24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sojusznicy USA i G7 mogą usunąć status „najbardziej preferowanego kraju” Rosji

Sojusznicy USA i G7 mogą usunąć status „najbardziej preferowanego kraju” Rosji

Prezydent USA Joe Biden wygłosił uwagi na zimowym spotkaniu Demokratycznego Komitetu Narodowego (DNC) 10 marca 2022 r. w Waszyngtonie. REUTERS / Jonathan Ernst

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 10 marca (Reuters) – Stany Zjednoczone wraz z grupą siedmiu narodów i Unią Europejską przeniosą się w piątek, aby zlikwidować status „uprzywilejowanego kraju” Rosji po inwazji na Ukrainę, jak twierdzi wielu zaznajomionych z sytuacją. Reutera.

Prezydent Joe Biden ogłosi plany w Białym Domu o 10:15 czasu wschodniego (1515 GMT), jedno ze źródeł, które wypowiadało się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Biały Dom powiedział, że Biden ogłosi „kroki, które należy podjąć w celu zapewnienia, że ​​Rosja nadal będzie pociągana do odpowiedzialności za niesprowokowaną i niesprawiedliwą wojnę z Ukrainą”, ale nie ujawnił żadnych szczegółów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rosja nazywa swoje działania na Ukrainie „operacją specjalną”.

Usunięcie preferowanego przez Rosję statusu narodowego utorowałoby drogę Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom do nałożenia ceł na szeroki wachlarz rosyjskich towarów, dodatkowo zwiększając presję na gospodarkę, która już zmierza w kierunku „głębokiej recesji”.

Zjednoczone wysiłki Waszyngtonu, Londynu i innych sojuszników doszły do ​​bezprecedensowych sankcji, restrykcji eksportowych i restrykcji bankowych, mających na celu wywarcie presji na rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, by zakończył wielką wojnę w Europie po drugiej wojnie światowej.

Każdy kraj musi wprowadzić zmianę w pozycji handlowej Rosji w oparciu o własne procesy narodowe, powiedzieli obaj.

W Stanach Zjednoczonych Kongres będzie potrzebować działań, aby zakończyć rosyjski status „stałych stosunków handlowych” (PNTR), ale prawodawcy po obu stronach – i po obu stronach przejścia politycznego – już zasygnalizowali swoje poparcie, powiedzieli dwaj urzędnicy.

READ  Trzech funkcjonariuszy z Nowego Jorku rannych w ataku nożem, podejrzany postrzelony w pobliżu sylwestrowej kuli

„Prezydent Biden i administracja oklaskiwają ponadpartyjne kierownictwo Kongresu i jego wezwania do wycofania PNTR” – powiedział jeden z urzędników, dodając, że Biały Dom będzie współpracował z prawodawcami, aby uchwalić cofnięcie statusu Rosji.

Bezprecedensowe sankcje nałożone na rosyjskie banki i elity, wraz z ograniczeniami eksportu technologii, już pogrążyły rosyjską gospodarkę, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że w tym roku pogrąży się ona w „głębokiej recesji”. .

W 2019 roku Rosja była 26. największym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych, z około 28 miliardami dolarów wymienionymi między dwoma krajami, według amerykańskiego biura przedstawicielstwa handlowego.

Towary importowane z Rosji to między innymi paliwa mineralne, metale szlachetne i kamień, żelazo i stal, nawozy i chemikalia mineralne, z których wszystkie mogą zostać obciążone wyższymi podatkami, gdy Kongres podejmie działania mające na celu zniesienie preferowanego przez Rosję statusu handlu narodowego.

Biden we wtorek nałożył natychmiastowy zakaz importu rosyjskiej ropy i energii. Czytaj więcej

Niektórzy gubernatorzy USA nakazali już prowadzonym przez rząd sklepom monopolowym zaprzestanie sprzedaży rosyjskiej wódki i alkoholu destylowanego w solidarności z narodem ukraińskim. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Steve’a Hollanda i Andrei Shalal w Waszyngtonie; Montaż przez Christophera Cushinga i Michaela Perry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.