24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja pozbawiona finału Ligi Mistrzów po inwazji na Ukrainę – The Hollywood Reporter

Rosja pozbawiona finału Ligi Mistrzów po inwazji na Ukrainę - The Hollywood Reporter

UEFA i europejska piłka nożnaA zarząd klubu poinformował w czwartek, że finał Ligi Mistrzów, największy mecz w europejskiej piłce klubowej, nie odbędzie się w Sankt Petersburgu w Rosji. UEFA odbiera Rosji nagrody po inwazji prowadzonej przez Rosję Ukraina wczesny czwartek.

Mecz, zaplanowany na 28 maja, miał zostać rozegrany na stadionie sfinansowanym przez rosyjskiego giganta energetycznego Gazprom, jednego z głównych sponsorów UEFA.

Po nadzwyczajnym spotkaniu zarządu w piątek, UEFA wybrała Paryż jako alternatywną lokalizację meczu, który odbędzie się na 80-tysięcznym Stade de France.

„UEFA pragnie wyrazić podziękowania i uznanie prezydentowi Republiki Francuskiej, Emmanuelowi Macronowi, za jego osobiste wsparcie i zaangażowanie w sprowadzenie najlepszego meczu europejskiego futbolu klubowego do Francji w czasie bezprecedensowego kryzysu”. oświadczenie. – Razem z francuskim rządem UEFA będzie w pełni wspierać wielostronne wysiłki mające na celu zapewnienie ratunku dla piłkarzy i ich rodzin na Ukrainie, które borykają się z ogromnym ludzkim cierpieniem, zniszczeniem i wysiedleniem.

UEFA od dawna sprzeciwia się wszelkim działaniom mającym na celu nałożenie sankcji na Rosję, nawet gdy na początku tego tygodnia rosyjski prezydent Władimir Putin formalnie uznał tereny wschodniej Ukrainy będące w posiadaniu rebeliantów za niepodległe republiki i przeniósł siły zbrojne do tego regionu.

Konflikt na Ukrainie podkreśla ogromny wpływ Gazpromu i spółki na europejską piłkę nożną. Oprócz kontrolowania największego rosyjskiego klubu, FC Zenit, członkowie Gazpromu zasiadają w zarządach wpływowych grup sportowych, w tym Europejskiego Stowarzyszenia Klubów, które reprezentuje czołowe kluby na całym kontynencie. Od 2007 roku Gazprom jest głównym sponsorem Schalke 04, jednego z największych klubów w Niemczech. Ale Schalke 04 powiedział w czwartek, że usunie logo Gazpromu z koszulek klubu w proteście przeciwko inwazji wojskowej.

UEFA musi jeszcze zdecydować, czy rosyjskie drużyny, które nadal występują w rozgrywkach klubowych, będą mogły dalej grać. W czwartek Zenit miał rozegrać drugi mecz play-off z Realem Betis w Hiszpanii w Lidze Europy, klubowych mistrzostwach drugiego stopnia w Europie.

READ  Wygląda na to, że łokieć Jamala Murraya, który ma nadzieję na Nuggets, czuje się lepiej w meczu nr 7

Pojawiają się również spekulacje, że wezwanie do nałożenia sankcji na znane rosyjskie firmy i oligarchów w odpowiedzi na ukraińską inwazję może być wymierzone w rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza, który jest właścicielem Chelsea FC, ubiegłorocznego zwycięzcy Ligi Mistrzów. Kiedy brytyjski rząd ogłosił w tym tygodniu listę rosyjskich miliarderów, którzy zostaną objęci nowymi sankcjami, nazwiska Abramowicza nie było na liście. Podobnie jak Aliszer Usmanow, rosyjski oligarcha, który poprzez holding USM posiada udziały w drużynie Evertonu w Premier League. Jednak wielu, w tym członkowie brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy, wezwało do dodania tych dwóch mężczyzn do listy sankcyjnej.