24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przedstawiciele Hamasu i lekarze mówią, że Izrael otacza drugi szpital w Gazie, gdy dzieci docierają do Egiptu z Al-Shifa

Przedstawiciele Hamasu i lekarze mówią, że Izrael otacza drugi szpital w Gazie, gdy dzieci docierają do Egiptu z Al-Shifa

Tel Awiw – Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy kierowane przez Hamas twierdzi, że na terytoriach palestyńskich zginęło 13 000 osób, odkąd Izrael rozpoczął kampanię wojskową przeciwko Hamasowi w odwecie za rozlew krwi tej grupy. Atak terrorystyczny z 7 października. W poniedziałek rano siły izraelskie otoczyły szpital w północnej dzielnicy, który został zniszczony w wyniku nalotów w okolicy, a ministerstwo zdrowia podało, że w obiekcie przebywa prawie 3000 osób.

Ministerstwo zdrowia podało, że w izraelskim ostrzale na drugim piętrze szpitala zginęło co najmniej 12 osób, a w tle rozmawiał telefonicznie Marwan Abdullah, pracownik medyczny szpitala z francuską agencją informacyjną AFP – w tle słychać było strzały. Mówi się, że izraelskie czołgi zbliżyły się na odległość 200 metrów od szpitala, a na pobliskich budynkach widać było wojskowych snajperów.

Dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus Poinformował o tym w poście w mediach społecznościowych WHO była „przerażona” doniesieniami o śmiertelnym ataku na indonezyjski szpital, dodała: „Pracownicy służby zdrowia i społeczeństwo nie powinni nigdy być narażani na taki horror, zwłaszcza gdy przebywają w szpitalu”.

Ranni Palestyńczycy leżą na ziemi podczas izraelskich nalotów w indonezyjskim szpitalu w północnej Strefie Gazy, 16 listopada 2023 r.

STRINGERA/REUTERA


Rzecznik ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas powiedział AFP, że w ośrodku przebywa około 600 pacjentów, 200 pracowników służby zdrowia i około 2000 cywilów wysiedlonych ze swoich domów w regionie.

Siły Obronne Izraela nie potwierdziły od razu działań wokół indonezyjskiego szpitala, ale choć sytuacja w tym miejscu była niejasna, uważa się, że wśród tysięcy cywilów uwięzionych w szpitalu Al-Shifa w centrum Gazy znajdują się dziesiątki wcześniaków. Część terytorium.

Małe dzieci i tysiące innych Wydalony z Al-Shifa od sobotySiły izraelskie wkroczyły kilka dni później, aby zabezpieczyć rozległy kompleks szpitalny i poszukać dowodów na istnienie centrum dowodzenia Hamasu. Powiedział, że jest ukryty pod obiektem.

Egipscy lekarze przewożą wcześniaka palestyńskiego dziecka ze szpitala Al-Shifa w Gazie do ambulansu na egipskim przejściu granicznym w Rafah, 20 listopada 2023 r.

AFP za pośrednictwem Getty’ego


W poniedziałek egipskie agencje informacyjne podały, że noworodki i wcześniaki przewieziono w małych inkubatorach na baterie w małych inkubatorach na baterie z miasta Gaza do południowej enklawy, a 29 zostało przetransportowanych samolotem do Egiptu przez granicę w Rafah w celu leczenia. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała agencję informacyjną Reuters, że 28 dzieci przewieziono do Egiptu, ale troje pozostało w szpitalu położniczym w południowej Gazie, gdzie były leczone z powodu „ciężkich infekcji”.

Lekarz Al-Shifa, dr. Mohammed Jagout powiedział, że ośmioro dzieci wywiezionych ze szpitala – który Światowa Organizacja Zdrowia określiła jako „strefę śmierci” po tygodniach przebywania w środku wojny między Izraelem a Hamasem – tak nie było. Przetrwaj rozpaczliwe warunki panujące w ośrodku, zanim zostaną przeniesieni.

Dzieci cierpiały na zapalenie błony śluzowej żołądka i odwodnienie, któremu towarzyszyły wymioty i biegunka, posocznicę wynikającą z niedoborów leków i hipotermię wynikającą z niedoborów paliwa, co oznaczało, że inkubatory szpitalne nie mogły funkcjonować w dniach poprzedzających umożliwienie transferów.

Od czasu pierwszego otwarcia Gazy dla cywilów tysiące ludzi uciekło przez Rafah do Egiptu. Według stanu na poniedziałek rząd egipski poinformował, że do Egiptu przybyło ogółem 6713 cudzoziemców lub obywateli o podwójnym obywatelstwie oraz 929 Egipcjan.

W sumie 1284 ciężarówki załadowały pomocą humanitarną, w tym ponad 2100 ton leków i innych środków medycznych, 238 ton paliwa, 4668 ton żywności, 4260 ton wody i więcej, powiedział Ayman Wallash, dyrektor egipskiego Centrum Prasy Zagranicznej. Od pierwszego otwarcia przejścia granicznego w Rafah w dniu 21 października przeszło ponad 1000 ton towarów humanitarnych.

Według Michaela Triozziego, konsula USA w ambasadzie USA w Kairze, wśród tych, którzy uciekli z Gazy do Egiptu, było „od 50 do 100” obywateli USA i osób na ich utrzymaniu, „w zależności od dnia”.

Palestyńczyk posiadający podwójne obywatelstwo pokazuje swój amerykański paszport, prosząc o pozwolenie na opuszczenie Gazy na przejściu granicznym w Rafah do Egiptu w Rafah w Gazie, na tym zdjęciu z pliku z 1 listopada 2023 r.

Ahmed Salem/Bloomberg za pośrednictwem Getty


„To w dalszym ciągu jest bardzo skomplikowana i poważna sytuacja dla wszystkich zaangażowanych osób” – Triozzi powiedział CBS News na granicy egipskiej, dodając: „Rząd USA jest głęboko wdzięczny naszym partnerom w rządzie egipskim i rządzie izraelskim. Pomogli nam przewieźć obywateli amerykańskich przez granicę.”

Obywatele USA opuszczający Gazę są przewożeni samolotem do Kairu, gdzie amerykańska misja dyplomatyczna jest „gotowa na ich przyjęcie i pomoc w przypadku wszelkich dalszych konfliktów lub usług, których mogą potrzebować” – powiedział.

Izrael dostarcza dowodów na istnienie rzekomej bazy Hamasu w Al-Shifa

Izraelskie Siły Obronne (IDF), wspierane przez rząd USA, od dawna twierdzą, że Hamas wykorzystuje al-Shifa, największy szpital w Gazie, jako centrum dowodzenia – czemu grupa zaprzecza, mimo że w przeszłości ukrywała broń i bojowników. Wśród infrastruktury cywilnej.

W niedzielę IDF opublikowało więcej filmów jako dowód rzekomej bazy pod Al-Shifą, w tym zdjęcia „wzmocnionego tunelu”, który przebiegał 50 metrów pod kompleksem na głębokości ponad 30 stóp.


Ambasador Jordanii twierdzi, że jedynym sposobem na zakończenie wojny między Izraelem a Hamasem jest zawieszenie broni.

Armia opublikowała nowy klip wideo z kamery bezpieczeństwa w Al-Shifa. Pokazuje bojowników Hamasu, którzy 7 października wpychają dwóch zakładników do szpitala. W poniedziałek nie było wiadomo, gdzie przebywają obaj mężczyźni.

W zeszłym tygodniu siły izraelskie odwiedziły kilku dziennikarzy. W tym zespół informacyjny CBSMówi, że w szpitalu znaleziono broń i że jest to wejście do tunelu Hamasu.

IDF podzieliła się w poniedziałek także nowymi szczegółami na temat śmierci jednego ze swoich żołnierzy: 19-letni żołnierz Noah Marciano, który 7 października został wzięty jako zakładnik przez Hamas w południowym Izraelu, został znaleziony martwy w piątek w pobliżu al-Shifa. .

„Hamas zabił Noaha w szpitalu Shifa” – powiedział w weekend starszy rzecznik IDF Daniel Hagari.

Zdjęcie pobrane z wideo opublikowanego przez Siły Obronne Izraela 19 listopada 2023 r. pokazuje to, co według IDF jest nagraniem z kamer bezpieczeństwa przedstawiających bandytów Hamasu przynoszących zakładników do szpitala Al-Shifa w mieście Gaza w dniu 7 października 2023 r.

Podręcznik IDF


Czterdzieści pięć dni po tym, jak Hamas – od dawna uznawany za grupę terrorystyczną przez Izrael, Stany Zjednoczone i większą część Europy – wywołał zaciekłą reakcję militarną Izraela w swoim niespodziewanym ataku, w którym zginęło około 1200 osób, tysiące Palestyńczyków wciąż pozostaje, w tym rannych i krytycznie chorych. W poniedziałek próbują wszelkimi możliwymi sposobami uciec do południowej Gazy.

Wśród osób, które odbyły tę podróż, był 11-letni Bahad Abu Assi. Połowa jej przyjaciół zginęła, ale ona wciąż marzy o przyszłości, w której „wojna się skończy, a ja będę mogła zostać lekarzem i dokończyć edukację”.

READ  Zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem wchodzi piątego dnia po umowie o przedłużeniu: aktualizacje na żywo