27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina twierdzi, że rosyjskie samoloty wystrzeliły pociski na Kijów

KIJÓW, 5 czerwca (Reuters) – Rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 wystrzeliły pociski w kierunku Kijowa znad Morza Kaspijskiego wczesnym rankiem, powodując dwie eksplozje we wschodnich dzielnicach stolicy Ukrainy, poinformował ukraińskie siły powietrzne i burmistrz miasta.

Burmistrz Witalij Kliczko powiedział, że co najmniej jedna osoba została przyjęta do szpitala, chociaż żadne zgony nie zostały zgłoszone natychmiast. Ciemny dym kłębił się z nieba nad dzielnicami Dornitsky i Dniprovsky, gdzie doszło do wybuchów.

Siergiej Leszczenko, doradca szefa sztabu prezydenta Wołodymyra Żeleńskiego, powiedział, że atak był wymierzony w infrastrukturę kolejową.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że czołgi i pojazdy opancerzone T-72 dostarczone na Ukrainę przez kraje Europy Wschodniej i przechowywane w budynku naprawy wagonów były ostrzeliwane z dużej odległości w Kijowie i niszczone przez pojazdy opancerzone.

Według Ukraińskich Sił Powietrznych Ukraińskie Siły Powietrzne zidentyfikowały nadlatujący pocisk i zniszczyły pocisk manewrujący o 6 rano czasu lokalnego.

Były to pierwsze pociski, które uderzyły w stolicę pod koniec kwietnia po tym, jak twórca Radio Liberty zginął w rosyjskim ataku rakietowym na budynek, w którym mieszkał. Czytaj więcej

„Według wstępnych danych (Rosjanie) wystrzelili pociski z samolotu Tu-95 z Morza Kaspijskiego” – podały w oświadczeniu ukraińskie siły powietrzne.

Michaił Podoliak, doradca prezydenta Ukrainy, wezwał Zachód do nałożenia dalszych sankcji na Rosję, ukarania ataków i dostarczenia Ukrainie większej ilości broni.

„Kreml szuka nowych podstępnych ataków. Dziś ataki rakietowe w Kijowie mają tylko jeden cel – zabić jak najwięcej” – napisał.

Burmistrz historycznego miasta Provery, około 20 km (12 mil) od centrum Kijowa, wezwał ludzi do pozostania w pomieszczeniach po otrzymaniu skarg na zapach wydobywającego się dymu.

Pomimo ciągłych rosyjskich inwazji i rozległych zniszczeń na Ukrainie, życie w Kijowie było w ostatnich tygodniach stosunkowo obraźliwe, a Moskwa skierowała swoje centrum inwazji na wschód i południe.

READ  Państwowe śledztwo w sprawie morderstwa George'a Floyda ujawniło trwającą dekadę „dyskryminującą, rasistowską” obecność policji w Minneapolis.

Syreny nalotów będą nadal zakłócać życie w Kijowie, ale od kilku tygodni na miasto nie doszło.

Rejon Dornitsky na lewym brzegu Dniebro rozciąga się od przedmieść Kijowa do brzegu rzeki, a po drugiej stronie rzeki znajduje się region Dnifrovsky na północ od miasta.

Ołeksandr Honsarenko, burmistrz wsi Gramadorsk we wschodnim obwodzie donieckim, ogłosił nocny strajk na miasto, powodując rozległe zniszczenia, ale bez ofiar.

W sobotę ukraińscy urzędnicy poinformowali, że wojska w kraju odbiły część miasta Swierdłowsk w kontrataku na Rosję. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Napisane przez Lydię Kelly i Toma Palmforda; Montaż: William Mallard i Mark Heinrich

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.