ponad 80% populacji i spowodowało masowy kryzys humanitarny.

W konflikcie zginęło ponad 12 300 nieletnich Palestyńczyków – dzieci i młodzieży. Ministerstwo Zdrowia w Gazie kierowane przez Hamas powiedział poniedziałek. Wśród zabitych było 8400 kobiet. Oznacza to, że 43% ofiar śmiertelnych stanowiły osoby nieletnie, a 73% zgonów stanowiły kobiety i osoby niepełnoletnie łącznie.

Ministerstwo, które nie rozróżnia kombatantów od ludności cywilnej, udostępniło zestawienie na prośbę Associated Press. Izrael twierdzi, że zabił około 10 000 bojowników Hamasu.

W Transgraniczna ofensywa Hamasu Według izraelskich urzędników do 7 października zginęło 1200 osób, głównie cywilów, a bojownicy schwytali 250.

Izrael twierdzi, że po zawieszeniu broni w listopadzie Hamas przetrzymuje około 100 zakładników. W Hamasie znajdują się także szczątki 30 osób zabitych lub schwytanych 7 października.

Rząd uznał uwolnienie ponad 100 pozostałych zakładników za główny cel swojej wojny, a także zniszczenie potencjału militarnego i rządzenia Hamasu. Ale jako Walka się przeciągaTeraz, w piątym miesiącu, ich niezależność pozostaje nieuchwytna W Izraelu pojawiły się podziały Lepszy sposób na zakończenie ich męki.

READ  Osuwisko Palos Verdes Estates: Osuwanie się skał zamyka plażę, bez obrażeń

Premier Izraela Benjamin Netanjahu upierał się, że presja wojskowa doprowadzi do uwolnienia jeńców – co powtórzył w poniedziałek – mimo że inni wyżsi urzędnicy sprzeciwiali się porozumieniu, twierdząc, że jest to jedyny sposób na ich uwolnienie.

Dramatyczny napad

Rzecznik izraelskiej armii kontradmirał Daniel Hagari powiedział, że siły specjalne wkroczyły do ​​apartamentowca na drugim piętrze w Rafah w poniedziałek o 1:49, a minutę później nastąpiły naloty na okolicę. Powiedział, że zakładnicy są chronieni przez uzbrojonych bojowników Hamasu, a członkowie ekipy ratunkowej uratowali zakładników wraz z ich ciałami, gdy w kilku miejscach jednocześnie wybuchły ciężkie walki z uzbrojonymi bojownikami Hamasu.

Ratownikami byli Fernando Simon Marman (60 lat) i Louis Har (70 lat), którzy zostali zabrani przez bojowników Hamasu z kibucu Nir Yitzhak 2 października. Armia zidentyfikowała 7 jako porywaczy. Biuro Netanjahu podało, że posiadają także obywatelstwo argentyńskie.

Zakładnicy zostali przewiezieni drogą lotniczą do Sheba Medical Center w środkowym Izraelu i ich stan określa się jako dobry. Są dopiero na drugim i trzecim miejscu Trzeba bezpiecznie uratować zakładników; W listopadzie uratowano żołnierkę.

Akcja ratunkowa, która według Hagariego opierała się na dokładnych informacjach wywiadowczych i była zaplanowana na jakiś czas, podniosła morale Izraelczyków, ale stanowiła mały krok w kierunku uwolnienia pozostałych zakładników. Bardzo zła sytuacja.

Zięć Hara, Idan Pegerano, który widział zwolnionych więźniów w szpitalu, powiedział, że obaj byli szczupli i bladzi, ale dobrze się porozumiewali i byli świadomi swojego otoczenia.

Gdy tylko go zobaczył, Har powiedział do niego: „Dzisiaj są twoje urodziny, Mazal Tov”. Według filmu opublikowanego przez biuro Netanjahu spoceni mężczyźni długo i ze łzami w oczach ściskali swoich krewnych w szpitalu.

W strajkach zginęło kilkadziesiąt osób

Rzecznik ministerstwa zdrowia Ashraf al-Khitra powiedział, że naloty wspierane przez siły izraelskie uderzyły w zatłoczony Rafah w środku nocy, a około 2 w nocy słychać było dziesiątki eksplozji, w których zginęło co najmniej 67 osób, w tym kobiety i dzieci. , zginęło w strajkach.

READ  Prawodawcy odpowiadają na rozbieżne oświadczenia Bidena i Harrisa w sprawie sankcji: „Nie są otwarcie zaangażowani”

Al-Qitra, ratownicy nadal przeszukują ruiny; Dziennikarz Associated Press naliczył co najmniej 50 ciał w szpitalu Abu Yusuf al-Najjar w Rafah.

Mohamed Chogrub, palestyński mieszkaniec Rafah, powiedział, że widział czarnego jeepa pędzącego w pobliżu obozu dla uchodźców Shaboura w mieście, po czym doszło do starć i ciężkich nalotów.

„Uciekaliśmy z naszymi dziećmi we wszystkich kierunkach przed nalotami” – powiedział, przemawiając z obszaru spłaszczonego w nocy przez ciężkie ataki.

Krążący w mediach społecznościowych materiał filmowy ze szpitala w Rafah w Kuwejcie przedstawia martwe lub ranne dzieci. Nagrania nie udało się od razu zweryfikować, ale było ono zgodne z raportem AP.

Widać, jak młodzieniec niesie ciało niemowlęcia, które rzekomo zginęło w atakach. Powiedział, że dziewczynka, córka jego sąsiada, urodziła się i zaginęła podczas wojny.

„Niech Netanjahu przyjdzie i zobaczy: czy to (dziecko) jest jednym z wyznaczonych przez was celów?” powiedział.

Obawy o Rafę

Netanjahu powiedział, że wysłanie wojsk lądowych do Rafah jest konieczne, aby osiągnąć cele wojenne Izraela. W niedzielę Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden ostrzegł Netanjahu, że Izrael nie powinien rozpoczynać operacji wojskowej przeciwko Hamasowi w Rafah bez „wiarygodnego i wykonalnego” planu.

Obecnie ponad połowa populacji Gazy, liczącej 2,3 miliona Korki w RafahSetki tysięcy ludzi żyje w rozległych obozach namiotowych skupionych w ONZ.

Komentarze Bidena podczas rozmowy telefonicznej z Netanjahu Jego najpotężniejszy język W możliwym procesie.

Dyskusja o możliwości Większość rozmów przyjęła umowa o zawieszeniu broniWyższy urzędnik administracji USA powiedział, że po tygodniach rozmów dyplomatycznych „ramy” porozumienia mającego na celu zakończenie walk i uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez Hamas w zamian za więźniów palestyńskich są już „całkiem bliskie”. .

Urzędnik, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić negocjacje, przyznał, że „istnieją luki”, ale odmówił podania szczegółów. Według urzędnika naciski wojskowe na Hamas w mieście Khan Yunis na południu w ostatnich tygodniach pomogły tej grupie dojść do porozumienia.

READ  Sarah Paulin prowadzi Alaskę w prawyborach w wyborach specjalnych

Biuro Netanjahu odmówiło komentarza w sprawie rozmowy. Agencja telewizyjna Hamasu Al-Aksa zacytowała anonimowego urzędnika Hamasu, który powiedział, że jakakolwiek inwazja na Rafah byłaby „wybuchowa”. W rozmowach pośredniczyły USA, Egipt i Katar.

Biden i Netanjahu wypowiadali się po tym, jak Egipt oświadczył dwóch egipskich urzędników i zachodni dyplomata zagroził zawieszeniem traktatu pokojowego Z Izraelem, jeśli wojska zostaną wysłane do Rafah.

___

Ta historia została zaktualizowana, aby skorygować fakt, że liczba zabitych nieletnich stanowiła 43% całkowitej liczby ofiar śmiertelnych w Gazie, a nie 47%.

___

Federman donosił z Jerozolimy, a Magdy z Kairu. Współpracujący z dziennikarzami dziennikarz Colin Long z Waszyngtonu wniósł swój wkład w powstanie tego raportu.

___

Dowiedz się więcej o zasięgu AP https://apnews.com/hub/israel-hamas-war