12 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sprzedaż detaliczna i dane przemysłowe w Chinach przekroczyły oczekiwania

Sprzedaż detaliczna i dane przemysłowe w Chinach przekroczyły oczekiwania

Obywatele kupują jedzenie na ulicznym straganie w Chengdu w prowincji Syczuan w Chinach, 22 czerwca 2021 r.

Przyszłe wydawnictwa | Przyszłe wydawnictwa | Obrazy Getty

Chiny ogłosiły we wtorek lepszy niż oczekiwano wzrost sprzedaży detalicznej, inwestycji w środki trwałe i produkcji przemysłowej na początku roku.

Publikacje danych łączą styczeń i luty, jak zwykle w Chińskim Biurze Statystycznym, aby uniknąć zakłóceń spowodowanych świętem Nowego Roku Księżycowego, które może przypadać w dowolnym miesiącu w zależności od roku.

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 6,7% rok do roku, wyprzedzając analityków ankietowanych przez Reuters o 3% wzrostu w porównaniu z rokiem poprzednim. Meble były jedyną kategorią, w której sprzedaż detaliczna spadła o 6%. Największy wzrost odnotowały produkty naftowe, złoto, srebro i biżuteria.

Inwestycje w aktywa trwałe wzrosły o 12,2%, znacznie powyżej oczekiwań na wzrost o 5%. Wśród inwestycji w środki trwałe, jeden z największych wzrostów odnotował produkcja high-tech, aż o 42,7%. Inwestycje infrastrukturalne wzrosły o 8,1%. Inwestycje w nieruchomości wzrosły o 3,7%, podczas gdy powierzchnia sprzedanych pięter handlowych spadła o 9,6%.

Lepiej wypadła również produkcja przemysłowa, która wzrosła o 7,5% wobec oczekiwanego wzrostu o 3,9%.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Stopa bezrobocia w miastach wzrosła w lutym do 5,5% w porównaniu ze styczniem, podczas gdy stopa bezrobocia dla osób w wieku 16-24 lat pozostała znacznie wyższa i wyniosła 15,3%.

„Gospodarka narodowa kontynuowała stabilne ożywienie, popyt na produkcję szybko rósł, miejsca pracy i ceny były ogólnie stabilne, nowe siły napędowe nadal się rozwijały, a wysokiej jakości rozwój osiągnął nowy postęp” – podał urząd statystyczny w oświadczeniu.

W zeszłym tygodniu rząd centralny Chin Ogłoszono oficjalny cel PKB na poziomie „około 5,5%” na rok.

Wielu ekonomistów stwierdziło, że cel jest ambitny, zwłaszcza po Ponowne pojawienie się przypadków Covid Fabryki zostały zmuszone do wstrzymania produkcji.

Nowe ograniczenia uderzyły w największe miasta, takie jak Shenzhen i Szanghaj, podczas najgorszej fali pandemii, jaką kraj widział od początkowego szoku nieco ponad dwa lata temu.

READ  Goldman Sachs zmniejsza szanse na recesję w USA w przyszłym roku