16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W południowo-zachodnich Chinach znaleziono nowy typ dinozaura pancernego

W południowo-zachodnich Chinach znaleziono nowy typ dinozaura pancernego

Naukowcy pierwotnie znaleźli szczątki opancerzonego dinozaura, którego nazwali Yuxisaurus kopchicki, w 2017 roku w dystrykcie Yuxi w prowincji Yunnan, obszarze, który był gorącym miejscem odkryć dinozaurów. Według autora badania Chondong Pei, profesora Indiana University of Pennsylvania, badania nad próbkami rozpoczęły się w 2019 roku.

Autor badania Paul Barrett, zasłużony badacz z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, powiedział, że starożytne stworzenie należało do grupy teroforów, podobnie jak jego daleki kuzyn Stegozaur.

Według badań prawdopodobnie żył od 192 do 174 milionów lat temu i jest pierwszym tyroforanem z tego okresu zidentyfikowanym na tym obszarze.

„Jest to pierwszy wczesny dinozaur pancerny, którego imię pochodzi z całego kontynentu azjatyckiego i pomaga pokazać, jak grupa rozprzestrzeniła się na całym świecie wkrótce po jej pojawieniu się kilka milionów lat temu” – powiedział Barrett w e-mailu.

Yuxisaurus kopchicki prawdopodobnie miał długość od 2 do 3 metrów i zjadał nisko rosnące rośliny, takie jak paprocie i sika.

Grupa różnych skamieniałości

Barrett powiedział, że seria kości pokrywała zwierzę, pokrywając jego szyję, plecy i kończyny, z dużymi kolcami rozrzuconymi na tarczy.

Wyjaśnił, że kolce służą wielu celom: odwracają uwagę szczęk i zębów większości drapieżników, a jednocześnie potencjalnie służą jako narzędzie do popisywania się innymi członkami ich gatunku podczas konfliktów terytorialnych lub partnerskich.

Bee powiedział, że dwa współczesne zwierzęta, które zachowują się podobnie, to jeżozwierze i jeże.

Powiedział, że z miejsca odwiertów wydobyto ponad 120 osadów kostnych, dając naukowcom wystarczającą ilość materiału, aby potwierdzić nowy gatunek.

Szczątki zawierały wiele fragmentów jednego szkieletu, w tym części pancerzy, kończyn, szczęk i czaszki. Bee powiedział, że ciężka budowa i charakterystyczna zbroja dinozaura sugerowały, że naukowcy mieli na rękach nowy gatunek.

Ponadto wyniki pokazują, jak zróżnicowana była grupa dinozaurów i jak szybko rozprzestrzeniły się na półkuli północnej, powiedział.

READ  Odkrycie starożytnych gadów krokodylopodobnych w Brazylii

Barrett powiedział, że najbliższymi krewnymi opancerzonych dinozaurów byli roślinożercy Scelidosaurus i Emausaurus – obaj pochodzili z Europy w okresie jurajskim.