25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tucker Carlson opublikował wywiad wideo z prezydentem Rosji Putinem

Prezydent Rosji Władimir Putin spędził pierwsze 30 minut swojego dwugodzinnego wywiadu z byłym prezenterem Fox News Tuckerem Carlsonem, krytykując historię rewizjonizmu na temat mitów założycielskich Rosji i Ukrainy, rozpadu Związku Radzieckiego i ekspansji NATO.

Stamtąd, przerywając Carlsonowi, Putin wypytywał go o wszystko, od wojny na Ukrainie i stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, po sprawę uwięzionego amerykańskiego reportera Iwana Gerszkowicza i sztuczną inteligencję.

Pod koniec rozmowy było jasne, że Putin nie ma zamiaru kończyć swojej brutalnej wojny z Ukrainą. Ale Carlson, który w zeszłym roku został wyrzucony z Fox, wydawał się gotowy do kapitulacji. Putin mówił dalej. Carlson, zmęczony wieloletnimi teoriami spiskowymi i pretensjami rosyjskiego przywódcy do Zachodu, podziękował mu i odszedł – a tym bardziej propagandowego spisku medialnego.

Analitycy twierdzą, że chęć Putina do rozmowy z Carlsonem wynikała częściowo z jego współczucia – były gospodarz stacji Fox przez lata wielokrotnie odrzucał krytykę Putina – oraz możliwości odwołania się do wyższych limitów MAGA Partii Republikańskiej w roku wyborczym. Może zwiększyć szanse Donalda Trumpa na reelekcję i przekonać Republikanów do dalszego blokowania amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Przez większą część wywiadu Carlson wyglądał na milczącego lub zdezorientowanego.

Nie zadał pytania o ataki Rosji na obszary cywilne lub infrastrukturę krytyczną na Ukrainie, w których zginęły tysiące ludzi. Nie wspomniano o zbrodniach wojennych stawianych rosyjskiemu przywódcy ani o przymusowej deportacji ukraińskich dzieci. Nie ma też pytań o masowe polityczne represje Rosji wobec krytyków Putina ani o długie wyroki więzienia wydawane zwykłym Rosjanom, którzy organizują antywojenne protesty.

Zamiast tego Carlson zadawał coraz głębsze pytania – w tym czy jakikolwiek światowy przywódca może być prawdziwym chrześcijaninem – czasami zdając się oskarżać Putina o głębokie państwo USA i promować inne teorie spiskowe.

Kiedy Carlson próbował interweniować w kilku momentach, prezydent skarcił go.

READ  Skutki klimatyczne zaostrzyły szereg chorób człowieka Kryzys klimatyczny

„Powiem wam, dojdę do tego. Ta konferencja dobiega końca. Może i jest nudna, ale wiele rzeczy wyjaśnia” – powiedział protekcjonalnym tonem Putin.

„To nie jest nudne. [I’m] „Nie wiem, jak to pasuje” – powiedział Carlson. Putin odpowiedział, że jest „zachwycony” i docenia to.

Duży problem z przesadnym wywiadem Tuckera Carlsona z Putinem

Dominacja Putina w wywiadzie z Carlsonem wyraźnie kontrastowała z tą, którą rosyjski przywódca otrzymał od austriackiego prezentera wiadomości Armina Wolfa, który w 2018 r. wielokrotnie rzucał mu wyzwanie i stawiał go w defensywie, zdobywając pochwały.

Carlson zdawał sobie sprawę, jak trudne jest przeprowadzenie wywiadu z coraz bardziej izolowanym autokratą, który od 24 lat unika pytań i dominuje w wywiadach.

Wspominając wywiad przeprowadzony później w pozłacanej sali frontowej Pałacu Kremlowskiego, Carlson stwierdził, że był zaskoczony początkiem wywiadu, „bardzo szczegółową historią powstawania Rosji sięgającą IX wieku”.

„Nie wiem dokładnie, co myślałem o wywiadzie. … Rok zajęło mi podjęcie decyzji, co to było” – powiedział Carlson w nagraniu wideo opublikowanym na swojej stronie internetowej. „Putin nie należy do osób, które udzielają wielu wywiadów. Niezbyt umie się tłumaczyć…. Ale się wyjaśnił.Spędza dużo czasu w niepotrzebnym świecie.

Carlson powiedział, że Putin nie przedstawił swojej sprawy spójnie, ale zdał sobie sprawę, że rosyjski przywódca „zranił się” odrzuceniem Zachodu.

Podczas długiego i chaotycznego wywiadu rosyjski przywódca ponownie przedstawił swoje uzasadnienia inwazji na Ukrainę.

„Jeśli uważają się za odrębny naród, mają do tego prawo. Ale nie na podstawie nazizmu, nazistowskiej ideologii” – powiedział Putin, dodając, że Ukraina jest krajem satelickim Stanów Zjednoczonych.

Prezydent powiedział także, że Moskwa wycofała swoje wojska z Kijowa do 2022 roku w ramach porozumienia pokojowego. W kwietniu 2022 roku Kijów odparł wkraczające ze stolicy wojsk rosyjskie.

READ  Chińskie samoloty przekraczają środkową linię Cieśniny Tajwańskiej

Wywiad Putina z Tuckerem Carlsonem pokazuje wpływ Kremla na GOP Trumpa

Putin w pewnym momencie stanowczo przestrzegł Zachód przed wysyłaniem własnych wojsk na wojnę na Ukrainę, po czym zastanawiał się, dlaczego Stany Zjednoczone wtrącają się w konflikt, zamiast zajmować się własnymi problemami. Waszyngton – stwierdził – powinien być gotowy na osiągnięcie porozumienia z Rosją w celu zakończenia wojny (ignorując oczywisty fakt, że Kijów się na to nie zgodzi).

„No cóż, jeśli ktoś chce wysłać wojska konwencjonalne, z pewnością doprowadzi to ludzkość na skraj bardzo poważnego konfliktu globalnego – to oczywiste” – powiedział Putin.

„Czy Ameryka tego potrzebuje? Dlaczego Tysiące mil od terytorium Twojego kraju. Nie masz nic lepszego do roboty? Masz problemy z granicami. Problemy związane z migracją, problemy z długiem publicznym. Ponad 33 biliony dolarów. Nie masz nic do roboty? Więc chcesz walczyć na Ukrainie? Czy nie byłoby lepiej negocjować z Rosją? Zawrzeć umowę?

„Uznając, że Rosja będzie walczyć o swoje interesy do końca, takie porozumienie powróci do zdrowego rozsądku” – powiedział Putin.

W niektórych swoich bezpośrednich komentarzach Putin powiedział, że reporter „Wall Street Journal” Iwan Gerszkowicz, który w zeszłym roku został zatrzymany podczas podróży reporterskiej do Jekaterynburga, został aresztowany „ponieważ pracował dla amerykańskich służb wywiadowczych”.

Putin powiedział, że Gerszkowicz – który od marca ubiegłego roku przebywa w więzieniu pod zarzutem szpiegostwa – „został złapany na gorącym uczynku podczas potajemnego otrzymywania tajnych informacji”.

Gerszkowicza, „Wall Street Journal” i Biały Dom stanowczo zaprzeczają stawianym mu zarzutom.

„Ivan jest dziennikarzem i dziennikarstwo nie jest przestępstwem. Wszelkie przedstawianie czegoś przeciwnego jest czystą fikcją” – napisano w czwartkowym oświadczeniu „The Journal”. „Iwan został niesprawiedliwie aresztowany i bezprawnie przetrzymywany przez Rosję przez prawie rok za wykonywanie swojej pracy, dlatego w dalszym ciągu żądamy jego natychmiastowego uwolnienia”.

READ  Pożary na Maui: Prawie 400 osób zaginęło na Maui w wyniku śmiertelnych pożarów – wynika z listy zarządzanej przez FBI – duży spadek w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami

Pod koniec ubiegłego roku Kreml oświadczył, że odrzucił „znaczącą ofertę”, w ramach której uwolniono Gerszkowicza i Paula Whelanów, byłego żołnierza piechoty morskiej USA więzionego w Rosji.

Jednak w rozmowie z Carlsonem Putin powiedział, że wierzy, że porozumienie w sprawie wymiany jest możliwe i ma nadzieję, że Gerszkowicz wróci do domu, jednak było „wiele gestów dobrej woli” i Moskwa „odeszła od nich”.