12 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

USA twierdzą, że handel Chin z Rosją nie zrekompensuje sankcji

USA twierdzą, że handel Chin z Rosją nie zrekompensuje sankcji

Wicepremier Jurij Trutniew, Tatiana Golikowa, Andriej Biełousow, Aleksander Nowak i Dmitrij Czernyszenkosin wspólnie po rozmowie wideo między premierem Michaiłem Miszustinem a premierem Chin Li Keqiangiem w gabinecie.

Dmitrij Astachow | TASS | Obrazy Getty

PEKIN – Według Białego Domu handel Chin z Rosją nie wystarcza, aby zrównoważyć wpływ amerykańskich i europejskich sankcji na Moskwę.

W godzinach po napaści Rosji na Ukrainę w czwartek, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Unia Europejska ogłosiły nowe sankcje Ma na celu odizolowanie Moskwy od światowej gospodarki. Zakrojone na szeroką skalę działania nie obejmowały ograniczeń w zakupach rosyjskiej ropy i gazu – ważnej siły napędowej krajowej gospodarki.

W Pekinie MSZ Chin powiedział w czwartek, że handel tego kraju z Rosją i Ukrainą pozostanie „normalny”. Odmówił określenia ataku jako „inwazji”. w tym samym czasie, Agencja celna zatwierdziła import pszenicy z Rosji.

Udział Chin i Rosji w gospodarce światowej jest znacznie niższy niż Grupy Siedmiu, do której należą Stany Zjednoczone i Niemcy. Oznacza to, że Chiny „nie mogą pokryć” wpływu sankcji, powiedziała dziennikarzom w czwartek w Waszyngtonie sekretarz prasowy USA Jen Psaki.

Według danych Banku Światowego Chiny odpowiadały za 17,3% światowego PKB w 2020 roku, w porównaniu z 1,7% dla Rosji i Grupy Siedmiu (45,8%).

Chiny są największym partnerem handlowym Rosji i Ukrainy. Oba kraje są częścią Inicjatywy Pasa i Szlaku – planu rozwoju infrastruktury regionalnej, powszechnie postrzeganej jako dążenie Pekinu do zwiększenia globalnych wpływów.

Handel między Chinami a Rosją osiągnął a wysoki wynik 146,9 mld USD w 2021 r., wzrost o 35,8% rok do roku, Według Chińskiej Agencji Celnej. Chiński import z Rosji przewyższył eksport o ponad 10 miliardów dolarów.

Z obecnego poziomu importu i eksportu handel będzie musiał wzrosnąć o dodatkowe 37%, aby osiągnąć cel Moskwy i Pekinu w wysokości 200 miliardów dolarów do 2024 roku.

READ  Ukraina przeciwstawia się rosyjskiemu ultimatum we wschodnim mieście, USA wysyła więcej broni do Kijowa

Handel Chin z Ukrainą wzrósł w ubiegłym roku o 29,7% do 19,31 miliarda dolarów, co jest również rekordowym wynikiem, i według danych celnych jest równo podzielony między import i eksport.

„Chiny i Rosja są wszechstronnymi partnerami strategicznymi. Chiny i Ukraina są przyjaznymi partnerami” – powiedział w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Hua Chunying po chińsku mandaryńskim, według tłumaczenia CNBC.

„Wtedy Chiny będą prowadzić normalną współpracę handlową na podstawie [China’s] Pięć zasad pokojowego współistnienia [for international relations] I fundamenty przyjaznych stosunków z obydwoma krajami. Obejmuje to oczywiście współpracę energetyczną.

Miara wpływu ekonomicznego jest nadal niejasna

Według chińskich danych celnych było to prawie dwie trzecie chińskiego importu produktów energetycznych z Rosji w 2021 roku. Rosja jest największym chińskim eksporterem energii elektrycznej i drugim co do wielkości eksporterem ropy naftowej, podała agencja.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

„Oczywiste jest, że zniesienie przez Chiny ograniczeń na import rosyjskiej pszenicy i jęczmienia ma zrównoważyć skutki sankcji, ale okaże się, czy będzie to przede wszystkim symboliczny gest, czy też będzie miał znaczący wpływ gospodarczy” – powiedział. Stephen Olson, główny urzędnik. Pracownik naukowy Fundacji Hinrich, organizacji non-profit zajmującej się kwestiami handlowymi.

„Zdolność Chin do zrównoważenia wpływu zachodnich sankcji będzie zdeterminowana zakresem i zakresem sankcji, na które ostatecznie zgadzają się Stany Zjednoczone i ich partnerzy” – powiedział Olson. „W tym momencie West nie położył jeszcze wszystkich swoich kart na stole, pozostawiając otwartą opcję późniejszego dokręcenia śrub, jeśli to konieczne”.

Rosyjski rubel spadł do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego Czwartek z początkiem inwazji.

Zachodnie sankcje wobec Rosji nie pozwoliły na odizolowanie Kremla od międzynarodowej sieci płatniczej SWIFT. Od stycznia Chiński juan był czwartą najczęściej używaną walutą dla płatności globalnych, w porównaniu z szóstym miejscem sprzed dwóch lat, według SWIFT.

Chiński Hua skrytykował w czwartek Stany Zjednoczone za udzielanie pomocy wojskowej Ukrainie i powiedział, że Rosja nie potrzebuje takiego wsparcia ze strony Pekinu czy innych.

Stosunki między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a prezydentem Chin Xi Jinpingiem zostały wzmocnione na początku tego miesiąca dzięki spotkaniu przywódców na wysokim szczeblu w Pekinie przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w mieście.

W oficjalnym oświadczeniu strona chińska stwierdziła, że ​​oba kraje muszą „wzmocnić swoje strategiczne partnerstwo w dziedzinie energii” i „zaawansować współpracę w zakresie innowacji naukowych i technologicznych”.

Tego samego dnia rosyjscy giganci energetyczni Gazprom i Rosnieft podpisali umowy z China National Petroleum Corporation na dostawy ropy i gazu ziemnego do Chin.

„Dopóki Chiny będą realizować swoje stosunki handlowe, środki te będą w rzeczywistości bardzo korzystne dla Rosji” – powiedział Tong Zhao, starszy pracownik programu polityki nuklearnej w Carnegie Endowment for International Peace z siedzibą w Pekinie.

Zhao, który podkreślał, że nie jest ekspertem w kwestiach gospodarczych, powiedział, że jeśli Chiny podejmą dodatkowe działania w celu wsparcia Rosji, „prawdopodobnie podejmą te działania na bardzo niskim poziomie, aby złagodzić prowokacje, które są stosowane przez kraje europejskie i inne. widzenie.”