15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SpaceX wystrzeliwuje rakietę Falcon 9 z przylądka Canaveral podczas rekordowego 18. lotu – Lot kosmiczny teraz

SpaceX wystrzeliwuje rakietę Falcon 9 z przylądka Canaveral podczas rekordowego 18. lotu – Lot kosmiczny teraz
Rakieta Falcon 9 wznosi się po niebie, wysyłając 23 satelity Starlink V2 Mini na niską orbitę okołoziemską. Był to 18. start i lądowanie tej rakiety, której ogon ma numer 1058. Zdjęcie: Michael Caine

W piątkowy wieczór SpaceX pobiło kolejny rekord ponownych lotów, wystrzeliwując 23 dodatkowe satelity Starlink na pokładzie rakiety Falcon 9 podczas swojego 18. lotu.

Misja Starlink 6-26 wystartowała z Space Launch Complex 40 (SLC-40) na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral o 20:37 EDT (0037 UTC 4 listopada). Wysłał 23 satelity Starlink V2 Mini na niską orbitę okołoziemską, co zwiększy liczbę satelitów Starlink wystrzelonych w 2023 roku do 1711.

Dopalacz używany w tej misji, numer ogonowy B1058, jest najstarszym obecnie latającym wzmacniaczem Falcona 9. Po raz pierwszy poleciał 30 maja 2020 r., wysyłając byłych astronautów NASA Boba Behnkena i Douga Hurleya na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji Demo-2. Był to pierwszy lot komercyjnego programu załogowego z astronautami na pokładzie. Od tego czasu SpaceX wykonało siedem misji z rotacją załogi na stację orbitalną, a także dwie misje specjalne dla astronautów.

Po starcie wzmacniacz wylądował na dronie „A Shortfall of Gravitas” po około ośmiu i pół minutach misji.

Rakieta Falcon 9, która wyniesie misję Demo-2, jest ozdobiona logo NASA „robaka”, które zostało wycofane z oficjalnego użytku w 1992 roku. Źródło zdjęcia: SpaceX

Ponieważ SpaceX kontynuuje prace nad dodaniem funkcji Dragon do SLC-40 za pomocą nowej wieży dostępowej dla załogi, piątkowa misja będzie oznaczać 152. start orbitalny firmy od czasu, gdy zaczęła ona korzystać z platformy startowej. Będzie to 207. masowy start z tego miejsca.

SpaceX wystrzeliło 52. w tym roku Starlink, ale pracuje także nad kolejną misją w Launch Complex 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego. W czwartek NASA ogłosiła kolejne dwudniowe opóźnienie startu. To już trzeci raz, kiedy misja została przełożona z powodu problemu z jednym z silników Draco na pokładzie statku Cargo Dragon, który będzie latał tą misją. Premiera planowana była wcześniej na 3, 5 i 7 listopada.

„Podczas wstępnego ładowania paliwa w ramach przygotowań do misji CRS-29 zespoły zidentyfikowały wyciek NTO (utleniacza czterotlenku azotu) w zaworze paliwa Draco, co zgodnie ze standardową procedurą wymagało tymczasowej przerwy w pracy w celu usunięcia usterek” – podała NASA w oświadczeniu. . oświadczenie. „Zespół sprawdził zawór i jego dane i podjął decyzję o wymianie wirnika.”

READ  Kosmiczny Teleskop Hubble'a pokazuje sieć A z oszałamiającym nowym obrazem

Celem 29. misji Programu Usług Zaopatrzenia Komercyjnego SpaceX jest obecnie wystrzelenie o godzinie 20:28 EDT 9 listopada (01:28 UTC 10 listopada).

Naszywka misji SpaceX CRS-29 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zdjęcie: SpaceX