24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niedawne wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: komunikaty na żywo

Niedawne wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: komunikaty na żywo

Deklaracja Rosji o korytarzach humanitarnych deportujących ludność cywilną do Rosji i na Białoruś jest „nie do zaakceptowania”, nalegając, aby ludzie ze stref wojennych mogli wjeżdżać na zachodnią Ukrainę lub do krajów UE.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło sześć korytarzy ewakuacyjnych i poinformowało, że osiągnęło wstępne porozumienie ze stroną ukraińską: jeden od stołecznego Kijowa do Komal na Białorusi; Dwa poważnie dotknięte miasta portowe, Mariupol do Zaporoże w południowo-wschodniej Ukrainie i Rostów nad Donem w południowej Rosji; Jeden z Charkowa do obwodu Biełgorod w Rosji; Zarówno od Sumi do Biełgorod, jak i do Połtawy we wschodnio-środkowej Ukrainie.

Po niedzielnych rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Rosja poinformowała, że ​​korytarze zostały otwarte na osobistą prośbę prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Macron zaprzeczył, jakoby Rosja słyszała o korytarzach humanitarnych na Ukrainie prowadzących do Rosji.

Niektórzy lokalni przywódcy powiedzieli, że nie potwierdzili tymczasowego zawieszenia broni, a ukraińska wicepremier Irina Vareshuk opublikowała na kanale prezydenckim wideo, w którym stwierdza, że ​​proponowane drogi wyjścia są „nie do zaakceptowania”.

„To niedopuszczalna odmiana otwierania korytarzy humanitarnych” – powiedział w filmie. „Nasi ludzie nie pojadą na Białoruś, więc polecą do Federacji Rosyjskiej”.

„Mam nadzieję, że prezydent Francji Emmanuel Macron rozumie, że jego imię i szczere wysiłki na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy i cudzoziemcom są w rzeczywistości wykorzystywane i manipulowane przez Federację Rosyjską”.

Ukraina oskarżyła Rosję o sabotowanie dwóch poprzednich prób ewakuacji ludności cywilnej w weekend, a niedawne ogłoszenie z Moskwy nadeszło, że jej siły nieustannie bombardują lotniska i miasta na Ukrainie.

„Nie mamy potwierdzenia rozpoczęcia zawieszenia broni”. [or was] Wyjechał na ten dzień ”- powiedział zastępca burmistrza Mariupola, Siergiej Orłow, Powiedział BBCOd kilku dni w mieście nie ma prądu, ciepła, wody czy telefonów i trudno zebrać informacje, że rosyjski atak pocisków trwa. „Droga nie jest bezpieczna” – powiedział.

READ  Oto pierwsze spojrzenie na nową rakietę Vulcan firmy United Launch Alliance

Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov powiedział: „Szczegółowe informacje o korytarzach humanitarnych zostały wcześniej przekazane stronie ukraińskiej oraz wyspecjalizowanym strukturom ONZ, OBWE i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża”.

Nie przedstawił żadnych dowodów na to, że ukraińscy „nacjonaliści” byli odpowiedzialni za zabicie czterech cywilów w próbie usunięcia Mariupola w niedzielę wieczorem.