15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja i Chiny stonują tekst G20 w sprawie napięć geopolitycznych

Rosja i Chiny stonują tekst G20 w sprawie napięć geopolitycznych
  • Kryzys na Ukrainie kładzie się cieniem na zakończonym w piątek spotkaniu G-20
  • G20 usuwa odniesienia do „obecnych” napięć wśród rosyjskich sprzeciwów
  • Kanadyjski minister ostrzega Rosję przed inwazją na Ukrainę – chińskie źródła sprzeciwiają się cięciom długów ubogich krajów
  • Szefowie finansowi G20 zobowiązali się, że globalna umowa podatkowa wejdzie w życie w 2023 r.

JAKARTA / WASHINGTON (Reuters) – Rosja i Chiny złagodziły oświadczenie Grupy 20 liderów finansowych na temat zagrożeń geopolitycznych dla światowej gospodarki, ponieważ kontrowersyjne spotkanie zakończyło się w piątek i usunęło odniesienie do „obecnych” napięć, ponieważ rynki finansowe martwią się możliwą wojną na Ukrainie.

Spotkanie ministrów finansów i prezesów banków centralnych z Grupy 20 największych gospodarek było jednym z najbardziej podzielonych od początku pandemii COVID-19 w 2020 roku, zdaniem osób zaznajomionych z dyskusją.

Kanadyjska minister finansów Chrystia Freeland odeszła od scenariusza ekonomicznego G-20, by wystosować żarliwy apel do swoich rosyjskich odpowiedników, by nie dokonywali inwazji na Ukrainę, ostrzegając, że taki środek zaszkodzi światowej gospodarce i nałoży „miażdżące” sankcje na Rosję, według dwóch źródeł zaznajomiony ze sprawą. Notatki. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Inne źródła zaznajomione ze spotkaniem powiedziały, że Chiny i Rosja sprzeciwiły się odwołaniu do „obecnych napięć” we wcześniejszym projekcie oświadczenia, a także rozbieżnościom w sprawie restrukturyzacji zadłużenia biednych krajów i ustalania cen emisji dwutlenku węgla.

„Będziemy również nadal monitorować kluczowe globalne zagrożenia, w tym pojawiające się napięcia geopolityczne oraz słabości makroekonomiczne i finansowe” – napisano w oświadczeniu końcowym grupy.

Po zakończeniu spotkania amerykańskie i europejskie akcje spadły w obawie, że rosyjska inwazja na Ukrainę jest nieuchronna po tym, jak wspierani przez Rosję separatyści ogłosili nagłą ewakuację ich separatystycznych regionów we wschodniej Ukrainie. Czytaj więcej

READ  Kreml: Amerykanie odczują „konsekwencje” sankcji

przestań spłacać długi

Rozmowy G20, które odbyły się wirtualnie i w stolicy Indonezji, Dżakarcie, były również naznaczone sporami dotyczącymi niespokojnych ram restrukturyzacji zadłużenia grupy.

W oświadczeniu końcowym nie zatwierdzono propozycji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, aby natychmiast zawiesić obsługę zadłużenia dla biednych krajów dążących do restrukturyzacji i rozszerzenia o niektóre kraje o średnich dochodach.

Zamiast tego urzędnicy ds. finansów powtórzyli swoje „zobowiązanie do zintensyfikowania naszych wysiłków” w celu wdrożenia ram „w sposób terminowy, uporządkowany i skoordynowany” bez żadnych szczegółów.

Wcześniej źródło w rozmowach powiedziało, że Chiny, zdecydowanie największy dwustronny wierzyciel na świecie, wstrzymały się z pomysłem zaakceptowania pełnej redukcji zadłużenia.

Prezes Banku Światowego David Malpass powiedział na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa po spotkaniu finansowym, że obawia się, iż G20 „nie stawia kroków naprzód” w celu uporania się z ogromnym i rosnącym zadłużeniem w krajach rozwijających się.

„Dyskusje G-20 na temat zadłużenia były naprawdę rozczarowujące” – powiedział Eric LeCompte, dyrektor wykonawczy Jubilee USA Network, organizacji opartej na wierze, która prowadzi kampanie na rzecz umorzenia długów dla biednych krajów. Powiedział, że Chiny opierają się krokom mającym na celu wzmocnienie podobnego do bankructwa systemu zadłużenia G-20, „aby mogły zawierać transakcje razem z” zadłużonymi państwami.

pytania dotyczące wiarygodności

Minister finansów Indonezji Sri Mulyani Indrawati powiedział, że inne kwestie sporne obejmują niechęć niektórych krajów do wspierania cen emisji dwutlenku węgla jako narzędzia do walki ze zmianami klimatu oraz pomocy krajom o niskich dochodach, takim jak Czad, Zambia i Etiopia, które zmagają się z zadłużeniem. Do tej pory nie do utrzymania podczas pandemii koronawirusa.

„Chodzi również o reputację i wiarygodność G20 jako grupy krajów o większych gospodarkach, która pomaga krajom w niestabilnej sytuacji” – powiedziała.

Jeśli chodzi o inne tematy, ostateczna wersja tekstu G-20 zobowiązała się do wykorzystania „wszystkich dostępnych narzędzi politycznych do przeciwdziałania skutkom pandemii”, z zastrzeżeniem, że w przyszłości przestrzeń polityczna będzie prawdopodobnie „węższa i nierówna”. Czytaj więcej

READ  Wybory w Grecji: centroprawicowy Mitsotakis cieszy się dużą wygraną, ale chce większości

„Banki centralne będą działać w razie potrzeby, aby zapewnić stabilność cen zgodnie z ich odpowiednimi mandatami, jednocześnie zobowiązując się do jasnego informowania o swoich stanowiskach politycznych”.

Nierównomierne tempo wychodzenia z pandemii komplikuje ścieżkę polityki banków centralnych. Spodziewane stałe podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA zwróciły uwagę na potencjalne konsekwencje dla rynków wschodzących.

Podczas gdy przypadki wariantu Omicron COVID-19 spadają w wielu bogatych krajach, wciąż rosną w wielu krajach rozwijających się, w tym w kraju przyjmującym Indonezji.

Tekst G20 zobowiązał się również do zapewnienia wdrożenia przełomowego porozumienia z zeszłego roku, które ustala globalny minimalny podatek od osób prawnych w 2023 roku. [nL1N2UT0JV]

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże autorstwa Franceski Nanjoy i Stefano Suleimana w Dżakarcie, Liki Kihary w Tokio, Christiana Kraemera w Berlinie, Jana Strubchowskiego w Brukseli, Lee Thomasa w Paryżu, Davida Laudera i Andrei Schallal w Waszyngtonie. Pisanie przez Davida Laudera i Marka Johna; Montaż przez Johna Stonestreeta, Toby’ego Chopra i Leslie Adler

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.