23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden nakłada daleko idące sankcje na Rosję w związku z wojną Putina na Ukrainie

Biden nakłada daleko idące sankcje na Rosję w związku z wojną Putina na Ukrainie

WASZYNGTON – Prezydent Biden, który obiecał zmienić rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w „pariasa”, ogłosił w czwartek surowe nowe sankcje mające na celu odizolowanie największych rosyjskich banków i niektórych członków oligarchii od znacznej części globalnego systemu finansowego i uniemożliwienie krajowi Importowanie. Amerykańska technologia ma kluczowe znaczenie dla przemysłu obronnego, lotniczego i morskiego.

Oczekuje się, że pakiet ujawniony przez rząd USA rozprzestrzeni się na przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe w Rosji, gdzie zaniepokojenie z powodu całkowitej inwazji Putina na Ukrainę już się rozpoczęło. Krajowa giełda spadła w czwartek o ponad 30 procent, niszcząc ogromną ilość bogactwa.

Nowe sankcje USA obejmują surowe sankcje przeciwko dwóm największym rosyjskim instytucjom finansowym, które łącznie stanowią ponad połowę aktywów bankowych kraju.

Urzędnicy amerykańscy też z wyłączeniem eksportu Amerykańska technologia, która jest ważna dla Rosji i która może zagrażać tamtejszym przemysłom. Ponadto Stany Zjednoczone ograniczą zdolność 13 największych rosyjskich firm, w tym państwowej grupy energetycznej Gazprom, do pozyskiwania finansowania na zachodnich rynkach kapitałowych. Karze rodziny bliskie Putinowi.

Analitycy twierdzą, że sankcje wobec gigantów finansowych doprowadzą do natychmiastowych zakłóceń w rosyjskiej gospodarce, ale w dłuższej perspektywie można je kontrolować. Z drugiej strony ograniczenia technologiczne mogą osłabić zdolność niektórych rosyjskich gałęzi przemysłu do nadążania za rozwojem.

„Putin wybrał tę wojnę, a teraz on i jego kraj poniosą konsekwencje” – powiedział Biden w uwagach ze Wschodniego Pokoju Białego Domu. „To spowoduje duże koszty dla rosyjskiej gospodarki, zarówno natychmiast, jak i z biegiem czasu”.

To była druga runda amerykańskich sankcji przeciwko Rosji w tym tygodniu, po skromniejszym segmencie, takim jak Biden ogłoszony we wtorek Po tym, jak rząd Putina uznał dwie wspierane przez Rosję enklawy rebeliantów we wschodniej Ukrainie za niepodległe państwa.

Wielka Brytania ogłosiła w czwartek drugą rundę sankcji. Było to w dużej mierze zgodne z amerykańskimi celami, z kilkoma dodatkowymi celami; Na przykład Londyn zakazał rosyjskim liniom lotniczym Aeroflot działania w Wielkiej Brytanii. Unia Europejska omawia kolejną rundę sankcji po tym, jak w środę nałożyła wstępny set.

Jedno pytanie w nadchodzących dniach i tygodniach dotyczy tego, czy Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy mogą nadal podejmować kroki w kierunku działań Rosji, jak twierdzą. Sekretarz Stanu Anthony J. Mrugnij w środę i czwartek naczelnym dyplomatą Unii Europejskiej Josepem Borrellem Fontelem, odnosząc się do wzmożonych wysiłków na rzecz koordynacji wspólnej reakcji.

Nowy zestaw sankcji nałożonych przez Waszyngton obejmuje niektóre z tych ostrzejszych, o których amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że są brane pod uwagę. Odbywa się debata na temat tego, czy ograniczanie działalności największych rosyjskich banków i innych dużych korporacji spowoduje tyle bólu zwykłym Rosjanom i obywatelom innych krajów.

Rosja ma gospodarkę o wartości 1,5 biliona dolarów i zajmuje 11. miejsce na świecie. Globalna gospodarka pozostaje niestabilna na początku trzeciego roku pandemii, a wiele rządów zmaga się z najwyższymi wskaźnikami inflacji od dziesięcioleci. Ceny ropy naftowej wzrosły w tym tygodniu za sprawą działań Putina.

READ  Rada Bezpieczeństwa ONZ wydaje rezolucję wzywającą do zawieszenia broni w Strefie Gazy

„Wiem, że to trudne, a Amerykanie naprawdę cierpią” – powiedział Biden w czwartek. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zmniejszyć ból, jaki Amerykanie odczuwają przy dystrybutorze gazu. To jest dla mnie bardzo ważne”.

Dodał jednak, że agresja Putina nie może pozostać bez odpowiedzi. „Jeśli tak się stanie, konsekwencje dla Ameryki będą znacznie gorsze” – powiedział. Ameryka przeciwstawia się łobuzom. Opowiadamy się za wolnością. to my.”

Z biegiem czasu sankcje przełożą się na wyższą inflację, wyższe stopy procentowe, niższą siłę nabywczą, niższe inwestycje, niższe moce produkcyjne, niższy wzrost i niższy standard życia w Rosji, powiedział dziennikarzom Dalip Singh, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego ds. gospodarki międzynarodowej. . „

Nie jest jednak jasne, czy sankcje zmuszą Putina do powstrzymania ofensywy, w której według ukraińskich urzędników zginęło już kilkadziesiąt ukraińskich żołnierzy i cywilów. Jeśli on popchnie Putina do przodu, powiedział Blinken, sankcje będą karą.

Niektórzy analitycy wątpią, czy kary związane z sankcjami przejdą na Putina, który izolował się podczas pandemii, nawet od niektórych swoich bliskich doradców.

Alexander Gabov, uczony z Carnegie Moscow Center, powiedział, że rosyjski przywódca i otaczający go wyżsi urzędnicy przyjęli mentalność bunkra, zdając sobie sprawę, że ich życie i bogactwo zależą od ich pozycji w domu, a nie w krajach zachodnich. Oni także widzą siebie na linii frontu w ideologicznej konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami, powiedział.

Co więcej, rosyjski rząd przyjął politykę fiskalną w celu ochrony gospodarki kraju po tym, jak Stany Zjednoczone i Europa nałożyły sankcje w 2014 r. po pierwszej inwazji Putina na Ukrainę, a niektórzy wysocy urzędnicy ds. bezpieczeństwa i oligarchowie skorzystali na tych zmianach.

Edward Fishman, który nadzorował politykę sankcji w Departamencie Stanu po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, powiedział, że był zaskoczony zakresem nowych sankcji USA wykraczających poza sektor finansowy i technologiczny. Powiedział, że środki, które ograniczają dostęp rosyjskich przedsiębiorstw państwowych do rynków kapitałowych w branżach tak różnych, jak górnictwo, metalurgia, telekomunikacja i transport, „wykraczają poza wyżyny rosyjskiej gospodarki”.

Nawet przy załamaniu rosyjskiej giełdy i rekordowo niskim poziomie rubla w stosunku do dolara, kraj może uniknąć totalnej paniki finansowej. Siergiej Aleksachenko, były pierwszy zastępca szefa Rosyjskiego Banku Centralnego i były szef Merrill Lynch Russia, powiedział, że środki finansowe mogą spowodować poważne, ale ostatecznie potencjalne szkody.

„Będą w stanie zarządzać z punktu widzenia sektora finansowego” – powiedział Aleksachenko. „Może to będzie skomplikowane, może będzie drogie – ale jest to możliwe”.

Aleksachenko powiedział, że nowe kontrole eksportu technologii będą bardziej szkodliwe, choć na dłuższą metę.

Kontrole eksportu nałożone przez Ministerstwo Handlu mają na celu odcięcie Rosji dostaw zaawansowanych technologii, takich jak półprzewodniki, komputery, lasery i sprzęt komunikacyjny.

READ  Turysta utknął w Machu Picchu wśród peruwiańskich protestów

Oczekuje się, że działania zostaną zatrzymane Bezpośredni eksport technologii od amerykańskich firm po Rosję, co mogłoby utrudnić m.in. rosyjski przemysł obronny, lotniczy i żeglugowy. Idą też dalej Poprzednie kary wydane przez rząd Stanów Zjednoczonych poprzez ustanowienie nowych limitów eksportowych dla produktów wytwarzanych poza USA, ale wykorzystujących amerykański sprzęt lub technologię.

Administracja podała, że ​​środki podjęte w koordynacji z sojusznikami ograniczą kluczowe nakłady na Rosję w wysokości ponad 50 miliardów dolarów. Według Banku Światowego w 2019 roku kraj importował produkty o wartości 247 miliardów dolarów.

„To ogromny zestaw kontroli technologii” — powiedziała Emily Kilkris, starszy pracownik Centrum Nowych Bezpieczeństwa Amerykańskiego.

Powiedziała, że ​​z biegiem czasu największy wpływ będzie miał na gospodarkę i zdolności wojskowe Rosji, ponieważ elektronika, samoloty i statki ulegają erozji, a rosyjskie podmioty nie są w stanie kupować nowej generacji technologii.

„Zamraża rosyjskie akcje technologiczne tam, gdzie są dzisiaj”, powiedział Kilkris. „Nie możesz go ulepszyć, nie możesz go zastąpić, nie możesz go ulepszyć”. Albo, jak powiedział pan Aleksachenko: „To jest problem, którego nie możesz rozwiązać, bez względu na to, ile jesteś w stanie zapłacić”.

Rosja może patrzeć na Chiny, bliski partner, aby spróbować wypełnić niektóre luki technologiczne, ale urzędnicy amerykańscy twierdzą, że chińskie firmy nie powielały bardziej zaawansowanych produktów amerykańskich. Chińskie firmy, takie jak giganci technologiczni, są również zagrożone sankcjami USA, jeśli zostaną przyłapane na łamaniu sankcji Huawei A ZTE ona była.

Siergiej Guriew, profesor ekonomii w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu, powiedział, że sankcje zaszkodzą rosyjskiej gospodarce, ale nie doprowadzą do „załamania makroekonomicznego”. Zwrócił uwagę na ogromny suwerenny fundusz majątkowy Rosji i ogromne rezerwy walutowe kraju – 631 miliardów dolarów, czwarte co do wielkości na świecie.

READ  Pekin waha się od złości z powodu nierozprzestrzeniania koronawirusa do radzenia sobie z infekcją

„Aby zniszczyć stabilność makroekonomiczną Rosji, Zachód musiałby nałożyć sankcje na rosyjski Bank Centralny i nałożyć embargo na eksport energii w stylu irańskim” – powiedział, czego nie sugerowali amerykańscy urzędnicy.

We wtorek administracja Bidena ogłosiła, że ​​nałoży sankcje na dwa rosyjskie banki, VEB i PSB, ale są to banki polityczne, które nie prowadzą działalności detalicznej w Rosji.

Dwa o nazwie czwartek – Sbierbank i VTB – to dwa największe rosyjskie banki prowadzące operacje haszujące, a ból będzie się tylko pogłębiał. Nowe sankcje uniemożliwiają firmom amerykańskim interakcję z Sbierbankiem i używanie dolarów amerykańskich w transakcjach, co ma kluczowe znaczenie dla handlu światowego.

Kary za VTB są bardziej surowe. Są to, co urzędnicy skarbu nazywają „pełnymi sankcjami embarga”, co oznacza zamrożenie wszystkich aktywów banku w amerykańskich instytucjach finansowych. Została umieszczona na liście najbardziej drakońskich sankcji, znanej jako Lista SDN, a zagraniczne firmy prawdopodobnie będą się jej unikać z obawy przed karą ze strony Waszyngtonu.

Ministerstwo Skarbu stwierdziło, że VTB była jedną z największych instytucji, które kiedykolwiek wstrzymała. Agencja nałożyła również pełne sankcje embarga na trzy inne rosyjskie instytucje finansowe.

„To naprawdę będzie test: czy Twierdza Rosja ulegnie awarii, gdy masz aktywa, które mogą zostać zamrożone za granicą?” powiedział Daniel Tannebaum, partner w Oliver Wyman, który doradza bankom w zakresie sankcji.

W tej chwili urzędnicy amerykańscy i europejscy nie są gotowi, aby odizolować od niego wszystkie rosyjskie banki Szybki, to belgijski system przekazów pieniężnych, z którego korzysta ponad 11 000 instytucji finansowych na całym świecie. Jednak wysoki rangą urzędnik administracji Bidena powiedział dziennikarzom w czwartek, że takie działanie nie było rozważane. W Europie rządy różnią się co do tego, czy oddzielić Rosję od Swifta.

Urzędnicy amerykańscy nie planują obecnie spowodowania poważnych zakłóceń w rosyjskim eksporcie energii, który jest podstawą gospodarki kraju. Europa jest uzależniona od produktów, a światowi liderzy nie chcą podnosić cen ropy i gazu, choć Niemcy się zatrzymali Nord Stream 2 Projekt gazociągu w tym tygodniu.

Przywódcy Unii Europejskiej spotkali się w Brukseli w czwartek wieczorem i omówili szczegóły proponowanych sankcji, które, jak twierdzą, zadają poważny cios rosyjskiej gospodarce.

Jednak dokumenty, do których dotarł New York Times, wskazywały, że blok, który ma bliskie powiązania finansowe z Rosją i graniczy z Ukrainą, prawdopodobnie opóźni wiele trudnych decyzji, pomimo apeli z Polski, Holandii i krajów bałtyckich o twardą linię. . zbliżać się.

„Dość tanich rozmów” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który przyjął już uciekających przed wojną Ukraińców. Dodał: „Podobnie jak Europa i Unia Europejska kupujemy dużo rosyjskiego gazu i dużo rosyjskiej ropy. Prezydent Putin zabiera nam pieniądze, Europejczykom. Zamienia to w agresję”.

Matina Stevis Gridnev wniósł wkład w sprawozdawczość z Brukseli oraz Alan Rabeport z Waszyngtonu.