1 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Burze słoneczne zmierzają w stronę Ziemi. Ale co to naprawdę oznacza?

Burze słoneczne zmierzają w stronę Ziemi.  Ale co to naprawdę oznacza?

Federalni prognostycy ogłosili w piątkowe popołudnie, że „zaburzenia geomagnetyczne” spowodowane nadchodzącymi burzami słonecznymi prawdopodobnie będą pojawiać się na Ziemi od soboty i będą trwać przez następny tydzień.

„Ostatnie erupcje mas koronalnych opuściły Słońce i mogą dotrzeć do Ziemi przynajmniej w momencie uderzenia pioruna”. Centrum prognoz pogody kosmicznej – stwierdził w oświadczeniu. „Wczesne skutki mogą nastąpić już 4 listopada”.

NASA Opisuje koronalny wyrzut masy W postaci „ogromnych bąbelków plazmy koronalnej, połączonych liniami intensywnego pola magnetycznego, wyrzucanych ze Słońca w ciągu kilku godzin”. Agencja kosmiczna twierdzi, że często wyglądają jak „ogromna skręcona lina” i mogą pojawiać się w wyniku rozbłysków słonecznych lub eksplozji na powierzchni Słońca.

„Ostatni koronalny wyrzut masy, który miał miejsce 3 listopada, będzie prawdopodobnie miał komponent skierowany w stronę Ziemi i może dotrzeć do Ziemi później” – dodało centrum prognoz. Kolejne wydarzenie słoneczne spodziewane jest w dniach 8–10 listopada.

„Cała ta aktywność stanowi interesujące wyzwanie dla prognozowania, a warunki prognozy są wciąż w trakcie oceny, ale zaburzenia geomagnetyczne w okresie od 4 do 10 listopada stają się coraz bardziej prawdopodobne” – stwierdziło centrum. „Prognozy prawdopodobnie zostaną zaktualizowane”.

Prywatna strona SpaceWeather.com Powiedział, że w sobotę prawdopodobnie wystąpi niewielka burza geomagnetyczna.

Co to jest burza słoneczna?

Burza słoneczna to zaburzenie na Słońcu, które może mieć wpływ na Ziemię i resztę Układu Słonecznego. Towarzyszą mu rozbłyski słoneczne, koronalne wyrzuty masy i inne formy pogody kosmicznej, takie jak zorza polarna.

Jak ta wiadomość wpłynie na mnie?

Jednym z aspektów burz słonecznych wpływających na Ziemię jest wzrost liczby obserwacji zorzy polarnej (znanej również jako zorza polarna). Choć synoptycy federalni nie przedstawili jeszcze prognozy zorzy polarnej, SpaceWeather.com „Obserwatorzy zorzy polarnej powinni robić sobie nadzieje” – być może w niedzielę – powiedział.

READ  Zespół Webba Space Telescope wprowadza 18 punktów światła gwiazd do sześciokątnej formacji

Ponadto w najgorszym przypadku, którego nie przewidziano jeszcze w bieżących prognozach, silne burze geomagnetyczne mogą zakłócać sieć elektryczną, pogarszać sygnały GPS, zwiększać opór orbitalny satelitów i stwarzać ryzyko Promieniowanie dla załóg linii lotniczych i astronautów. Centrum prognoz podało.

więcej: Miłośnicy Aurory, radujcie się. Rok 2024 może być świetnym rokiem dla zorzy polarnej ze względu na maksimum słoneczne