24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejska Agencja Kosmiczna zawiesza misję Marsa z Rosją

Europejska Agencja Kosmiczna zawiesza misję Marsa z Rosją

ExoMars Rover, kooperacja między Europejską Agencją Kosmiczną a rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos, był w drodze na Marsa we wrześniu tego roku. Jednak Europejska Agencja Kosmiczna stwierdziła w zeszłym miesiącu, że inwazja Rosji na Ukrainę uczyniła to „wysoce nieprawdopodobnym”.

Decyzję o zawieszeniu współpracy z Roskosmosem przy projekcie podjął jednogłośnie zarząd Europejskiej Agencji Kosmicznej, który zebrał się w Paryżu w środę i czwartek, aby ocenić sytuację wywołaną wojną na Ukrainie. Rada stwierdziła, że ​​zezwoliła na przeprowadzenie badania, aby sprawdzić, czy istnieją jakieś opcje „posuwania się naprzód” dla misji.

Okna startowe są wrażliwe i aktualne dla misji zmierzających na Marsa z Ziemi. Łazik, znany jako ExoMars i Rosalind Franklin na cześć angielskiego chemika i pioniera DNA, miał wystartować w lipcu 2020 roku, ale został opóźniony z powodu pandemii koronawirusa.

W oświadczeniu agencja kosmiczna stwierdziła, że ​​głęboko żałuje „strat ludzkich i tragicznych konsekwencji agresji na Ukrainę. Dostrzegając wpływ na naukową eksplorację kosmosu, Europejska Agencja Kosmiczna w pełni zgadza się z sankcjami nałożonymi przez państwa członkowskie na Rosja.”

Były astronauta wycofuje się z wojny na Twitterze z szefem Rosyjskiej Agencji Kosmicznej

Misja ma na celu poszukiwanie życia na Marsie i zbadanie historii wody na Czerwonej Planecie. Łazik jest w stanie przewiercić się na głębokości 2 metrów pod powierzchnią Marsa, gdzie naukowcy mają nadzieję znaleźć oznaki życia.

Pomimo zawieszenia misji na Marsa Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że ​​program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nadal działa zgodnie z planem.

„Głównym celem jest kontynuacja bezpiecznych operacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w tym utrzymanie bezpieczeństwa załogi”.

Obecnie na posterunku mieszka i pracuje czterech kosmonautów NASA, dwóch rosyjskich kosmonautów i jeden europejski kosmonauta. Oczekuje się, że w piątek przybędą jeszcze trzech rosyjskich kosmonautów.

Rosnące napięcia geopolityczne spowodowały przejście na emeryturę Amerykański astronauta Scott Kelly starł się na Twitterze z szefem Rosyjskiej Agencji Kosmicznej.
takie sporySzkodliwyna misję na stację kosmiczną, ostrzegł urzędnik NASA. Agencja poinformowała, że ​​nadal ściśle współpracuje z rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos i Astronauta NASA Mark Vandy „na pewno” powróci ze stacji kosmicznej jeszcze w tym miesiącu na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz, jak wcześniej planowano.

W świetle sytuacji na Ukrainie Europejska Agencja Kosmiczna zorganizuje w najbliższych tygodniach nadzwyczajne posiedzenie rady zarządzającej agencją kosmiczną – czytamy w oświadczeniu.

READ  Astronomowie donoszą, że w Drodze Mlecznej odkryto niezwykle rzadki obiekt kosmiczny