8 sierpnia, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sąd Najwyższy Teksasu zablokował nakaz wznowienia aborcji

Sąd Najwyższy Teksasu zezwolił na wejście w życie ustawy z 1925 r. zakazującej aborcji późną piątkową nocą, uchylając orzeczenie sądu niższej instancji, które tymczasowo ją zablokowało.

Decyzja jest ostatnią z serii batalii prawnych w całym kraju po unieważnieniu przez Sąd Najwyższy 24 czerwca. Roe przeciwko. PrzebrnąćPrawie półwieczne orzeczenie, które ustanowiło prawo konstytucyjne Poronienie w całym kraju.

W Teksasie spisana przed Roe z 1925 r. ustawa zakazująca aborcji i nakładająca potencjalne kary więzienia dla tych, którzy je wykonywali, stała się automatyczna, powiedział Ken Paxton, stanowy prokurator generalny. Chociaż prawo nie było egzekwowane po ogłoszeniu Roe w 1973 roku, pozostało w księgach.

Po tym, jak kliniki aborcyjne pozwały o zakaz, zakaz został tymczasowo zablokowany przez sędziego hrabstwa Harris, argumentując, że został skutecznie uchylony po przełomowym orzeczeniu Roe.

W sobotę rano pan Paxton nazwał ten pobyt „zwycięstwem w obronie życia”. W tym dniu Świergot.

„Przepisy prawa pre-ro w naszym stanie zabraniające aborcji w Teksasie są w 100% dobrym prawem” – napisał. „Sprawa trwa, ale nadal będę wygrywać dla nienarodzonych dzieci z Teksasu”.

Wyrok stanowego Sądu Najwyższego z piątku uchylił częściowo orzeczenie sądu okręgowego niższej instancji. Obie strony będą dalej toczyć swoją sprawę dotyczącą starego prawa w sądzie rejonowym 12 lipca. Zniesienie zamrożenia nie pozwala na egzekwowanie zakazu w trybie karnym, poinformowała w komunikacie American Civil Liberties Union. Grupa reprezentuje kliniki aborcyjne w bataliach prawnych.

„Ekstremistyczni politycy są zaangażowani w krucjatę, aby zmusić Teksańczyków do ciąży i porodu wbrew ich woli, bez względu na to, jak niszczycielskie konsekwencje” – powiedziała Julia Kaye, prawniczka z ACLU Reproductive Freedom Project.

Zanim Roe został obalony, prawo uchwalone w zeszłym roku w Teksasie zezwalało na aborcje tylko do sześciu tygodni ciąży. A kiedy decyzja Roe została unieważniona, w Teksasie wprowadzono „zakaz wyzwalania”, aby zakazać wszelkich aborcji od momentu poczęcia, z rzadkimi wyjątkami, w tym tymi, które miały na celu ratowanie życia matki. Ustawa wchodzi w życie pod koniec lipca.

READ  Państwowe śledztwo w sprawie morderstwa George'a Floyda ujawniło trwającą dekadę „dyskryminującą, rasistowską” obecność policji w Minneapolis.

Teksas jest jednym z kilku stanów, w których grupy walczące o prawa do aborcji szybko skierowały swoją kampanię do sądów, dążąc do zablokowania lub opóźnienia wprowadzenia ograniczeń i zakazów aborcji. Do piątku wygrali Utah, Kentucky, Luizjanę i Florydę.