23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezes JP Morgan Jamie Dimon: Gubernator Fed Jerome Powell może podnieść stopy procentowe

Prezes JP Morgan Jamie Dimon: Gubernator Fed Jerome Powell może podnieść stopy procentowe

Analitycy z niecierpliwością czekają na dzień, w którym Jerome Powell ogłosi obniżki stóp procentowych, ale dyrektor generalny JP Morgan Jamie Dimon obawia się, że zamiast tego Wall Street może przeżyć nieprzyjemny szok.

Dimon obawia się, że Fed może raczej podnieść stopy procentowe w stosunku do ich obecnego szczytu za dwie dekady, zamiast je obniżyć.

Dodał, że nie tylko wywołałoby to falę uderzeniową na ulicach, ale ogólnie gospodarka nie byłaby przygotowana na tę decyzję.

„Kiedy patrzymy na ryzyko i stopy procentowe, nie zawsze staramy się odgadnąć, jaka będzie przyszłość; [we are] „Przyglądam się szeregowi wyników” – powiedział Damon Powiedział CNBC Podczas światowego szczytu JP Morgan w Chinach w Szanghaju.

„Czy sądzę, że ceny mogą trochę wzrosnąć? Tak, sądzę. A jeśli tak się stanie, czy świat jest na to gotowy? Niezupełnie”.

To ostrzeżenie sprzeczne z konsensusem ekonomistów.

Na początku tego miesiąca Reuters zaktualizował bieżącą ankietę przeprowadzoną wśród ekonomistów, których zapytano, kiedy spodziewają się, że Fed zacznie obniżać stopy procentowe. Prawie dwie trzecie ankietowanych ekonomistów, 70 ze 108, uważa, że ​​pierwsza obniżka nastąpi we wrześniu i będzie wynosić od 5,00% do 5,25%.

Oczekiwania te zmieniły się w stosunku do bardziej optymistycznych prognoz sprzed zaledwie miesiąca, kiedy 26 ekonomistów stwierdziło, że spodziewa się obniżki w lipcu, a czterech stwierdziło, że spodziewa się obniżki w czerwcu. Do maja 11 krajów utrzymywało obniżki z lipca, ale nikt nie przypuszczał, że w czerwcu nastąpi korekta w dół.

Inflacja jest lepka

Choć stanowisko Dimona może odbiegać od konsensusu – 68-letni ekspert finansowy twierdzi, że bankierzy „usypiają” fałszywe poczucie bezpieczeństwa – jego logika jest znajoma.

„Czy inflacja może być bardziej trwała, niż się ludziom wydaje? „Myślę, że prawdopodobieństwo jest większe, niż inni myślą” – wyjaśnił. „Głównie ze względu na ogromną ilość bodźców fiskalnych i monetarnych. Nadal jest w systemie. To nadal może napędzać część płynności, którą widzisz, wzrost rynków, ceny niektórych aktywów i tym podobne.

READ  Dow rośnie, ale Netflix traci 35% zysku; Zarobki Tesli należne

„Jestem więc po prostu ostrożny”.

W rzeczywistości inflacja może nie być tak spójna, jak liczył Fed. Najnowsze dane US Bureau of Labor Statistics za kwiecień pokazały, że CPI wzrósł sezonowo o 0,3%, po wzroście o 0,4% w marcu.

Jednakże indeks obejmujący wszystkie pozycje wzrósł o 3,4% w ciągu 12 miesięcy zakończonych w kwietniu, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z 3,5% w ciągu 12 miesięcy zakończonych w marcu.

I chociaż pewne czynniki działają na korzyść Fed – Biuro Statystyki Pracy podało na początku tego miesiąca, że ​​amerykańscy pracodawcy utworzyli w kwietniu zaledwie 175 000 miejsc pracy – Dimon nie jest pierwszym, który ostrzega, że ​​walka inflacyjna Fed może się nasilić, zanim sytuacja się poprawi.

W ubiegłym roku prezes Citigroup Jane Fraser – która znajduje się w gronie najwyżej ocenianych szczęścieLista Najpotężniejszych Kobiet Świata pokazała, że ​​jeśli historia jest wskazówką, druga połowa powstrzymywania inflacji jest zawsze trudniejsza niż osiągnięcie początkowego spadku.

W październiku ubiegłego roku stwierdziła, że ​​„wszystkie liczby” wskazują, że gospodarka jest na skraju miękkiego lądowania, dodała jednak, że druga połowa planu gospodarczego była „najtrudniejszą połową”.

Dimon, który niedawno zaszokował rynek stwierdzeniem, że w ciągu najbliższych pięciu lat może przejść na emeryturę, dodał, że uporczywa inflacja może doprowadzić do, jego zdaniem „najgorszego” wyniku dla USA: stagflacji.

Dodał: „Patrzę na zestaw wyników i znowu najgorszy wynik dla nas wszystkich to to, co nazywacie stagflacją, wysokimi stopami procentowymi i recesją. Oznacza to, że zyski przedsiębiorstw spadną i przetrwamy cały kryzys To znaczy, że świat został od tego oszczędzony, ale myślę, że szanse są większe, niż inni myślą.

Zapisz się do codziennego biuletynu CFO, aby być na bieżąco z trendami, problemami i kadrą kierowniczą kształtującą finanse przedsiębiorstw. Zarejestruj się za darmo.