24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Siedem osób zginęło, gdy huragan wybuchł w Iowa, powodując poważne szkody w pobliżu Des Moines

Siedem osób zginęło, gdy huragan wybuchł w Iowa, powodując poważne szkody w pobliżu Des Moines

National Weather Service otrzymała 42 raporty o huraganach w południowo-środkowej i południowo-zachodniej części Hockey State (niektóre z nich były duplikatami raportów o tym samym Twisterze), co było gorsze niż obawiali się prognostycy.

Najbardziej niszczycielska służba meteorologiczna dotycząca huraganów określiła ją jako „dużą i bardzo niebezpieczną”, z kilkoma ostrzeżeniami przed huraganami w „szczególnie niebezpiecznej sytuacji”. Rodzicielskie burze wirujące lub superkomórki zaobserwowano w odległości 150 mil, a główny huragan hrabstwa Madison mógł znajdować się na ziemi przez ponad godzinę.

W hrabstwie Madison znajduje się miasto Winterset, które zostało zniszczone przez Twistera. Około 40 km na południowy zachód od Des Moines, hrabstwo Winterset słynie z siedziby i miejsca narodzin aktora Johna Wayne’a.

Przemawiając na wczesnej konferencji prasowej w niedzielę, Ayala powiedziała: „To najgorsza sytuacja, jaką ktokolwiek widział od dłuższego czasu. Będzie miała wpływ na nadchodzące lata”.

Silny wiatr wiał nad obszarem Carver Road około trzech mil od Winterset. Ayala szacuje, że zniszczonych zostało od 20 do 30 domów po obu stronach drogi, a szkody zlokalizowane były poza miastem. Ayala powiedziała, że ​​stanowe i lokalne służby ratownicze w całym stanie Iowa udały się do najbardziej dotkniętych obszarów, aby pomóc w poszukiwaniach. Wczesnym niedzielnym rankiem nikogo nie znaleziono.

Lokalni wolontariusze i kościoły zgłosiły się na ochotnika do zapewnienia schronienia przesiedlonym mieszkańcom Iowas. Ayala chwaliła jedność społeczności, ale zachęcała ludzi do trzymania się z dala od uszkodzonych miejsc, aby dać przestrzeń bliskim lub tym, którzy stracili domy.

„Jesteśmy małą społecznością, ale dbamy o siebie nawzajem” – powiedziała Ayala. „Wielu wolontariuszy przyszło nam z pomocą. Zależy im. Zamierzamy się odbudować, ale razem potrzebujemy czasu na wyzdrowienie.

Widziałem huragan Obserwator pogody Na międzynarodowym lotnisku Des Moines cały ruch lotniczy został na krótko wstrzymany, a pasażerowie zostali ewakuowani do podziemnych schronów. Tysiące mieszkańców nie było elektryczności z powodu burzy w późną sobotę.

Gubernator stanu Iowa Kim Reynolds (R) wydał zawiadomienie o katastrofie dla tego obszaru w sobotę wieczorem. Przeznaczenie zasobów państwowych na działania związane z wylesianiem i odbudową. „Nasze serce kieruje się do wszystkich dotkniętych śmiertelnymi burzami, które dziś zniszczyły nasz stan” – powiedział.

READ  Hezbollah twierdzi, że szersza wojna na Bliskim Wschodzie jest możliwa, jeśli ofensywa w Gazie będzie kontynuowana

„Kevin i ja modlimy się z mieszkańcami Iowa za tych, którzy stracili życie i za rannych. W tej chwili boli nas serce, ale wiem, że mieszkańcy Iowa wystąpią razem, aby pomóc w potrzebie. Oni już istnieją” – dodał Reynolds. .

W północnym Missouri, północnym Illinois, południowym Wisconsin, północnej Indianie i zachodnim Ohio odnotowano ekstremalne poziomy gradu i podmuchów dochodzących do 80 mil na godzinę. Burze z piorunami znikną w nocy. Kolejna runda burz, z możliwością huraganu, spodziewana jest w niedzielę od północno-wschodniego Teksasu do południowego Ohio, zagrażając północnemu Arkansas i południowemu Missouri.

Pomimo ograniczonej niestabilności lub „soku” na burzę, w sobotę miało miejsce środowisko charakteryzujące się intensywnym obiegiem objętości. Południowo-wschodnie wiatry poprzedzające strefę niskiego ciśnienia przyniosły w latach 60. nutę temperatury i wilgotności. Chociaż normalnie nie powoduje strasznych silnych burz, wyjątkowej zmiany kierunku wraz z prędkością i wysokością wiatru, wszelkich chmur, które urosły wystarczająco wysoko, aby podlegały silnej rotacji wielkości.

Po popołudniowej rundzie cichych „burz głodu” około godziny 15:00 szybko uformowały się cztery superkomórki w południowo-zachodnim stanie Iowa, na wschód od rzeki Missouri. Nie tak dawno, pomimo okazjonalnych obrotów, komórki zaczęły ze sobą kolidować.

Dopiero wtedy komórka burzowa na południu tej linii zaczęła się wzmacniać. W wielu przypadkach burza południowa staje się silniejsza z powodu braku sąsiadów na południu, co zapobiega infiltracji gorącego wilgotnego powietrza, które zapewni paliwo potrzebne do znacznego wzmocnienia.

O 15:45 burza po raz pierwszy pojawiła się groźnie, gdy zbliżyła się do Corning w hrabstwie Adams na drodze stanowej 34, która zaczęła ujawniać „ograniczony obszar słabego echa” lub dziurę w kształcie pączka na radarze. Próżnia pojawia się tam, gdzie nie może padać, a okresowe opady przypominające huragan, odpowiadają silnej poprawie. Obowiązuje ostrzeżenie przed huraganem. Istnieje kilka doniesień o krótkim huraganie Touch Town na południe od Corning.

Burza przesuwa się na północny wschód, gdy ostrzeżenie obejmuje dystrykty Adams i Adair. Po godzinie 16 Służba Meteorologiczna w Des Moines ostrzegła, że ​​„potwierdzony huragan Green Valley znajduje się w pobliżu jeziora”. Poruszał się na północny wschód z prędkością 45 mil na godzinę. Gdy burza przeszła przez Orient, na radarze pojawił się charakterystyczny „skok gradu”, gdzie łowcy burzy ogłosili, że złamali grad o średnicy około 3 cali.

READ  Aniołowie zdobyli 13 obiegów w trzeciej rundzie. Góry Skaliste

O 16:10 doniesienia wskazywały, że huragan wciąż był na lądzie, kiedy to pod miastem Winterset wydano nowe ostrzeżenie przed huraganem. Huragan został jeszcze potwierdzony o 16:25, co wskazuje, że stale lub prawie nieprzerwanie znajdował się na ziemi.

Huragan zaostrzył się dramatycznie tuż przed 16:30, ao 16:34 huragan Winterset uderzył w południowo-wschodnią część obszaru metra Des Moines, dodając nowe ostrzeżenie przed huraganem o 16:34.

Następnie huragan przeszedł o 4:55 na północ od Patterson Near Fram Concrete Construction i Lyon Enterprises, przejechał międzystanową 35 między Bevington i Cumming o 17:00 i uderzył w Norwich o 17:08.

O 17:12 huragan uderzył w skrzyżowanie autostrady 65 w pobliżu zjazdu 70 na 14 ulicy Południowo-Wschodniej. Dzielnice na północ od autostrady 65-Route 5 są następne o 17:18, w tym Avon Lake, Carlisle Sports Complex i Southeast Army Post Road.

Huragan mógł przemieścić się na północny wschód od Newton i na północny zachód od Kellogg krótko przed 18:30, przed przekroczeniem autostrady 163 o 17:30 i przekroczeniem autostrady międzystanowej 80 o 17:47.

Po godzinie 18:00 otrzymano kilka doniesień o „dużym i bardzo niebezpiecznym” huraganie, który przeszedł przez dzielnice Poweshiek, Tama, Marshall i Jasper, prawdopodobnie między 18:04 a 18:30. Zanim burza w końcu się roztopiła, cykl zintensyfikował się na chwilę i wylądował ponownie między Toledo a Elderboro o 18:40.

Kilka dodatkowych huraganów, w tym kilka godnych uwagi, uderzyło w południową Iowa, pozostawiając ogromne zniszczenia. Kilka zestawów „bliźniaczych” huraganów zaobserwowano w hrabstwach Lucas i Wayne w południowo-środkowej części Iowa.

Nadzwyczajne zjawisko siły

Zakładając, że nie wzniósł się między potwierdzeniem w pobliżu jeziora Green Valley a przekroczeniem autostrady międzystanowej 80, huragan monitorowany przez Winterset mógł nieprzerwanie znajdować się na ziemi nawet przez godzinę i 40 minut. Mógł przebyć ponad 70 mil. Dodatkowy huragan został potwierdzony po tym, jak burza minęła północny wschód od autostrady międzystanowej 80, więc „rodzina tornad” mogła trwać dłużej niż dwie godziny.

Chociaż dynamika wiatru z pewnością przemawiała na korzyść wysokiej klasy huraganu, to ze względu na niewielką niestabilność wiarygodność w ten wniosek była niska. Centrum prognoz burzowych National Weather Service podniosło poziom 2 do 2 z 5 z „niewielką szansą” na złą pogodę. Poważny huragan Wydarzenie było „niskie” do rana, co zwiększyło ryzyko do poziomu 3.

Chociaż huragany zwykle zmieniają się w Iowa wiosną i latem, ekstremalne zwroty akcji na początku roku kalendarzowego są dość niezwykłe. Wcześniej, w styczniu 1967 roku, w sobotę na początku tego roku w stan nawiedził huragan. Tego dnia jeden huragan EF4, dwa EF3 i osiem huraganów EF2 przetoczyły się przez południowo-wschodnią Iowa.

Pod koniec ubiegłego roku nietypowy wybuch huraganu, który uderzył późną jesienią, spowodował wielkie zniszczenia w całym stanie Iowa. Ta grudniowa erupcja miała ponad 60 huraganów, ocenianych jako 21 EF2, ustanawiając dzienny rekord Iowa. W grudniu zgłoszono huragany w zachodniej i środkowej Iowa. Ale żaden z twisterów w tej erupcji nie był tak silny jak sobota, która mogła być przynajmniej EF3.

Ostatni huragan, który uderzył w Iowa w zeszłą sobotę, była w sobotę. EF3 monitorował najsłabiej zaludnione obszary stanu i nikt nie zginął ani nie został ranny. Jeśli badania uszkodzeń potwierdzą, że najnowszy huragan jest silniejszy niż początkowo szacowano, będzie to pierwszy huragan EF4 w stanie od 2013 roku.

W tym roku niezwykła październikowa erupcja wywołała gwałtowny huragan w północno-zachodniej części stanu Iowa. Jednak epicentrum zostało zgłoszone poniżej dna Oceanu Spokojnego, nikt nie zginął ani nie został ranny. Sobotni huragan Pierwszy śmiertelny huragan w Iowa od maja 2019 r. i niszczycielski EF5 w maju 2008 r. zabił dziewięć osób w stanie, ponieważ spowodował dziewięć zgonów.

Oczekuje się, że huragany ponownie wybuchną w niedzielę po południu i w nocy, gdy nowy system huraganów rozwija się w Teksasie i wieje nad Środkowym Zachodem. Służba Meteorologiczna ogłosiła poziom 3 jako „podwyższone” ryzyko do 5 w przypadku silnych burz od północnego Arkansas po południowo-wschodnie Missouri. Rozległy poziom 2 z 5 zagrożeń dla silnych burz obejmuje obszar od północno-wschodniego Teksasu do środkowego Kentucky i obejmuje Little Rock, Memphis i Louisville.

„Spodziewane są pewne huragany i wiatry o sile huraganu, szczególnie w północnym Arkansas i części południowego Missouri tego wieczoru” – napisała służba meteorologiczna.

Jason Samenov przyczynił się do powstania tego raportu.