16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy odkryli sposób na usuwanie kurzu z paneli słonecznych bez użycia wody

Naukowcy odkryli sposób na usuwanie kurzu z paneli słonecznych bez użycia wody

Pył na panelach słonecznych znacznie zmniejsza ich wydajność, dlatego należy je utrzymywać w czystości. Ale jaki jest najlepszy sposób, aby to zrobić? Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) twierdzą, że mają rozwiązanie.


UnderstandSolar to bezpłatna usługa, która łączy Cię z najwyższymi ocenami instalacji słonecznych w Twojej okolicy, aby uzyskać spersonalizowane szacunki dotyczące energii słonecznej. Tesla oferuje teraz dopasowanie cen, dlatego ważne jest, aby kupować najlepsze ceny. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej i uzyskać swoje cytaty. – *ad.


Jednym z najczęstszych sposobów usuwania kurzu z paneli słonecznych jest spryskiwanie ich wodą. Ale to ogromne marnotrawstwo wody, zwłaszcza na terenach pustynnych, gdzie jest dużo farm fotowoltaicznych. Naukowcy z MIT zaobserwowali w Nowe badaniektóry został opublikowany w postęp naukowy:

Przy globalnej mocy fotowoltaicznej przekraczającej 500 GW szacujemy na podstawie raportów, że każdego roku na całym świecie zużywa się do 10 miliardów galonów wody do czyszczenia paneli słonecznych, co może zaspokoić roczne zapotrzebowanie na wodę nawet dwóch milionów ludzi. w krajach rozwijających się i słabo rozwiniętych.

Ponadto pranie na sucho uszkadza panele słoneczne.

Według naukowcówA Elektryczność statyczna może chronić panele słoneczne przed kurzem, co jest bardziej zrównoważonym rozwiązaniem. Jest to ważne, ponieważ jak zauważają naukowcy, na przykład „kumulacja kurzu wynosi 5 mg/cm2 Odpowiada około 50% utracie mocy wyjściowej. „

Wpływ nagromadzenia kurzu na moc wyjściową paneli słonecznych. Źródło: Postępy naukowe

Naukowcy osiągnęli to dzięki „indukcji ładunku wspomaganej przez pochłanianie wilgoci”. Adsorpcja zachodzi, gdy wilgoć z powietrza przylega do powierzchni cząstek kurzu. Kosmos Krótkie tłumaczenie Jak to działa:

Nowa technologia polega na przejściu prostej elektrody — przewodnika prądu, którym może być prosty metalowy pręt — tuż nad powierzchnią panelu słonecznego. Pole elektryczne generowane przez elektrodę powoduje, że cząsteczki kurzu również zostają naładowane elektrycznie.

Ten sam ładunek pyłowy jest następnie nakładany na powierzchnię panelu słonecznego przez warstwę przewodzącą o grubości kilku nanometrów. Naukowcy obliczyli zakres wysiłku, jaki należy zastosować, aby przezwyciężyć przyciąganie grawitacyjne i adhezję, dzięki czemu cząsteczki kurzu są wypychane z powierzchni, aż opadają.

W skali iw praktyce, autorzy sugerują, że każdy panel słoneczny może być wyposażony w poręcz z każdej strony, z elektrodą rozciągającą się w poprzek panelu. Mały silnik elektryczny, prawdopodobnie wykorzystujący nawet energię elektryczną z samego panelu, może napędzać system pasów, aby przesuwać elektrodę w przód iw tył.

Ta metoda działa w środowiskach, w których wilgotność otoczenia wynosi 30% lub więcej, a większość pustyń może: osiągnąć wilgotność około 30%.

READ  Dow futures: czego potrzebuje teraz hossa; Skoncentruj się na sześciu akcjach, Tesla Rival Xpeng On Tap

Co sądzisz o proponowanej metodzie czyszczenia paneli słonecznych? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Czytaj więcej: Te lekkie, cienkie, elastyczne panele słoneczne „odklejają się” i przyklejają do powierzchni

FTC: Używamy linków afiliacyjnych, aby zarabiać. jeszcze.


Subskrybuj Electrek na YouTube, aby otrzymywać ekskluzywne filmy i zasubskrybuj notacja dźwiękowa.