6 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna Izrael-Hamas, szpital Al-Shifa w Gazie, negocjacje w sprawie uwolnienia zakładników

Wojna Izrael-Hamas, szpital Al-Shifa w Gazie, negocjacje w sprawie uwolnienia zakładników

Zarówno Izrael, jak i Hamas wciąż pracują nad nazwiskami osób, które mogłyby zostać uwolnione w ramach wymiany zakładników w Gazie na Palestyńczyków przebywających w izraelskich więzieniach, poinformowały we wtorek CNN dwa izraelskie źródła.

Urzędnik amerykański wyraził pewność, że porozumienie może zostać osiągnięte, mówiąc, że „jesteśmy najbliżej”.

Zwolnienie palestyńskich więźniów z izraelskich więzień musi najpierw zostać zatwierdzone przez izraelski Gabinet Wojenny, a następnie zatwierdzone przez cały gabinet. Obydwa głosowania mogą odbywać się telefonicznie i przebiegać szybko. Decyzja rządu o zwolnieniu więźniów może zostać zaskarżona przed Sądem Najwyższym Izraela w ciągu 24 godzin, chociaż sąd może zdecydować o odrzuceniu wniosków o zwolnienie.

Nie wszyscy z około 237 zakładników przejętych z Izraela 7 października zostali schwytani przez Hamas, palestyńską grupę bojowników kontrolującą Gazę; Jeszcze innymi kieruje Palestyński Islamski Dżihad, a jeszcze innymi mogą kierować inne grupy lub osoby.

Do tej pory uwolniono czterech zakładników: dwie Amerykanki i dwie Izraelki.

Według źródła zaznajomionego z rozmowami Hamas powiedział we wtorek, że zakładnicy, których grupa bojowników zaproponowała w celu wcześniejszego uwolnienia, żyją.

Według izraelskich urzędników potwierdzono śmierć co najmniej dwóch osób schwytanych 7 października. Nie jest jasne, czy którykolwiek z pozostałych zakładników zginął.

W ramach porozumienia izraelski rząd zamierza uwolnić co najmniej 50 zakładników – 10 dziennie przez pięć dni – podało CNN źródło izraelskiego rządu. Rząd jest skłonny przedłużyć umowę, jeśli Hamas będzie skłonny uwolnić więcej zakładników.

Źródło izraelskiego rządu podało, że jakakolwiek wymiana zdań rozpocznie się w czwartek rano, ponieważ umowa może spotkać się z wyzwaniami prawnymi w Izraelu już pierwszego dnia zatwierdzenia przez cały izraelski gabinet.

Więcej o więźniach palestyńskich: Według Katura Fares, szefowej Klubu Więźniów Palestyńskich, organizacji pozarządowej, w sumie 83 palestyńskie kobiety i 380 nastolatków poniżej 18 roku życia są przetrzymywane przez Izrael na Zachodnim Brzegu, we Wschodniej Jerozolimie i w Izraelu.

READ  Akcje rosną, gdy inwestorzy oceniają ceny, Chiny popierają: Rynki się zawijają

Według Faresa całkowita liczba palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach wynosi około 8300.

Spośród tych 8 300 ponad 3 000 przetrzymywanych jest w ramach, jak to Izrael nazywa, „aresztu administracyjnego”.

Większość jeńców to starsi mężczyźni, których najwyraźniej nie uważa się za uczestników wymiany zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Gazie.