15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Siły rosyjskie przejmują kontrolę nad elektrownią w Czarnobylu – ukraiński urzędnik

Siły rosyjskie przejmują kontrolę nad elektrownią w Czarnobylu - ukraiński urzędnik

Widok z lotu ptaka pokazuje nową konstrukcję Safe Confinement (NSC) nad starym sarkofagiem pokrywającym uszkodzony 4. reaktor elektrowni jądrowej w Czarnobylu podczas wycieczki po Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia na Ukrainie, 3 kwietnia 2021 r. REUTERS / Gleb Garanich /Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

KIJÓW (Reuters) – doradca prezydenta Ukrainy, Michajło Podolak, powiedział w czwartek, że siły rosyjskie zdobyły elektrownię atomową w Czarnobylu.

„Nie można powiedzieć, że elektrownia atomowa w Czarnobylu jest bezpieczna po całkowicie bezużytecznym ataku Rosjan” – powiedział.

„To jedno z najpoważniejszych zagrożeń w dzisiejszej Europie” – powiedział Podolak.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Siły rosyjskie przejęły kontrolę nad elektrownią, a siły ukraińskie starły się z nimi z trzech stron w czwartek później Moskwa przypuściła atak Ląd, morze i powietrze w największym ataku na kraj europejski od II wojny światowej.

Rosyjskie źródło bezpieczeństwa poinformowało, że niektórzy rosyjscy żołnierze zgromadzili się w „strefie wykluczenia” w Czarnobylu przed wkroczeniem na Ukrainę wczesnym rankiem w czwartek.

To samo źródło podało, że Rosja chce kontrolować reaktor jądrowy w Czarnobylu, aby zasygnalizować NATO, aby nie interweniowało militarnie.

Katastrofa w Czarnobylu na ówczesnej Ukrainie sowieckiej spowodowała, że ​​w 1986 r. po nieudanym teście bezpieczeństwa w czwartym reaktorze jądrowym materiały jądrowe zostały przeciągnięte przez znaczną część Europy.

Kilkadziesiąt lat później stał się atrakcją turystyczną. Około tygodnia przed rosyjską inwazją region Czarnobyla został zamknięty dla turystów.

„Nasi obrońcy poświęcają swoje życie, aby tragedia z 1986 roku się nie powtórzyła” – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski tuż przed zdobyciem elektrowni.

To jest wypowiedzenie wojny całej Europie”.

(Sprawozdanie Marii Tsvetkovej i Natalii Zenets) Montaż: Hugh Lawson i Jonathan Otis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.