15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Protesty w Kazachstanie: bezpośrednie zapowiedzi – The New York Times

dług…Powell Mikayev / Reuters

Gwałtowne protesty przeciwko rządowi szaleją w Kazachstanie, niektórych z największych pól naftowych na ziemi i ponad 40% światowej produkcji uranu.

Jak dotąd wydaje się, że niepokoje nie zmniejszyły produkcji ropy naftowej ani uranu, ale mogą wpłynąć na kluczowe rynki energii.

Ceny uranu, które wzrosły w ostatnich miesiącach w nadziei na odrodzenie przemysłu jądrowego w obliczu zmian klimatycznych, wzrosły w środę o 8 procent w związku z doniesieniami o konfliktach w tym kraju Azji Środkowej. Dane rządu USA pokazują, że 22 procent uranu kupowanego przez elektrownie jądrowe w Stanach Zjednoczonych do 2020 roku pochodziło z Kazachstanu. „Bez Kazachstanu uran nie byłby dostępny nigdzie na świecie” – powiedział Jonathan Hines, przewodniczący UxC, która nadzoruje rynek.

Każdy spadek wydobycia ropy z Kazachstanu, który wytwarza około 2 procent światowej podaży, był już odczuwalny na wąskim rynku. Niektórzy producenci ropy nie zrealizowali kwoty OPEC Plus został im przydzielony w ramach kontraktów znanych jako Grupa Producentów.

Kazachstan, członek grupy, znacznie przekroczył swój limit i jest jednym z nielicznych producentów, którzy mogą zwiększyć produkcję w najbliższych miesiącach.

W ramach odzwierciedlenia obaw o niepokoje w Kazachstanie ceny ropy naftowej wzrosły w czwartek o ponad 2 procent w handlu kontraktami terminowymi na światowych rynkach.

„Jest to ryzyko związane z dystrybucją, którego nie widać na niczyich ekranach radarów” – powiedział Phil Farn-Price, dyrektor ds. wywiadu w firmie badawczej Enverse zajmującej się badaniami nad energią. Powiedział, że analitycy naftowi w dużej mierze skupili się na problemach gdzie indziej, w tym na niedawnych cięciach wydobycia w Libii z powodu napięć i zamieszek politycznych między Arabią Saudyjską a Iranem.

Kazachstan jest magnesem dla zachodnich inwestycji energetycznych od czasu uzyskania niepodległości, czyli upadku Związku Radzieckiego trzy dekady temu. Pole naftowe Dengis w zachodniej części kraju nad Morzem Kaspijskim jest jednym z największych na świecie. Chevron i ExxonMobil, dwie duże amerykańskie firmy naftowe Są w trakcie szacowanej ekspansji 37 miliardów dolarów W branży Tengiz jest to główne źródło przychodów Chevronu.

READ  Kroger, Walmart, Target dowiadują się o przyszłości branży spożywczej z Chin

Exxon, Shell, francuski Total i włoski Eni są partnerami w innym ważnym sektorze na Morzu Kaspijskim, Casagan.

Sektory te pomogły zmienić Kazachstan w znaczącego producenta ropy naftowej, produkującego około 1,6 miliona baryłek dziennie (więcej niż w Nigerii, porównywalnego z Meksykiem) i jednego z niewielu rosnących. Operacje naftowe są ważnym źródłem dochodów rządu Kazachstanu.

Pola znajdują się na odległych obszarach, ale robotnicy naftowi protestowali w sektorze tenisowym obsługiwanym przez Chevron w proteście przeciwko protestom.

Tengizchevroil, spółka joint venture kierowana przez Chevron, poinformowała w czwartkowym oświadczeniu, że „duża liczba pracowników wykonawców w sektorze dengi zebrała się, by wesprzeć trwające w Kazachstanie protesty”. Dodał: „Działania produkcyjne są kontynuowane”.

Pan. Foreign-Price powiedział, że lokalizacje tych pól zapobiegną zakłóceniom. Ale jeśli niepokoje nasilają się, firmy naftowe napotkają problemy, takie jak trudności w przemieszczaniu ludzi i dostarczaniu towarów do baz i poza nimi.

Powszechne zakłócenia mogą również wpłynąć na możliwości inwestycyjne i kredytowe Kazachstanu.

W czwartek panel ratingowy Standard & Poor’s przypisał tak zwane „słabości strukturalne” niepokojom wewnętrznym w kazachskich firmach. Agencja stwierdziła, że ​​polityka rządu jest obarczona tak zwanym „ryzykiem sukcesji”, zauważając, że wieloletni przywódca Narsułtan Nazarbajew został zaprzysiężony przez innego potężnego prezydenta, Qasima-Jomara Tokajewa, w 2019 r. i że „korupcja była postrzegana jako wysoka”. .