26 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Shell porzuca biznes naftowo-gazowy w Rosji

Shell porzuca biznes naftowo-gazowy w Rosji

Brytyjska firma naftowa poinformowała w poniedziałek, że rezygnuje z 27,5% udziałów w instalacji skroplonego gazu ziemnego Sachalin-2, 50% udziałów w projekcie zagospodarowania złóż Salem na Zachodniej Syberii i 50% udziałów na półwyspie. projekt eksploracyjny Gedan na północno-zachodniej Syberii.

„Jesteśmy wstrząśnięci utratą życia na Ukrainie, której ubolewamy w wyniku bezsensownego aktu militarnej agresji, zagrażającego bezpieczeństwu Europy” – dodał. muszle (RDSA) CEO Ben van Beurden powiedział w oświadczeniu.
Ruch powłoki następuje BP (BP) W niedzielę ogłosił, że zrezygnował z jednej z największych inwestycji zagranicznych, aby Rosja mogła ją opuścić 19,75% akcji Rosnieftu oraz stowarzyszone wspólne przedsięwzięcia. Analitycy powiedzieli w poniedziałek, że BP może zarobić ponad 26 miliardów dolarów, ponieważ pozbywa się swojej działalności w tym kraju.

„Nasza decyzja o wyjściu jest decyzją, którą podejmujemy z przekonaniem” – powiedział Van Burden. Nie możemy – i nie będziemy – stać bezczynnie”.

Shell zarobił około 700 milionów dolarów w 2021 r. dzięki joint ventures Sachalin i Saleem. Pod koniec roku wyceniła swoje udziały w Rosji na około 3 miliardy dolarów, a firma stwierdziła, że ​​rezygnacja z projektów Gazpromu prawdopodobnie skutkować będzie odpisami z tytułu utraty wartości.

Firma była jedną z pięciu firm, które udzieliły 50% finansowania i gwarancji na szacowany koszt 9,5 mld euro (10,6 mld USD) na budowę gazociągu Gazprom Nord Stream 2 pod Bałtykiem między Rosją a Niemcami. Projekt faktycznie zatrzymał się w zeszłym tygodniu, kiedy niemiecki kanclerz Olaf Schulz powiedział, że kraj wstrzyma certyfikację rurociągu.

W Rosji nadal obecne są inne zachodnie koncerny energetyczne, w tym: ExxonMobil (XOM)która działa tam od ponad 25 lat.

Jej spółka zależna, Exxon Neftegas Limited, posiada 30% udziałów w Sachalinie-1 – ogromnym projekcie naftowo-gazowym zlokalizowanym na Wyspie Sachalin na Dalekim Wschodzie Rosji. Realizuje projekt od 1995 roku w imieniu konsorcjum, w skład którego wchodzą partnerzy japońscy i indyjscy oraz dwie spółki zależne Rosnieftu.

READ  Buttigieg wzywa prezesów linii lotniczych do zapewnienia niezawodności tego lata po falach zawirowań

– Chris Liakos przyczynił się do powstania tego artykułu.