15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przegapiłeś zaćmienie Księżyca w piątek? Oto jak to było.

Jeśli przespałeś ostatnie częściowe zaćmienie Księżyca, nie możemy Cię winić.

Słońce zaszło w czwartek o 16:35 czasu wschodniego, nad Nowym Jorkiem wschodził jasny księżyc w pełni, głównie bezchmurne niebo i gorąca noc. Ale burza i spadające temperatury mogły zachęcić wielu widzów do obudzenia się o 4:03 nad ranem, kiedy zaćmienie osiągnęło swój szczyt.

W innych częściach świata, pomimo czystego nieba, wielu fotografów było za późno, aby uchwycić tę scenę. Ich zdjęcia uchwyciły zaćmienie w pełnej – no cóż, częściowej – jasności, a księżyc był rdzawoczerwony.

Zaćmienie Księżyca występuje, gdy Ziemia porusza się między Księżycem a Słońcem. Atmosfera działa jak filtr światła słonecznego, więc cień rzucany na naszą planetę przez księżyc jest podobny do tego, który rzuca się o zachodzie słońca.

To zaćmienie jest niezwykłe ze względu na jego długość; Trwało to ponad sześć godzin, od początku do końca. Inne niedawne zaćmienia Księżyca miały miejsce bardzo szybko, ponieważ Księżyc znajdował się na swojej orbicie tak blisko Ziemi. Ale orbita Księżyca jest eliptyczna i obecnie znajduje się najbliżej maksymalnej odległości od nas, więc przejście przez cień Ziemi zajęło dużo czasu. Ostatni Częściowe zaćmienie tego okresu miało miejsce w latach czterdziestych XIV wieku.

Kolejne zaćmienie tej długości nie nadejdzie jeszcze przez wiele lat, ale będzie doświadczane przez innych. Pełne zaćmienie Księżyca, widoczne dla zwiedzających na wschodnim wybrzeżu, nastąpi 15 maja.

możesz Nagraj w przestrzeni Timesa i kalendarzu astronomicznym dla przypomnienia To i inne wydarzenia. Czekając, obejrzyj kilka zdjęć z wczorajszego spotkania.


READ  Pete Maravich pobił rekord strzelecki Oscara Robertsona w pamiętną noc