24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden mówi, że jest teraz przekonany, że Putin zdecydował się na inwazję na Ukrainę, ale pozostawia otwarte drzwi dla dyplomacji

Biden mówi, że jest teraz przekonany, że Putin zdecydował się na inwazję na Ukrainę, ale pozostawia otwarte drzwi dla dyplomacji

„Na ten moment jestem przekonany, że podjął decyzję” – powiedział Biden podczas przemówień w Białym Domu.

Prezydent USA powiedział również, że siły rosyjskie wierzą, że siły rosyjskie zamierzają zaatakować Ukrainę „w przyszłym tygodniu” lub wcześniej, a atak będzie skierowany na stolicę Ukrainy, Kijów.

W ostatnich dniach administracja Bidena publicznie ujawniła wiele szczegółów wywiadu na temat rosyjskich posunięć — zauważalna zmiana w sposobie działania amerykańskich urzędników bezpieczeństwa narodowego. Biden powiedział w piątek w pokoju Roosevelta, że ​​decyzja administracji o omawianiu ich posunięć „głośno i wielokrotnie” miała na celu „usunięcie wszelkich powodów, które Rosja mogłaby podać, aby usprawiedliwić inwazję na Ukrainę i uniemożliwić im poruszanie się”.

„Nie popełnij błędu. Jeśli Rosja będzie realizowała swoje plany, będzie odpowiedzialna za katastrofalną, niepotrzebną wojnę z wyboru” – dodał.

Ważną zmianą stanowiska jest stwierdzenie prezydenta w piątek, że jest „przekonany”, że Putin „podjął decyzję” o inwazji na Ukrainę. Biden wcześniej stwierdził, że nie wierzy, by rosyjski przywódca podjął decyzję, ale przyznał, że jego pogląd na myślenie Putina jest ograniczony. Wskazał, że ma nadzieję, że dyplomacja uspokoi sytuację, mówiąc w piątek, że „dyplomacja jest stałą możliwością”.

Ale zapytany, dlaczego uważa, że ​​Putin w ogóle rozważa dyplomację, Biden powiedział tylko: „Mamy wielkie zdolności wywiadowcze”.

Biden powiedział, że rosyjska dezinformacja narasta jako fałszywe usprawiedliwienie dla Putina, oskarżając Rosję o łamanie zawieszenia broni podczas „szybko eskalacji kryzysu”.

„W ciągu ostatnich kilku dni widzieliśmy doniesienia o znacznej eskalacji łamania zawieszenia broni przez wspieranych przez Rosję bojowników, próbujących sprowokować Ukrainę w Donbasie”, powiedział Biden, odnosząc się do wielu przykładów dezinformacji, które, jak powiedział, zostały rozpowszechnione przez rosyjskie media państwowe. W tym „fałszywe” twierdzenie o ludobójstwie w regionie Donbasu.

Ale twierdzenia Rosjan po prostu nie mają sensu, argumentował Biden: „Wiara, że ​​Ukraińcy wybraliby ten moment – ​​z ponad 150 000 żołnierzy ustawionymi na jej granicy – ​​by eskalować trwający rok konflikt”, przeczy podstawowej logice.

READ  Uderzenia w ukraińską elektrownię atomową skłoniły Sekretarza Generalnego ONZ do wezwania do utworzenia strefy zdemilitaryzowanej

Pomimo amerykańskiej oceny zbliżającej się inwazji na Ukrainę, Biden powiedział, że to od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zależy, czy weźmie udział w konferencji bezpieczeństwa w Niemczech, która odbędzie się w ten weekend. Oczekuje się, że wiceprezydent Kamala Harris spotka się z Zełenskim podczas konferencji w sobotę.

Wcześniej w piątek Biały Dom oskarżył Rosję o zmasowany atak cybernetyczny na Ukrainę na początku tygodnia.

„Uważamy, że rosyjski rząd jest odpowiedzialny za cyberataki na dużą skalę na ukraińskie banki w tym tygodniu. Mamy informacje techniczne łączące Rosyjską Główną Dyrekcję Wywiadu (GRU), do której znana infrastruktura GRU była widziana przesyłając duże ilości komunikacji na adresy IP zlokalizowane na Ukrainie” – powiedziała Anne Neuberger, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego ds. Internetu i nowych technologii.

Przypisanie ataku było niezwykle szybkie dla rządu USA, a Neuberger zauważył, że Rosja wcześniej korzystała z opóźnień USA w przypisywaniu rosyjskich operacji hakerskich.

„Rosja uwielbia poruszać się w cieniu i polega na długotrwałym procesie atrybucji, aby mogła kontynuować swoje złośliwe zachowanie wobec Ukrainy w cyberprzestrzeni, w tym z wyprzedzeniem przygotowywać się do ewentualnej inwazji” – powiedział Neuberger dziennikarzom w sali informacyjnej Białego Domu.

Urzędnicy Białego Domu ostrzegli również, że Rosja może spotkać się z powszechnymi sankcjami, jeśli dokona inwazji na Ukrainę, nazywając to „najsurowszym działaniem, jakie kiedykolwiek rozważaliśmy przeciwko Rosji”.

Piątkowe przemówienie Bidena jest związane z rosnącymi napięciami w regionie.

Prawie połowa rosyjskich sił otaczających Ukrainę znajduje się w pozycji ofensywnej, według urzędnika obrony zaznajomionego z najnowszą oceną. Bataliony taktyczne rozrosły się do około 120 do 125.

Urzędnik powiedział, że rosyjskie wojsko nadal przesuwa swoje siły w kierunku granicy, aw ciągu ostatnich 48 godzin liczba żołnierzy w miejscu ataku osiągnęła 40% do 50%.

Ambasador USA przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Michael Carpenter ostrzegł wcześniej w piątek, że Stany Zjednoczone oceniły poważne nagromadzenie rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu Ukrainy w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

READ  Kontrowersje i działania na rzecz aborcji: papież Franciszek uchyla biskupa, który bronił polityków pro-choice

„Możliwe, że Rosja zmobilizowała od 169 tys. do 190 tys. personelu na Ukrainie i w jej pobliżu, w porównaniu do około 100 tys. personelu 30 stycznia” – powiedział w oświadczeniu na posiedzeniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Dotyczy to sił rosyjskich znajdujących się na granicach Ukrainy, a także sił dowodzonych przez Rosję we wschodniej Ukrainie, które nie były uwzględniane we wcześniejszych amerykańskich ocenach siły Rosji w regionie.

Krótko przed swoimi uwagami Biden rozmawiał z sojusznikami w Ameryce Północnej i Europie. Zadzwoni do przywódców Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i NATO, aby omówić trwający kryzys.

Podczas apelu przywódcy wyrazili „głębokie zaniepokojenie” sytuacją, ponowili swoje poparcie dla Ukrainy i omówili dalszą pomoc gospodarczą dla tego kraju, zgodnie z oświadczeniem Białego Domu.

„Zobowiązali się kontynuować dyplomację w celu deeskalacji napięć, przy jednoczesnym zapewnieniu gotowości do nałożenia na Rosję szybkich i skoordynowanych kosztów gospodarczych, jeśli zdecyduje się ona na dalszy konflikt. Przywódcy omówili także starania o zapewnienie obrony i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO” powiedział oświadczenie. .

W piątek prezydent zwołał także spotkanie wiceprezydenta z członkami Kongresu, którzy uczestniczą w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w Niemczech, i, według osoby na sali, powtórzył pracę, jaką podejmują Stany Zjednoczone i ich sojusznicy. robić. Próbować zapobiec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Poinformował także członków o sytuacji na granicach Ukrainy.

To pilna historia i zostanie zaktualizowana.

Przyczynił się do tego Oren Lieberman z CNN.