24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden potępia niesprowokowany i niesprowokowany atak Rosji na Ukrainę

Biden potępia niesprowokowany i niesprowokowany atak Rosji na Ukrainę

Według wysokiego rangą urzędnika administracji Bidena Stany Zjednoczone i ich sojusznicy planują w czwartek nałożyć „pełny zakres” sankcji omawianych w ciągu ostatnich kilku tygodni w odpowiedzi na atak.

„Prezydent Putin wybrał wojnę z premedytacją, która doprowadzi do ogromnej utraty życia i ludzkiego cierpienia” – powiedział Biden. „Tylko Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i zniszczenia spowodowane tym atakiem, a Stany Zjednoczone i ich sojusznicy i partnerzy zareagują w zjednoczony i zdecydowany sposób. A świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności”.

Oświadczenie Białego Domu pojawiło się w odpowiedzi na wybuchy na Ukrainie, w tym w stolicy, Kijowie. Krótko przed rozpoczęciem bombardowań prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił „specjalną operację wojskową” i wezwał do „rozbrojenia” Ukrainy w wypowiedziach telewizyjnych.

Doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Antona Gerichenko powiedział, że „rosyjska inwazja zaczęła się” od uderzeń rakietowych na Kijów, w oficjalnej grupie WhatsApp z dziennikarzami.

Wczesna ocena Stanów Zjednoczonych jest taka, że ​​jest to początek pełnej inwazji Rosji, według wysokiego rangą urzędnika USA zaznajomionego z najnowszym wywiadem USA. Źródło podało, że powszechnie uważa się, że wybuchy słyszane w pobliżu Kijowa i Odessy były najprawdopodobniej rakietami, podczas gdy wybuchy wokół Charkowa we wschodniej Ukrainie były bardziej prawdopodobnymi pociskami artyleryjskimi, biorąc pod uwagę ich bliskość do granicy.

Biden miał bezpieczną rozmowę z członkami swojego zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego z Białego Domu w środę wieczorem, sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki. ćwierkanie. Powiedziała, że ​​do Bidena dołączyli sekretarz stanu Anthony Blinken, sekretarz obrony Lloyd Austin, przewodniczący połączonych szefów sztabów generał Mark Milley i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Biden rozmawiał też telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W oświadczeniu na temat wezwania Biden powiedział, że poinformował Zełenskiego o „krokach, jakie podejmujemy w celu zebrania międzynarodowego potępienia, w tym dzisiejszego wieczoru w Radzie Bezpieczeństwa ONZ”.

READ  Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że ​​izraelska inwazja na Rafah może doprowadzić do masakry ludności cywilnej

„Poprosił mnie, abym zaprosił światowych przywódców do wypowiadania się przeciwko rażącej agresji prezydenta Putina i do stania po stronie narodu ukraińskiego” – powiedział Biden.

W przemówieniu w czwartek rano na Ukrainie Zełenski powiedział, że wprowadza stan wojenny w całym kraju i wezwał Ukraińców do zachowania spokoju.

„Bez paniki. Jesteśmy silni i gotowi na wszystko” – powiedział. „Zdobędziemy wszystkich, ponieważ jesteśmy Ukrainą”.

Biden powiedział, że planuje rozmawiać ze swoimi odpowiednikami z G7 i zwróci się do Amerykanów w czwartek. Powiedział, że zamierza ogłosić „dalsze konsekwencje”, które Stany Zjednoczone i ich sojusznicy planują nałożyć na Rosję za „ten niepotrzebny akt agresji przeciwko Ukrainie oraz światowemu pokojowi i bezpieczeństwu”.

„Będziemy również koordynować działania z naszymi sojusznikami z NATO, aby zapewnić silną i zjednoczoną reakcję, która odstraszy jakąkolwiek agresję przeciwko sojuszowi” – ​​powiedział Biden.

Podczas gdy urzędnik administracji odmówił ujawnienia szczegółów, Stany Zjednoczone planowały wziąć na cel dwa największe rosyjskie banki, a także inne firmy finansowe, i przygotowały się do wprowadzenia kontroli eksportu, aby odciąć Rosji dostęp do zachodniej technologii, która ma kluczowe znaczenie dla całego rosyjskiego sektora gospodarczego.

Prawdopodobne jest również, że celem ataku będą kolejni członkowie najbliższego otoczenia Putina i ich rodziny.

W środę późnym wieczorem trwają dyskusje między urzędnikami amerykańskimi i europejskimi na temat ostatecznego kształtu pakietu, powiedział urzędnik. Będzie to również tematem dyskusji podczas zaplanowanego wirtualnego spotkania Grupy Siedmiu, powiedział urzędnik.

Urzędnik powiedział, że urzędnicy amerykańscy pozostają w stanie wysokiej gotowości na wszelkie działania cybernetyczne przeciwko kluczowym celom krajowym, w tym bankom i infrastrukturze krytycznej.

Zespół ds. bezpieczeństwa narodowego Bidena planuje w czwartek poinformować Izbę i Senat w oddzielnych, jawnych rozmowach telefonicznych na temat sytuacji na Ukrainie. Ustawodawcy obu partii zdecydowanie potępili działania Rosji w środowych oświadczeniach i wezwali Stany Zjednoczone do zaostrzenia sankcji wobec Moskwy.

READ  Ustawa o pomocy dla Ukrainy usuwa krytyczną przeszkodę w Izbie Reprezentantów, gdy Demokraci przechwalają się głosami

Spotkanie ONZ na początku bombardowań

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zorganizowała w środę wieczorem nadzwyczajne posiedzenie w Nowym Jorku, na którym widać wyraźnie podzielony ekran, gdy dyplomaci wygłaszali przemówienia w tym samym czasie, gdy przemówienie Putina było transmitowane w rosyjskiej telewizji, a wybuchy rozpoczęły się na Ukrainie. Ambasador Ukrainy przy ONZ Wołodymyr Jelczenko w swoim przemówieniu bezpośrednio przesłuchał przedstawiciela Rosji.

„Około 48 minut temu twój prezydent wypowiedział wojnę Ukrainie” – powiedział Yelchenko. „Wypowiedziałeś wojnę i to ciało jest odpowiedzialne za powstrzymanie wojny”.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas Greenfield przemawiała po raz drugi pod koniec spotkania ONZ, mówiąc, że Putin „przekazał przesłanie wojny” podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Powiedziała, że ​​w czwartek Stany Zjednoczone przedstawią rezolucję w ONZ.

„W tym samym czasie, kiedy spotykamy się w Radzie w dążeniu do pokoju, Putin wysłał wiadomość o wojnie z całkowitą pogardą dla odpowiedzialności tej Rady” – powiedział Thomas Greenfield.

Jako ostatni mówca na spotkaniu, Jelczenko ponownie zwrócił uwagę na ambasadora Rosji przy ONZ Wasilija Nebenzię, który pełnił funkcję przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa.

„Z zadowoleniem przyjmuję decyzję niektórych członków tej rady o jak najszybszym spotkaniu w celu przedyskutowania niezbędnej rezolucji potępiającej agresję, jaką prowadzi wobec mojego ludu” – powiedział Jelczenko. „Nie ma męki dla zbrodniarzy wojennych. Idą prosto do piekła, ambasadorze”.

Nebenzia odpowiedziała, mówiąc, że Moskwa nie była agresywna wobec narodu ukraińskiego, ale wobec „junty wojskowej” rządzącej w Kijowie, zanim pospieszyła z zakończeniem posiedzenia ONZ.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe zmiany.

Jim Sioto, Caitlan Collins, Kevin Liptak, Jennifer Hansler, Manu Raju, Caroline Song i Myrna Sharif przyczynili się do powstania tego raportu.