20 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kiedyś trzymałem Rosję na dystans. Teraz Putin jest niegrzecznym satrapą.

Kiedyś trzymałem Rosję na dystans.  Teraz Putin jest niegrzecznym satrapą.

„Jest bardzo słaby i zrobi wszystko, by kupić wsparcie Putina” – powiedziała w niedawnym wywiadzie w Wilnie, stolicy Litwy. Teraz przewodniczy temu, co równa się rządowi na uchodźstwie I gdzie potencjalny ambasador USA ma swoją siedzibę w Mińsku.

Na papierze Białoruś i Rosja ponownie przyłączyły się od końca lat 90., kiedy ówczesny prezydent Rosji Borys Jelcyn zgodził się z Łukaszenką na utworzenie tak zwanego państwa związkowego, układu, który według białoruskiego przywódcy będzie dominował, ponieważ Jelcyn był zbyt słaby. nękany problemami zdrowotnymi i politycznymi.

Odkąd Putin zastąpił Jelcyna na Kremlu 31 grudnia 1999 r., umieścił Łukaszenkę na jego miejscu, dając jasno do zrozumienia, że ​​państwo zrodzone w federacji musi zostać wdrożone – z Rosją, a nie Białorusią, która wezwała do walki.

Podczas piątkowego spotkania z Łukaszenką w Moskwie Putin powiedział, że po latach zwłoki dokonał się wreszcie „poważny postęp” w integracji systemów gospodarczych, politycznych i wojskowych obu krajów.

„Mamy wiele do omówienia i skoordynowania naszych stanowisk w wielu kwestiach” – powiedział złowieszczo rosyjski prezydent.

Po latach opierania się presji Moskwy w celu uznania Krymu, Rosja zaanektowana od Ukrainy w 2014 r.Ostatnio Łukaszenko powiedział, że Białoruś zgodziła się, że półwysep czarnomorski faktycznie stał się częścią Rosji.

Odnośnie statusu ukraińskich obwodów donieckiego i ługańskiego, które w 2014 roku zerwały rosyjskie poparcie i ogłosiły się „republikami”, Łukaszenka powiedział w czwartek, że pójdzie w ślady Rosji, jeśli chodzi o ich traktowanie.

READ  Ujawniając... prosty, ale przejmujący napis ostatniego miejsca pochówku królowej