15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Siły Tigran ogłaszają wycofanie się z regionu Tigre w Etiopii | Wiadomości o konfliktach

Siły Tigray walczące z rządem federalnym twierdzą, że wycofały się z sąsiedniej północnej Etiopii jako krok w kierunku możliwego zawieszenia broni po 13 miesiącach brutalnej wojny.

W liście do Debretsion Gebremichael, przywódcy Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigray (TPLF), partii politycznej, która kontroluje znaczną część północnego Tigray, napisał: „Mamy nadzieję, że nasz śmiały wyjazd będzie decydującym otwarciem na pokój.

Jego list wezwał ONZ do nałożenia sankcji na Etiopię i jej sojusznika Erytreę oraz do powstrzymania wycofywania obcych wojsk z Tigre.

Konflikt wybuchł w listopadzie 2020 r. między rządem federalnym a TPLF, która dominowała w polityce etiopskiej przez prawie 30 lat, zanim premier Abi doszedł do władzy w 2018 r.

Abi, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2019, obiecał szybkie zwycięstwo. Jego oddziały zdobyły McClellan, stolicę Tigray, pod koniec listopada, ale do czerwca siły Tigrii rozpoczęły kontratak, w którym odbiły znaczną część swojego terytorium i rozszerzyły swoje walki na sąsiednią Amharę i Afar. Pod koniec listopada armia etiopska rozpoczęła ofensywę, która odepchnęła nacierające siły Tygrysów o setki kilometrów.

Rzecznik TPLF Getachew Reda powiedział, że wojska Tygrysu opuszczają Amharę i Afar.

„Zdecydowaliśmy się wycofać z tych terenów do Tigre. Chcemy otworzyć drzwi do pomocy humanitarnej” – powiedział Kedahsu.

„Nie jesteśmy zainteresowani zdobyciem prowincji Afar. Nie jesteśmy zainteresowani negocjowaniem trudnej umowy w Addis Abebie ”- dodał:„ Interesuje nas tylko zapewnienie, że oblężenie narzucone naszym ludziom zostanie przerwane.

Decyzja o wycofaniu się do Tigray została podjęta kilka tygodni temu, powiedział Getachew, a później napisał na Twitterze: „Właśnie zakończyliśmy wycofywanie naszych żołnierzy z obszarów #Amhara i #Afar”.

Ale rzeczniczka Abby, Billene Seyoum, powiedziała, że ​​ogłoszenie to zatuszuje militarną porażkę.

„TPLF poniósł ogromne straty w ostatnich tygodniach, więc szuka „strategicznego odwrotu”, aby zrekompensować porażkę – powiedział AFP.

READ  Peng Shuai: Lider WTA mówi, że nowe nagranie chińskiej gwiazdy tenisa nie wystarczy, aby zapewnić mu bezpieczeństwo

„Nadal istnieją kieszenie w regionie Amhara, gdzie są na innych frontach, próbując otworzyć konflikt”.

W drugim najbardziej zaludnionym kraju Afryki wojna zdestabilizowała i tak już słaby region, wysłała dziesiątki tysięcy uchodźców do Sudanu, wypędziła z wojny etiopskich żołnierzy – rozdartą Somalię i wysłała wojska z sąsiedniej Erytrei.

Dziesiątki tysięcy ludzi zostało zabitych, około 400 000 grozi głód w Tygrysie, a 9,4 miliona ludzi w północnej Etiopii potrzebuje pomocy żywnościowej w wyniku konfliktu.

Szef DPLF, Depression, powiedział, że ma nadzieję, że wycofanie Digrayana z Afar i Amhary zmusi społeczność międzynarodową do zapewnienia, że ​​pomoc żywnościowa trafi do Digrai.

ONZ już wcześniej oskarżyła rząd o egzekwowanie praktycznego embarga – oskarżeniu, któremu rząd zaprzeczył.

„Wtedy to po prostu do nas dotarło [us] Jeśli się wycofa, społeczność międzynarodowa zrobi coś z sytuacją w Tygrysie, ponieważ nie może już wykorzystywać faktu, że nasze siły atakują Amharę i Afar jako wymówki ”- powiedział Ketasu Reuterowi.

Inne propozycje zawarte w liście obejmują uwolnienie więźniów politycznych – tysiące zatrzymanych zostało zatrzymanych przez rząd – oraz wykorzystanie międzynarodowych śledczych do ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne.

W zeszłym tygodniu ONZ zgodziła się wszcząć niezależne śledztwo w sprawie naruszeń praw człowieka w Etiopii, czemu zdecydowanie sprzeciwia się etiopski rząd.

Międzynarodowi mediatorzy, w tym Unia Afrykańska i Stany Zjednoczone, wielokrotnie próbowali doprowadzić do zawieszenia broni między obiema stronami i zezwolić na pomoc dla Tygrysu, ale obie strony odmawiały, dopóki nie zostały spełnione pewne warunki.

Stany Zjednoczone powiedziały w poniedziałek, że wycofanie się Tygrysów do ich północnej twierdzy „otworzy drzwi do szerszej dyplomacji”.

„Jeśli zobaczymy, że siły Tygrysu wracają do Tygrysu, cieszymy się z tego” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Nate Price. „To jest coś, co to nazywamy i mamy nadzieję, że otworzy to drzwi do szerszej dyplomacji”.

READ  Propozycja wyborcza Donalda Trumpa odrzucona przez Republikanów
Etiopskie miasto Lalibela ma duchowe znaczenie dla milionów etiopskich prawosławnych chrześcijan. [Tiksa Negeri/Reuters]

Dekloy Zebramikel, etiopski pisarz, który dokumentował walki, powiedział Al Jazeerze, że siły Tigranu „utknęły między młotem a kowadłem”.

„Społeczność międzynarodowa wywiera dużą presję na rząd etiopski, aby udzielił pomocy wychodzącym siłom tygrysów w obszarach Afar i Amhara, aby przekonać rząd etiopski.

Dekloy powiedział, że w oparciu o możliwość kolejnej inwazji nie ma możliwości rozbrojenia, nawet jeśli siły Tygrysu wycofają się do Tigray.

„Wiedzą, że rozbrojenie będzie oznaczało, że następnego dnia rząd etiopski i erytrejski najedzie na Tigre i odwiedzą zniszczenia, jakich doświadczyły siły etiopskie i erytrejskie, gdy były w Tigre w zeszłym roku.