15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja jest winna zachodnim bankom 120 miliardów dolarów. Nie odzyskają tego

Rosja jest winna zachodnim bankom 120 miliardów dolarów.  Nie odzyskają tego

Goldman Sachs powiedział w czwartek, że „jest w trakcie likwidacji swojej działalności w Rosji zgodnie z wymogami regulacyjnymi i licencyjnymi”. JPMorgan Chase, największy amerykański bank, w ciągu kilku godzin poszedł w jego ślady, mówiąc, że „aktywnie pracuje nad rozbiciem” swojego rosyjskiego biznesu.

Odejścia są następstwem paniki zachodnich banków w związku z ich ekspozycją na Rosję po prezydencie Władimirze Putinie Nakazał inwazję na Ukrainęco doprowadziło do nałożenia sankcji karnych obejmujących większość systemu finansowego kraju, w tym Bank Centralny i głównych pożyczkodawców komercyjnych – VTB i Sbierbank.

Gdy przychodzą wyjścia Po tym, jak zachodnie firmy uciekły z każdego innego sektora rosyjskiej gospodarki, a agencje ratingowe ostrzegły, że rosyjska niewypłacalność jest nieuchronna.

Według Banku Rozrachunków Międzynarodowych, który zawiesił członkostwo Rosji w czwartek, międzynarodowe banki są winne rosyjskim podmiotom ponad 121 miliardów dolarów. Europejskie banki mają łącznie ponad 84 miliardy dolarów należności, przy czym najbardziej narażone są Francja, Włochy i Austria, a banki amerykańskie są winne 14,7 miliarda dolarów.

Goldman Sachs (P) Wcześniej ujawnił, że w grudniu 2021 r. miał ekspozycję na Rosję w wysokości 650 mln USD z tytułu ryzyka kredytowego. C. B. Morgan Chase (JPM) Powiedziała, że ​​jej obecna działalność w Rosji jest „ograniczona”.

Inne banki, które mają więcej do stracenia, mogą wkrótce wyjechać z Rosji za Goldman Sachs i JPMorgan Chase. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w czwartek, że sytuacja gospodarcza Rosji jest „absolutnie bezprecedensowa” i oskarżył Zachód o „wojnę gospodarczą”.

W czwartek Putin wyraził poparcie dla planów Konfiskata mienia pozostawionego przez zachodnie firmy która zawiesiła lub porzuciła swoją działalność w Rosji.

Agencja ratingowa Fitch ostrzegała wcześniej, że „jakość aktywów dużych zachodnioeuropejskich banków znajdzie się pod presją z powodu następstw rosyjskiej inwazji na Ukrainę” i że ich operacje również będą zagrożone, gdy będą ścigać się, aby dostosować się do międzynarodowych sankcji.

francuski bank Towarzystwo Generalne (SCGLF) W zeszłym tygodniu powiedział, że „ściśle przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów i regulacji oraz sumiennie wdraża niezbędne środki w celu ścisłego egzekwowania międzynarodowych sankcji, gdy tylko zostaną one ogłoszone”.

Bank poinformował, że pod koniec zeszłego roku miał transakcje z Rosją o wartości prawie 21 miliardów dolarów.

READ  Kontrakty terminowe na akcje bez zmian po 400-punktowym wzroście Dow Jones

Powiedziała, że ​​SocGen „ma wystarczający bufor, aby zaabsorbować konsekwencje potencjalnego ekstremalnego scenariusza, w którym grupa zostanie pozbawiona kapitału własnego aktywów bankowych w Rosji”.

Francja BNP Paribas (BNPQF) W środę podał, że jego całkowita ekspozycja na Rosję i Ukrainę wynosi 3 miliardy euro (3,3 miliarda dolarów).
Włochy UniCredit (UNCFF), który działał w Rosji od 1989 roku, powiedział w zeszłym tygodniu, że jego rosyjskie ramię jest „wysoce płynne i samofinansujące się”, a franczyza stanowi zaledwie 3% przychodów banku. We wtorek podał, że jego całkowita ekspozycja na Rosję wynosi 7,4 miliarda euro (8,1 miliarda dolarów).
Credit Suisse (CS) W czwartek poinformował, że ma ekspozycję na 1 miliard franków szwajcarskich (1,1 miliarda dolarów) wobec Rosji.
Niemiecki Bank (DB) W środowym oświadczeniu poinformował, że ma „ograniczoną” ekspozycję na Rosję, z całkowitą ekspozycją kredytową w wysokości 1,4 miliarda euro (1,5 miliarda dolarów). Niemiecki bank powiedział, że od 2014 roku znacznie zmniejszył swoją ekspozycję na Rosję, a kolejne działania podjęto w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
Ból mogą też odczuwać banki amerykańskie. Grupa miejska (C) W zeszłym tygodniu ujawnił, że ma prawie 10 miliardów dolarów całkowitej ekspozycji na Rosję.

Mark Mason, dyrektor finansowy banku, powiedział inwestorom, że bank przeprowadził testy w celu oceny konsekwencji „w różnych rodzajach scenariuszy warunków skrajnych”. Powiedział, że bank może stracić prawie połowę swojej ekspozycji w „ryzykownym” scenariuszu.

Citi powiedział w środę, że będzie się trzymać planu zbycia swojej działalności w zakresie bankowości detalicznej – ale znalezienie nabywcy może być bardzo trudne ze względu na klimat polityczny i gospodarczy.

„Gdy pracujemy nad tym wyjściem, zarządzamy tym biznesem w bardziej ograniczony sposób, biorąc pod uwagę obecne warunki i zobowiązania” – powiedziała w oświadczeniu. „Po usunięciu rosyjskiej gospodarki z globalnego systemu finansowego w wyniku inwazji, nadal oceniamy nasze operacje w tym kraju” – dodano w oświadczeniu.

READ  Kontrakty terminowe Dow: Rynek mocno odbił się po sankcjach inwazji Rosji; Ten czas poszybował w górę

Europejski Bank Centralny zajął się w czwartek ryzykiem dla sektora bankowego, stwierdzając, że europejski system finansowy ma wystarczającą płynność i istnieją niewielkie oznaki napięć.

„Rosja jest ważna pod względem rynków energetycznych, pod względem cen surowców, ale pod względem ekspozycji sektora finansowego i europejskiego sektora finansowego Rosja nie jest zbyt istotna”. powiedział Luis de Guindos, wiceprezes Banku Centralnego.

Dodał, że „napięć i napięć, których byliśmy świadkami, nie można w ogóle porównać z tym, co wydarzyło się na początku epidemii”.