12 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraiński rząd wzywa hakerów do pomocy w obronie przed Rosją | Ukraina

Rząd Ukraina Według dwóch osób zaangażowanych w projekt haker z tego kraju prosi ochotników z podziemia o pomoc w ochronie kluczowej infrastruktury i prowadzeniu misji cyberszpiegowskich przeciwko rosyjskim wojskom.

Gdy siły rosyjskie zaatakowały miasta na całej Ukrainie, w czwartek rano na forach hakerskich zaczęły pojawiać się żądania ochotników, a wielu mieszkańców uciekało ze stolicy, Kijowa.

„Ukraińska społeczność cybernetyczna! Czas ją rzucić i iść dalej – powiedział David Cook, szef biura Washington Science Monitor w Waszyngtonie.

Jegor Aushev, współzałożyciel Cyber ​​Security w Kijowie, powiedział Reuterowi w czwartek, że napisał post na prośbę wysokiego rangą urzędnika ministerstwa obrony, który się z nim skontaktował. Wiadomo, że firma Ashe, Cyber ​​​​Unit Technologies, ściśle współpracuje z ukraińskim rządem w zakresie ochrony kluczowej infrastruktury.

Inna osoba bezpośrednio zaangażowana w działania potwierdziła, że ​​wniosek pochodził z Ministerstwa Obrony w czwartek rano.

Przedstawiciele ukraińskiego Ministerstwa Obrony nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz. Łącznik ds. bezpieczeństwa w ambasadzie Ukrainy w Waszyngtonie powiedział, że mobilny serwis informacyjny „nie może potwierdzić ani zaprzeczyć informacji z kanałów telegramów” i odmówił komentarza.

Awshev powiedział, że ochotnicy zostaną podzieleni na defensywne i ofensywne jednostki cybernetyczne. Jednostki obronne będą wykorzystywane do ochrony infrastruktury, takiej jak elektrownie i systemy wodne. W cyberataku w 2015 roku 225 000 Ukraińców straciło prąd z powodu rosyjskich hakerów państwowych.

Awshev, ofensywna jednostka ochotnicza, powiedział, że organizuje pomoc w przeprowadzaniu cyfrowych operacji szpiegowskich przeciwko rosyjskim siłom okupującym ukraińskie wojsko.

„W naszym kraju jest armia” – powiedział Awszew. „Musimy wiedzieć, co robią”. Według badaczy z firmy ESET zajmującej się cyberbezpieczeństwem, w środę nowo odkryte złośliwe oprogramowanie rozprzestrzeniło się na Ukrainie i zainfekowało setki komputerów. Podejrzenie padło na Rosję, która została oskarżona o wielokrotne włamania na Ukrainę i inne kraje. Reuters informował wcześniej, że ofiarami były agencje rządowe i instytucja finansowa.

READ  Chińskie zespoły audytu internetowego walczą, gdy Lockdown wyzwala falę „kreatywnego” niezadowolenia | Chiny

Rosja zaprzeczyła zarzutom.

Aushev przyznał, że próby stworzenia cybermilitarnych sił w grze zostały opóźnione.

Na początku tego miesiąca Washington Post poinformował, że ukraiński urzędnik ds. bezpieczeństwa powiedział, że w kraju nie ma wyspecjalizowanych wojskowych sił cybernetycznych. „Naszym zadaniem jest stworzenie ich w tym roku” – powiedział Washington Post.

Awshev, który przybył na Ukrainę w czwartek wieczorem, powiedział, że otrzymał już setki kandydatów i zacznie potwierdzać, że żaden z nich nie był rosyjskim agentem.