12 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden nakłada dodatkowe sankcje na Rosję: „Putin wybrał tę wojnę”

„Putin jest agresorem. Putin wybrał tę wojnę. Teraz on i jego kraj poniosą konsekwencje” – powiedział Biden, opracowując zestaw sankcji, w tym restrykcji eksportowych, które „nałożyłyby natychmiast coraz ostrzejsze wydatki na rosyjską gospodarkę ”.

Biden powiedział, że nowe sankcje obejmują cztery rosyjskie banki i „skorumpowanych milionerów” i ich rodziny blisko Kremla.

Powtórzył, że wojska amerykańskie nie będą bezpośrednio zaangażowane w konflikt na Ukrainie, ale zapowiedział wysłanie przez NATO nowych sił lądowych i powietrznych na wschód.

„Nasze siły nie są ani zaangażowane, ani zaangażowane w konflikt” – powiedział. „Nasze siły nie jadą do Europy, by walczyć na Ukrainie, ale by chronić naszych sojuszników z NATO i uspokoić tych sojuszników na Wschodzie”.

Biden zwrócił się do narodu z Białego Domu East Room, gdzie pojawił się publicznie po rosyjskiej ofensywie późną środą. W pisemnych oświadczeniach Biden określił atak Rosji jako „zaplanowaną wojnę” i obiecał pociągnąć kraj do odpowiedzialności.

Wybrane z menu opcji, które obejmują nowe restrykcje, restrykcje nałożone na instytucje finansowe, restrykcje na eksport technologii oraz restrykcje nałożone na członków wewnętrznego kręgu Putina.

Nowe sankcje, ostatni amerykański odwet wobec Moskwy w tym tygodniu, zostały odłożone na bok, ponieważ Biden polegał na utrzymaniu pewnej ilości walut, aby uniemożliwić Putinowi rozpoczęcie inwazji na pełną skalę. Ale jak dotąd zachodnie groźby kary ekonomicznej, a także strategia Bidena Ameryka ujawnia to, co wie Budowanie sił Putina w celu uczynienia z samego rosyjskiego przywódcy drugiego przypuszczenia okazało się daremne.
Po kilku miesiącach prognoz i ostrzeżeń siły rosyjskie Rozpoczął inwazję na Ukrainę Według czasu lokalnego w czwartek rano wojsko podobno przekraczało granicę północną i południową, z eksplozjami w kilku miastach, w tym w stolicy Kijowie, i ostrzeżeniami o krwawym Putin w przyszłości, jeśli siły ukraińskie nie złożą broni.

Sankcje Bidena oznaczają teraz, że rosyjska gospodarka, jej potencjał militarny i osoby najbliższe rosyjskiemu prezydentowi powinny zostać ukarane, zamiast blokować działania Putina. Pozostaje jednak otwarte pytanie, jak dalece mogą zmienić sposób podejmowania decyzji przez Putina.

READ  Najważniejsze wydarzenia związane z rozgrywką Grammy: zobacz najlepsze kreacje z czerwonego dywanu

Zanim przemówi, Biden konsultuje się z przywódcami 7 krajów uprzemysłowionych, jakie sankcje zamierzają nałożyć, mając nadzieję na skoordynowanie reakcji promującej jedność zachodnich sojuszników. Urzędnicy amerykańscy i europejscy rozmawiali przez telefon przez noc do czwartku, aby skonsolidować swoje odpowiedzi.

We wspólnym oświadczeniu po wirtualnym spotkaniu przywódcy G7 powiedzieli, że Putin „przywrócił wojnę na kontynencie europejskim”.

„Postawił się po złej stronie historii” – napisali przywódcy.

W czwartek rano przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała „osłabić bazę gospodarczą i potencjał modernizacyjny Rosji” po „barbarzyńskim ataku” Rosji na Ukrainę.

„Zamrozimy rosyjskie aktywa w UE i uniemożliwimy rosyjskim bankom dostęp do europejskich rynków finansowych” – powiedział.

Przedstawiciel Białego Domu powiedział, że Biden zwołał w czwartek rano posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w celu omówienia sytuacji na Ukrainie.

Gdy Putin ogłosił w telewizyjnym przemówieniu swoje plany rozpoczęcia „operacji wojskowej” przeciwko Ukrainie, najważniejsi doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Bidena zwołali nadzwyczajne spotkania pod koniec środy. Przemówienie zostało wyemitowane w Rosji w tym samym czasie, kiedy Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w celu potępienia zachowania Moskwy, przy czym niektórzy delegaci nie mają ochrony.

Doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i inni najwyżsi urzędnicy w zasadzce na Zachodzie wydali oświadczenie potępiające atak Rosji jako „niesprowokowany i nieuzasadniony”.

„Prezydent Putin wybrał zaplanowaną wojnę, która przyniesie katastrofalne straty w życiu i ludzkie cierpienie” – napisał Biden w oświadczeniu wydanym o 10:25 ET wkrótce po wybuchu w Kijowie.

Godzinę później Biden rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim, który dotarł do Białego Domu, gdy jego kraj był oblężony.

„Poprosił mnie, abym wezwał światowych przywódców do wypowiedzenia się przeciwko rażącej agresji prezydenta Putina i do stania po stronie narodu ukraińskiego” – powiedział później Biden w oświadczeniu. Powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy planują „nałożyć surowe sankcje na Rosję”.

Biden ogłosił w poniedziałek najbardziej ograniczone sankcje Wczesna decyzja Putina Wysłać wojska na Ukrainę po uznaniu dwóch prorosyjskich obszarów we wschodniej Ukrainie. Posunięcie to podąża za dwoma państwowymi instytucjami finansowymi, trzema członkami wewnętrznego kręgu Putina i rosyjskim długiem państwowym.

Fabuła i tytuł zostały zaktualizowane w czwartek z dodatkowymi ulepszeniami.